soacra soacra, poama acra

26-12-2008
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
am aproape 27 de ani, sunt casatorita de 2 ani si am un copil de 2 ani si jumatate.Soacra mea mereu nu m-a suportat, chiar daca provin dintr-o familie buna, mama mea e o persoana deosebita, eu si sotul meu ne-am mutat definitiv in apartamentul ei, ea fiind plecata din tara, soacra mereu nu ne-a dat nimik, decat la nunta cu ceva cheltuieli, in rest a stiut numai sa faca reprosuri si sa ne scoata ochii cu de toate ce nu-i convenea.Am crezut ca, de cand avem copilul macar sa se mai schimbe un pic, sa ne ajute cu cel mic, mai ales ca ea e educatoare, dar se pare ca nu iubeste copiii deloc, daca nici singurul ei copil, adik sotul meu si nepotul ei nu o intereseaza.am rupt-o definitiv cu ea, si eu si sotul meu, de un an si3 luni, cam asa, timp in care, sotul meu a avut si un accident de masina nu chiar grav, dar oricum a necesitat destule ingrijiri si cheltuieli, iar ea a aflat si nici macar un telefon nu a dat, sau sa vina, chiar daca face mai putin de 5 min ca sa ajunga la blocul nostru.Faza cea mai rea e ca o urasc asa de mult incat i-am dat si telefioane, si mesaje in care ii vb f f urat, o faceam si vaca si in toate felurile, pt ca si ea s-a luat inainte de mine.As vrea ca sa inceteze toata situatia, sa o uit de tot si sa nu-mi mai fac nervi mereu sunt cu gandul la ea si sunt f nervoasa, imi vine sa o strang de gat, nu alta, alte soacre se poarta normal, fara figuri si pretentii de taranca ce e.alta in locul meu o batea de o baga in spital la ce a facut.nu o suport de nici o culoare...e o poveste lunga si complicata, nu pot sta aici sa povestesc tot, dar cert e ca e o javra cum rar gasesti, o inima rece caruia ii pasa doar de ea si copilul ei pote sa moara de foame ca putin ii pasa.asta nu se poate numi mama, sincer nu stiu cum de i-a daruit d-zeu un copil, cand sunt altii care isi doresc la disperare sa aiba unul si nu pot avea, si aia sunt oameni minunati, care ar face totul doar pt copilul lor.mama mea asa este.ca doar de aia esti mama, ca sa traiesti si sa ajuti copiiii cat poti si cum poti.V a rog dati-mi un sfat ce sa fac sa ma abtin ca sa uit de vrajitoarea aia, sa nu-i mai dau tel si sa o fac in tot felul, ca nu merita nici atat.
14 comentarii
0
26-12-2008, ora 23:57
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
nici macar sotul meu nu vrea s-o mai vada niciodata, va dati seama ce mult o iubeste si cat o apreciaza.are si de ce, , , ca degeaba va asigur ca nu se poarta asa.
0
27-12-2008, ora 01:57
Shobixella
Nu este medic/terapeut
Shobixella
Nu inteleg de ce mai trebuie sa va ganditi la soacra dumneavoastra atata timp cat aveti casa, familia, copilul dumneavoastra.De ce cautati sa va certati cu ea?Ignorati-o sh gata!
0
27-12-2008, ora 07:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Vedeti-va de viata voastra si mergeti inainte impreuna facand abstractie de ea.Nu trebuie sa o jignesti si sa o acoperi de insulte si injurii..Lumea nu e plina numai cu oameni buni, altruisti si facatori de bine.Sunt si persoane reci, egoiste, care se comporta ca soacra ta.Nu trebuie sa cauti vorba cu ea, respect-o de la distanta si nu te infuria caci, asa cum e ea. l-a crescut totusi pe omul pe care-l iubesti si cu care ai un copil.Gandeste-te ca si sotul tau, si copilul tau, au cate o particica din ea.Fiecare persoana are in ea si raul si binele si acestea sunt exprimate in relatiile de zi cu zi in functie de caracter. educatie, imprejurare, anturaj, interes etc..Cu timpul, imbatranind, se va intoarce cu o noua fata spre voi, dar trebuie sa ai rabdare.Si tu vei fi soacra, esti un om bun, dar daca nora ta sau ginerele tau va fi ca soacra ta?Ce vei face?Sfatul meu este sa te detasezi si sa-ti vezi de ale tale caci comportamentul josnic nu-i de tine.Sarbatori fericite!
0
28-12-2008, ora 20:26
moraritza10
Nu este medic/terapeut
moraritza10
:)) indiferenta omoara...de tot intr-un final...ia incearca si tu.dar hotarat!
