Sonda urinara !

21-02-2020
florinm58
Nu este medic/terapeut
florinm58
Tatalui meu acum aproape 1 an in urma unei infectii urinare la spital i sa pus o sonda urinara pe care si acum o are, problema este ca daca la inceput i-am schimbat sonda la aproape 1 luna trecand timpul s-a ajuns ca acum nu tine mai mult de circa 8 - 10 zile maxim, cum ne dam seama ca trebuie sa mergem sa-i schimbe sonda, in ziua respectiva are senzatie de urinare insa nu poate urina in schimb face des treaba mare si incepe sa tremure si sa-l doara, per total un disconfort total, am ajuns aproape sa cunosc tot personalul de la camera de garda Panduri carora le multumesc pentru bunavointa, asa am aflat ca acea sonda se infunda am si vazut personal cum arata, orificiile sunt colmatate si de aici necazul, un asistent mi-a spus ca una din solutii ar fi sondele din occident care ar avea in compozitie un cauciuc mai de calitate si silicon mai mult care protejeaza mai bine sonda de sarurile urinare, cele de la spitalul Panduri fiind made in China, intrebarea este de ce la inceput timpul de schimbare era mai mare cu acelasi tip de sonda si acum sa redus drastic, ce se poate face si daca la noi in Romania se gasesc sonde de calitate sau numai in strainatate ? Va multumesc anticipat !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.