Sotia nu vrea sa munceasca

05-10-2019
galeo
Nu este medic/terapeut
galeo
M-am casatorit recent si sotia nu vrea sa munceasca... De fapt spune ca vrea dar nu gaseste, cauta fel de fel de scuze pentru esec. Cand vin cu o propunere, o idee ea il pune pe nu la inaintare, nici macar nu vrea sa incerce. Nu are chef de nimic, nu o intereseaza nimic... Inainte sa ma casatoresc am perceput-o altfel, plecata de la 16 ani de acasa sa faca studii si apoi sa lucreze.
Dupa ce ne-am casatorit parca asteapta totul de la mine...
Sunt un luptator, dar am nevoie langa mine de o luptatoare, nu de una care imi taie aripile si imi atarna ca o piatra de moara de gat.
Va rog sa imi dati cateva sfaturi.
5 comentarii
0
05-10-2019, ora 14:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Posibil sa aiba depresie. Lipsa de chef e un simptom de depresie. Stati de vorba cu ea pe aceasta tema. Poate cu un tratament usor isi revine.
0
05-10-2019, ora 15:30
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Terapie de cuplu evaluare psihologică si eventual consult psihiatric
0
06-10-2019, ora 18:47
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Bună seara,

Discutați cu soția dvs. toate aceste aspecte pe care le-ați enumerat si aici. Aflati ce așteptări are ea de la dumneavoastră și modul în care își dorește să decurgă aceasta căsnicie. Comparați ideile ei cu ale dvs. și vedeti daca reușiți să ajungeți la un punct comun. Daca a întâmpinat greutăți din adolescență, se poate ca acum, alături de dumneavoastra, sa fi găsit un confort la care nu-și dorește să renunțe. Din ceea ce ati scris, inteleg ca sotia cauta un job într-un anumit domeniu in concordanță cu studiile efectuate. Este dificil să găsești un loc de munca care să te mulțumească din cat mai multe puncte de vedere, dar nu imposibil. Daca nu gaseste un job in domeniul studiilor, se poate orienta spre altceva. Ideea centrala este ca daca vrei, se poate. Nu trebuie exclusă varianta unei depresii însoțită de refuzul de a părăsi zona de confort creată de dvs. In aceste conditii, inactivitatea ii face mai mult rau decat bine, adancindu-se in credințele ei. Consultați un psiholog in vederea unei terapii de creștere motivationala si cognitiv-comportamentală.
0
06-10-2019, ora 19:55
galeo
Nu este medic/terapeut
galeo
Multumesc pentru raspuns.
Cred ca aveti mare dreptate, asta ii reprosez si eu, nu vrea sa iasa din zona de confort. M-a vazut ca pe salvatorul ei, si acum cam asteapta totul de la mine.
Mi se pare ca e ccomoda, nu vrea sa iasa din zona de confort, si se multumeste cu putin.
0
07-10-2019, ora 15:21
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 2
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
La fel va recomand si eu: sa mergeti impreuna la un psiholog, sau separat. Important e ca ea sa isi doreasca. Un psiholog o poate ajuta inclusiv la a-si alege cariera, realizandu-i un profil psihologic si reflectandu-i zonele profesionale potrivite profilului ei psihologic, din carea ea sa aleaga mai constient si mai asumat. E posibil ca domeniul in care ea s-a pregatit, chiar sa ii fie unul de suflet si dezamagirea foarte mare, daca nu sunt joburi pe acel domeniu. Dar si ce s-a spus mai sus e foarte posibil, adicasa gaseasca in dvs un salvator, o persoana pe care sa se poata baza, asa cum nu a avut pe cine sa o faca pana in prezent. Dar asta nu e ok pt dvs, din cate inteleg si e si firesc sa nu va asumati acest rol. Probabil ca o discutie cu sotia despre cele de mai sus, va poate aduce ambilor parteneri, un dialog si o relationare mai bune. Uneori, nu ne dam seama cum il impovaram pe celalalt cu nevoile noastre, nestiind ca partenerul nu are rolul de a ne indeplini noua nevoile.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.