0
29-12-2008, ora 12:21
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
multumesc pt toti care mi-ati raspuns, vreau sa zic ca, daca se va intoarce cu fatza la noi, spre batranete, acum avand 52 de ani, cam asa, nu ma va interesa deloc, pt ca eu acum am avut mare nevoie de ajutor mai ales cu cel mic, asa ca, atunci cand va vrea ea nu voi mai vrea eu cu siguranta.nu e numai cand vrea ea.e cand trebuie.
0
06-02-2009, ora 14:54
marybel30
Nu este medic/terapeut
marybel30
Stai linistita si nu te mai gandi la ea sa sti ca sunt soacre mult mai rele, mai egoiste si mai nepasatoare fata de copilul lor cum este a mea de ex. Oricum te admir ca ai avut taria sa ii tii piept eu am 30 de ani sunt casatorita de 10 ani si jumatate dar nu am fost chiar asa de puternica ca tine si nu am putut sa-i spun in fata nimic decat de vreo 2 ani incoace. Sa ai o casnicie frumoasa sanatate, bucurativa de copilul vostru si nu lasati nimic sa stea in calea fericirii voastre> Fiti uniti si totul va fi bine. Bafta
0
03-03-2009, ora 00:34
mariai
Nu este medic/terapeut
mariai
Cel mai bine ar fi fost sa nu o jignesti si sa te porti tu frumos cu ea si sa ii castigi afectiunea... Ca altfel nu o sa te intelegi cu ea niciodata
Asa sunt mamele de baieti...
0
09-03-2009, ora 15:46
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
unele persoane nu se schimba deloc, am facut psihoterapie de vreo 3 ori, imi pare rau ca nu am continuat, si chiar psihologul mi-a zis asta, ca o persoana nu se mai schimba si trebuie sa o acceptam asa cum este ea.Deci eu sa-i castig afectiunea dar ea tot nu s-ar fi ocupat mai mult de nepotel, sa ma ajute din cand in cand, atunci cand aveam nevoie de ajutor.dar si atunci canbd ii ceream ma refuza amintindu-mi de fioecare data ce greu a fost la ea, ca s-a descurcat singura si debia a reusit. oricum, nu o cunosteti ca sa vedeti ce jigodie de femeie este.mai cunosc mame de baieti destule si toate sunt exemplare!!! imi pare rau ca am avut asa un ghinion.
0
02-04-2009, ora 20:38
nita gabriela
Nu este medic/terapeut
nita gabriela
asta parca e povestea mea nu a ta, nu alta.si eu am o soacra ca o scorpie, e educatoare.am un copilas da asta nu o apropie deloc de mine.mai rau e ca dupa ce ma facut in toate felurile acum se da prietena mea, ma cheama pe la ea si cauta momente sa imi mai zica ea ceva sa ma scoata din sarite.nu o sa le castigi afectiunea niciodata.eu prima data cand m-am dus la ea sa fac cunostinta a fost chiar de ziua ei, dar eu deja ma mutasem cu actualul sot si i-am cumparat o bratara de aur foarte scumpa si 2 flori de ghiveci, deasemenea cele mai scumpe din florarie, sa o i-a naiba de jigodie ce e ea ca daca stiam ce ma asteapta.deci m-am dus si ma intrebat daca beau o cafea, eu i-am spus ca nu, pt ca eu nu beau cafea, dar ea a venit cu cafea la mine si dupa ce ne-a serv cafeaua mie si sotului meu ne-a inchis usa la sufragerie si a plecat in bucatarie...e frumos???eu nu puteam bea cu sotul o cafea acasa la noi??proasta naibii!daca vrei sa mai vorbim candy ca sa ne mai gandim ce putem face sau sa ne sfatuim in privinta asta magasesti pe id-ul yo_dany_el, e al sotului meu.asta e viata., ghinionul nostru.te pup.gabriela din piatra neamt
0
03-04-2009, ora 14:47
clopici_tomek
Nu este medic/terapeut
clopici_tomek
draga mea,
nu ai auzit inca de un vestit proverb romanesc???, , cu tacerea ii frigi pielea, , ??bucura'te de ceea ce ai alaturi de sotul tau in liniste si pace.da'i ignore.pe unele persoane e mai bn sa la pierzi decat sa le regasesti.va veni si vremea ta stai linistita.ii dai prea multa importanta si cred ca nu merita.fa si tu la fel ca ea.poop
0
04-12-2009, ora 15:15
M.M
Nu este medic/terapeut
M.M
