Simt ca nu mai imi apartine...

12-10-2015
Iulia.90
Nu este medic/terapeut
Iulia.90
Buna ziua, am o 'mare mica' problema pt mine. Am o relatie de 6 luni iar de o saptamana ne-am decis sa ne mutam impreuna, stiu ca pare putin timpul dar oricum era invatata, el la mine sau eu la el sa doarma nu era asta o problema inainte si chiar vroiam sa stam cat mai mult timp impreuna deoarece lucram pana tarziu si nu avem timp sa ne prea vedem, plus ca si distanta dintre noi era cam maricica, am decis sa ne mutam, dar nu singuri (cum mi-as fi dorit eu ) ci cu 2 surori de a lui. Nu zic ca nu ma inteleg cu ele, ma inteleg bine radem, glumit nu avem nimic de impartit, ne ajutam doar ca mienu imi surade ideea asta iar de cand ne-am mutam eu stau numai suparata si imi vine mereu sa plang... Ce as putea sa fac ? Cum sa rezolv ? Mi-am dorit atatde mult sa fim aproape mereu iar cand s-a intamplat nu mai sunt fata aia fericita de atunci, sa fiu fericita ca il am, eu doar plang.
Ajutor !!! Multumesc anticipat !!
8 comentarii
0
12-10-2015, ora 09:12
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua "Iulia90" Daca la inceputul unei relatii este normal ca partenerii sa doreasca sa stea impreuna, nu acelasi lucru este valabil mai tarziu. Prea mult timp impreuna poate duce sa sufocare, la pierderea interesului pentru celalalt. Nu mai exista timp pentru a aparea "dorul". Pe de alta parte, faptul ca locuiti cu surorile lui poate insemna ca de fapt nu sunteti singuri cu adevarat prea des si liberi pentru a face ce va doriti.
Ar fi bine sa te intrebi de ce vrei atat de mult sa fie "doar al tau"? Intreaba-te daca aceasta nevoie nu ascunde cumva o dependenta, un atasament prea puternic...Ce parere are el despre toate acestea?

Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
12-10-2015, ora 11:04
Iulia.90
Nu este medic/terapeut
Iulia.90
Dar dorinta de a fi impreuna mereu nu s-a stins e inca "vie" doar ca exista un dar ce ma impiedica sa inteleg de nu e ca inainte, vreau sa fiu cu el, vreau sa il vad fericit si de asta am si acceptat sa ma mut si cu surorile lui doar ca trebuie sa ma invat cu ideea. Il vreau pentru ca mi-a dat de inteles ca vreau sa imi petrec restul vietii langa el si este totul pentru mine.
In legatura cu ceea ce zice el.. Ca se sinte vinovat si ca ii dau de inteles ca m-am mutat numai sa il fac fericit pe el si ca nu vrea sa ma puna sa fac lucruri pe care nu mi le doresc. Problema e ca nu ca nu imi doresc, am senzatia ca nu este numai al meu, cu surile lui e ca si cum l-as imparti si cu ele, nu mie bine, si am avut deja de n ori discutia sa ne mutam numai noi si nu am ajuns la nici o concluzie...
0
12-10-2015, ora 11:46
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Asta este si ideea, de unde aceasta dorinta de a fi "numai al tau"? De ce gandesti doar la el si binele lui, unde esti TU in aceasta situatie. Nu cumva iti construiesti viata doar prin el, iar asta poate ascunde acea dependenta de care vorbeam? O relatie este construita din doua persoane, fiecare cu individualitatea, dorintele, visurile ei..."El este totul pentru mine" este o expresie care defineste in general relatiile de dependenta, in care viata unuia se construieste prin celalalt...

Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
12-10-2015, ora 11:55
Iulia.90
Nu este medic/terapeut
Iulia.90
Si cum as putea sa rezolv situatia?
Multumesc pentru raspunsuri si pentru timpul acordat, multumesc mult
0
12-10-2015, ora 13:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Te muti acasa de unde ai plecat papusica ! Asa vei fi mai putin geloasa pe surorile lui, pt ca de asta plangi, de "gelozie" ! :)
0
12-10-2015, ora 13:16
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Incercati sa intelegeti ca nici o fiinta umana nu "apartine" alteia. Aceasta duce la relatii nesanatoase, dezechilibrate. "Sanatatea" si trainicia unei relatii depinde de echilibrul intre timpul petrecut impreuna si timpul petrecut separat. Este normal si sanatos ca fiecare sa aiba si lucruri separate de celalalt (prieteni, visuri, hobbyuri) etc. A fi cu surorile lui nu inseamna ca nu este cu Dumneavoastra, si nici invers. Sunt doar planuri diferite, parti diferite ale vietii lui, asa cum sunt (ar trebuie sa fie) si in viata dumneavoastra. Incercati sa va ganditi si la viata, activitatile si nevoile Dumneavoastra, astfel incat sa existe un echilibru in relatie. De fapt cred ca el incearca sa va spuna asta: "se sinte vinovat si ca ii dau de inteles ca m-am mutat numai sa il fac fericit pe el si ca nu vrea sa ma puna sa fac lucruri pe care nu mi le doresc".

Valentin PESCARU
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
12-10-2015, ora 14:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca v-a dat de inteles ca va vrea alaturi de el tot restul vietii, atunci sa va ia de nevasta si sa va mutati cu chirie.
Daca aveti bani de chirie si vrea sa ramana cu surorile in caonditiile in care de suferiti, inseamna ca banii sunt prioritatea lui. Nu e de dorit asta.
0
28-10-2015, ora 14:32
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Iulia, discutiile pe forum sunt utile insa ele nu iti aduc cu adevarat rezolvari, ci sunt poate doar indicatoare aflate la o rascruce de drumuri secundare. Calea principala de urmat vine doar din interiorul tau si iti sugerez sa o cauti, cu sprijinul unui psihoterapeut, al carui rol nu e sa-ti puna pesti pe masa atunci cand ai nevoie, ci sa te invete sa pescuiesti.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul