Sindrom premenstrual accentuat sau disforic

25-02-2017
iisusebland
Nu este medic/terapeut
iisusebland
Am aproape 41 de ani si din copilarie am menstruatia neregulata, adica imi vine mai rar decat ar trebui.
Când imi intarzie, am un rau puternic, simt toxinele sau hormonii in cap si in tot corpul.
La institutul Parhon, când am fost internata acum 8 ani mi s-a spus ca, daca am 11 menstre pe an, este in regula. Le-am numarat si ies cu chiu, cu vai 11. De sarcina nu ma pot teme, ca sunt virgina.
Tin sa mentionez ca sunt si bolnava psihic din copilarie, mai cu seama de la 16 ani si sunt in tratament cu olanzapina si xanax, de ani de zile, nu am suportat alte medicamente, desi am mai incercat si altele.
Acum am intarziere de vreo 4 zile si deja mi-este rau tare. Iau si Ca+ Mg + Zn, vitamina E, B-uri, in afara de doctoriile psihotrope.
Orice sfat mi-ar fi de folos.
Multumesc anticipat!
5 comentarii
0
25-02-2017, ora 16:00
iisusebland
Nu este medic/terapeut
iisusebland
Multumesc tuturor celor care au citit, m-am mai linistit ca am menstra deja!!!
Niste sfaturi totusi nu mi-ar strica, pentru ca mi este foarte rau inainte de menstra cateva zile bune!
Doamne ajuta!
0
19-03-2017, ora 11:12
iisusebland
Nu este medic/terapeut
iisusebland
Va rog frumos sa imi raspundeti la acest subiect caci iar ma confrunt cu acest sindrom premenstrual disfloric!
0
29-03-2017, ora 13:15
iisusebland
Nu este medic/terapeut
iisusebland
Multumesc lui Dumnezeu ca nu prea mai am sindrom disforic de vreo 2 luni!
Multumesc si celor care mi-au raspuns la alte subiecte!
0
30-05-2017, ora 18:01
iisusebland
Nu este medic/terapeut
iisusebland
Iar ma confrunt cu sindrom menstrual accentuat!
Ce sa ma fac?
0
10-06-2019, ora 20:37
Bad mama
Nu este medic/terapeut
Bad mama
Și eu cred ca am, de ani buni, am.avut și înainte sa nasc ( am avut copil destul de târziu la 37 ani) și a revenit și după ce am înțărcat copilul după aproape 3 ani.
Unde ați fost diagnosticată ? Mie mi se a pus ca la noi în tara nu exista pmdd. Nu știu acum care mai e opinia. Dar se pare ca se agravează pe măsură ce ne apropiem de menopauza.
Acu o luna am avut o întârziere de 2 zile și mă temeam ca sunt din nou însărcinată și ca mi se va cere sa fac avort și am trecut prin clipe de coșmar. Mai grav e ca chiar vedeam ăsta ca unica opțiune ( mă descurc f greu cu copilul) cu toate ca știu ca e o crima și un păcat și ca aceste gânduri ar putea veni de la "cel rau". Abia în ultimele 2 zile începusem sa mă obișnuiesc cu idea ca voi mai avea un bebeluș dar apoi mi - a venit și nici măcar nu am avut curaj sa îmi fac testul sa aflu dacă a întârziat pur și simplu sau a fost un avort spontan.
Acum după o luna se pare ca mă aflu din nou în plina manifestare de pmdd dar acum fără suspiciuni de sarcina ptvca nu am motive.
Posibil sa fie simptome mai grave din cauza ca am consumat ocazional "lapte praf" din soia ? Deși înainte de sarcina observam o ameliorare considerabila a simptomelor pmdd în perioada postului pastelui cu toate ca consumam și produse din soia mai mult ca în restul anului. Și anul acesta a fost ok în acesta perioada a anului deși nu am mai consunat așa mult soia. Poate fi și o perioada a anului când creste ziua lumina și implicit producția de serotonina. Dar acum după Paște s a agravat iar nebunia și nici măcar nu mai simt nevoia și puterea de a mă abțin de la mâncare. Dacă îmi amintesc în majoritatea anilor aceasta perioada din an când se apropie vara a fost cu tulburări psihice intense ( conflicte în familie mai ales). Acum, sa vedem...God help us!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Legătura dintre alcool și sindromul premenstrual
  • Tratamentul sindromului premenstrual
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Tratament promițător pentru tulburarea disforică premenstruală (PMDD)
  • Simptomele premenstruale, o problemă de sănătate publică la nivel global
  • Potrivit datelor, 1,6% dintre fete și femei sunt fectate de tulburarea disforică premenstruală
  •