da...am citit povestea ta iti spun eu sigur o astfel de soacra am si eu si ce e mai grav la mn e ca traiesc cu ea in aceeasi casa si pot spune ca uneori simt ca nu mai pot bucura-te ca esti akum sg cu sotul si copilul tau noi ink nu avem posibilitatea sa ne mutam singuri dar sincer e fb ca sotul tau a ales si a plecat cu u in schimb al meu nu cred ca osa faca asta niciodata chiar dak ar fi vrodata sa avem posibilitatea poate citesti problema mea si vei intelege mai bn ce am pe suflet*soacra o problema*acolo gasesti ceea ce eu am scris cat despre soacra ta laso nui mai da importanda e de piatra frate nici aku makar de dragul nepotului sa vina sal vada dar.poate e mai bn intrun fel ca asa nu ajunge sa se mai bage intre voi din nou va veni vremea stai linistita cand va avea nevoie de tn si atunci u stii cel mai bn ce vei face numai bn si astept un sfat de la tn pt mn
0
18-12-2009, ora 12:48
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Greselile parintiilor ii pot distruge pe copii iar o figura reprezentativa pentru fiecare copil este mama. Relatia ta cu soacra spune multe si despre tine. Pentru ca o femeie sa fie pe deplin eliberata de agresivitate nu trebuie eliminat contextul. Daca ne gandim la copil si cred ca acesta a fost intentia ta inconstienta atunci cand ai cerut un sfat, familia din care copilul face parte are o semnificatie aparte in dezvoltarea lui ulterioara. Chiar daca bunica nu se implica in educatia sau grija fata de nepot, relatia puternic conflictuala dintre mama lui si mama tatalui lui poate fi prea dureros asimilata. Oricat de departe am merge, familia ramane cu noi oriunde am merge. Reactivitatea emotionala nerezolvata cu parintii nostri este cea mai importanta afacere neterminata din viata noastra.
Cresterea capacitatii de a distinge intre gandire si simtire si a invata sa folosim capacitatea de a rezolva probleme de relatii, micsorand anxietatea si marind concentrarea asupra sinelui, adica de a vedea si regla propriul rol in procesele interpersonale si mai ales in cel cu soacra ta este mecanismul principal al schimbarii. Intelegerea, nu actiunea, este vehiculul vindecarii.
Cum poti integra toate aceste lucruri, de cat timp ai nevoie si cate resurse vor trebui dezgropate sta in putinta de a intra intr-un proces terapeutic.

Delia Ciobancan
Psihoterapeut de familie si cuplu
0
29-08-2014, ora 10:21
Anemona15
Nu este medic/terapeut
Anemona15
Relatia cu soacra imi deterioreaza vizibil casnicia. M-am gandit serios la divort din cauza numeroaselor discutii pe care le-am avut cu sotul meu, cel mai tare deranjandu-ma faptul ca nu-mi ia apararea. Intotdeauna imi cere sa ignor spusele ei pt. ca are o anumita varsta si nu mai poate fi schimbata.
0
21-09-2014, ora 01:43
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
SOACRA mea este de nota 10+ cand traia si socrul meu si iam anuntat ca ne vom casatorii neau raspuns: CUM VRETI VOI SA NE ANUNTATI CU CE VA PUTEM AJUTA, mama mea cand a vazut ca este serios si ca ma casatoresc a facut un atac cerebral(eu eram sprijinul casei si urma sa ma mut la sotie aveam atunci 25 de ani)si mama ia spus sotiei ca de ce ma ales pe mine si nu pe fratele meu eu nici nam bagat de seama ca asta a afectat-o pe sotie dar nici acum chiar daca noi locuim singuri cu copii fara mama fara soacra, sotia nu a iertat-o si imi mai spune odata la doua trei zile asta si ca a facut comotie ca ma luat.
Voi femeile va faceti ganduri ca sa aveti ceva la care sa va ganditi cateodata in loc sa fiti fericite ca nu stati cu soacra, dar recunosc ca si unele soacre sunt ceva de speriat, am avut un prieten care locuieste cu mama si tata si nici o nevasta nu este buna pt soacra acum este la a treia in decurs de sase ani, si ca sa va fie bine cu soacra trebuie sa fiti mai soacra decat ea sa va stie de frica si sotul sa stie unde este locul fiecarei femei, sa stie cine este familia si cine ruda dupa normele actuale familia este: pana la casatorie mama, tata, frate sora iar dupa : sotul sotia copii punct SOACRA NU ESTE INCLUSA IN CASATORIE CA ALTFEL LA PRIMARIE SE INTREBA ASA:... IEI IN CASATORIE PE.. IMPREUNA CU SOACRA, LA BINE SI MAI ALES LA RAU???????? SI TREBUIA SA TE LASE SA TE GANDESTI(ASA CATIVA ANI SA VEZI CUM ESTE) SERIOS CA NUI DE GLUMA CU SOACRA.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Impactul monitorizării parentale asupra comportamentelor și experiențelor adolescenților
  • O relație apropiată între copil și părinte este benefică pentru sănătatea mentală și relațiile sociale ale copilului la maturitate
  •