solutii mama bolnava psihic | Forumul Medical ROmedic

solutii mama bolnava psihic

30-12-2007
palade79
Nu este medic/terapeut
palade79
Mama este bolnava psihic de dinainte de a ma naste eu; acum 28 ani; pe mine m-a crescut bunica, in timp ce mama avea o viata plina de distractii, bautura, depresii, divortata fiind de tata. Copilaria am petrecut-o intr-o teroare absoluta, ca ea venea noaptea tarziu si urla si eu eram teririzata psihic si am devenit foarte retrasa si foarte speriata, timida.
Am reusit sa imi revin si am facut facultate si acum sunt profesoara.
De jumatate de an nu mai stau cu mama, ci cu sotul meu; am ingrijit-o vizitand-o zilnic, dar starea ei de acum 10 ani a revenit, devenind violenta si foarte instabila, a terorizat toti vecinii.
Ajutati-ma cu sfaturi, nu am bani sau pile, ea necesita tratament permanent, dar legea din romania este f proasta, o pune pe ea sa semneze ca se interneaza sau se externeaza. E pericol mai ales pt ea, ca se distruge, dar si pt cei din jur, poate da foc, ca fumeaza incontinuu; eu vreau sa am o un copil si sa fiu mama cum nu am avut eu NICIODATA; nu mai zic ca din cauza ei m-am nascut cu plamanii bolnavi si ca respir cu 20 %.
Va rog sa imi spuneti caile legale pt a o intyerna undeva si daca se poate sa imi spuneti unde; am inceput si eu sa ma tem ca o iau razna, ca am pazit-o in casa, sa nu mai terorizeze vecinii care mi-au facut nenumarate reclamatii la politie + amenzi.
7 comentarii
0
01-01-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Draga doamna Palade, am toata compasiunea pentru suferinta dumneavoastra.
Ca sa o puteti interna pe mama dumneavoastra fara voia dumneaei mi se pare ca se face un act prin tribunal prin care este declarata iresponsabila, cu doi martori care o cunosc.( asta numai in cazul in care este chiar iresponsabila). Sfatuiti-va c un medic de la spitalul de psihiatrie sau cu un avocat.
in ceea ce priveste dorinta dumneavoastra de a avea un copil, ma scuzati ca va spun dar v-as sfatui sa renuntati deoarece riscati sa aveti un copil bolnav, ereditatea ne joaca feste uneori; se poate foarte bine sa nu aiba nimic dar exista si varianta de a -si mosteni bunica.
Ganditi-va ca ar suferi si el si dumneavoastra in cazul in care s-ar naste cu o predispozitie la boala. Incercati sa infiati un copilas deja existent. Inca o data, nu mi-o luati in nume de rau, eu sunt o persoana care a mostenit de la tata un sistem nervos prost si stiu ce inseamna o boala de nervi.
Multa sanatate si un an nou mai bun.
0
05-01-2008, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
In astfel de cazuri, Legea sanatatii mintale prevede o procedura de internare nevoluntara. Este vorba de Legea 487 din 2002, Capitolul V, Sectiunea 2.
Cred ca un avocat bun si cu experienta in astfel de cazuri este cel mai in masura sa te ajute.

Succes!
0
07-01-2008, ora 00:00
palade79
Nu este medic/terapeut
palade79
Dna Simina_psih, va multumesc f mult; azi am internat-o pe mama pt doar 3 sapt la Voila si, cum v-am spus in mesajul meu, au pus-o sa semneze la internare; de data aceasta a vrut, desi a tipat rau cand si-a dat seama ca ramane acolo, dar data viitoare s-ar putea sa nu mai vrea sa semneze; ea are schizofrenietulbur- afectiva, parca. Dr-ii au spus ca nu se mai vindeca niciodata, si ca se agraveaza odata cu varsta. Eu nu-mi permit sa angajez pe cineva sa stea cu ea in permanenta; din pacate singura solutie e sa o internez la un azil unde pot avea grija de ea, cu tratamentul necesar, desi nici macar la voila nu au vrut sa o tina mai mult si dr ne-a spus ca pe cale legala sa o internam la un azil de boli neuropsihiatrice e aproape imposibil, poate dura ani de zile, ca poate doar daca cunoastem pe cineva rezolvam.
Nu mai am cuvinte, doar speranta. Va multumesc. mai astept alte sfaturi
0
08-01-2008, ora 00:00
monicavasilica
Nu este medic/terapeut
monicavasilica
sunt o bolnava de schizofrenie afectiva, am aceasta boala de aproximativ 3 ani, sunt sub tratament, dar pot sa va confirme ai mei caci nu isi da nimeni seama ca sunt bolnava.I-au cu strictete tratamentul, ma simt ff bine.Tind sa cred ca nu este vorba de schizofrenie, deoarece nu am simtomele unui bolnav.Ma tratez cu welbutrin.Din aceasta seara il schimb cu efectin 150, merg lunar la control.AM uitat sa precizez in curind voi implini 38 ani.Am citit ca schizofrenii sunt agresivi nu acelasi lucru se intampla si cu mine, de cand sunt bolnava sunt f calma.
0
08-01-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Si eu am o forma de schizofrenie, un medic mi-a spus ca este tot afectiva, pentru ca sunt dependenta de mama mea.
Si eu fac tratament, cu olanzapina, carbamazepina si rudotel.
Si eu am o forma atipica, adica sunt foarte lucida, totusi am avut unele simptome care au facut medicii sa imi puna acest diagnostic( halucinatii auditive si obsesii).
In prezent am o forma reziduala, adica nu mai prezint fenomene psihotice, dar im i este rau de la nervi cand se schimba vremea, la problema lunara sau cand obosesc.
Raul acesta se manifesta printr-un fel de gadilatura sau sfredeleala in tot corpul.
Nu put munci si treburile casnice imi par greu de indeplinit.
In rest nu supar pe nimeni.
Dar oamenii nu seamana. Traiesc si eu cu voia Lui Dumnezeu.
Am avut nesansa as am un parinte bolnav.
Numai bine tuturor.
1
08-01-2008, ora 00:00
palade79
Nu este medic/terapeut
palade79
La voila Dr-ul printre alte medicamente ii da si olanzapina; are vreun efect?
Am inteles ca e f scumpa; ma gandeam sa-i mai dau dupa ce iese din spital; dar ea nu e normala ca dvs; este innebunita dupa tigari si bere si mananca incontinuu, neavand memorie zice ca i-e foame si chiar m-am ingrozit; mama nu se mai poate descurca singura; boala ei pe fond schizofrenic nu se mai vindeca si dtaorita varstei, spre 60 ani, se poate agrava, asa au zis dr-ii.
Din pacate, cum v-am mai spus, eu am salariu f mic, sunt profesoara si fac naveta de dimineta pana seara; nu-mi permit sa angajez insotitor si nici nu pot locui cu ea, deoarece nu pot avea viata normala si casnicia mea ar fi in mare pericol; sunt casatorita de jumatate de an si vreau familia mea cum nu am avut eu, crescandu-ma bunica.
Nu se poate trai in prejama unui bolnav psihic, la care numai soniferele il linistesc sa nu mai fie agitat.
0
09-01-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Imi pare foarte rau de situatia dumnezvoastra. Intr-adevar sunt forme si forme, oameni si oameni. Olanzapina pe mine m-a ajutat, dar in timp mai indelungat am simtit efectele ( adica mi-au disparut halucinatiile). Nu va faceti griji, la diagnosticul acesta va primi olanzapina gratuit.
Vorbiti cu niste medici, poate veti reusi sa o internati pe timp mai indelungat intr-un sanatoriu sau camin -spital.
Sa va ajute Dumnezeu!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul