sotret-roacutanne

403 comentarii 1 2 ..... 121314 Înainte ›
0
17-08-2011, ora 12:42
anamaria17
Nu este medic/terapeut
anamaria17
5 luni de tratament de fapt :D
0
17-08-2011, ora 15:04
eduardp
Nu este medic/terapeut
eduardp
buna ziua, ma numesc Petreanu Eduard am 17 ani, 61 kg si 1m75 si astazi pe data de 17/08/2011 am inceput tratamentul cu Sotret.Doamna doctor mia dat 5 pastile pe zi cea ce mi se pare cam mult dar vad ca de la o zi de la tratament am o mica durere de cap, imi puteti spune daca e ceva de rau sau sa ma duc la doamna doctor sa-mi dea mai putine pastile. va multumesc
0
17-08-2011, ora 15:23
kinga85
Nu este medic/terapeut
kinga85
exact la fel sunt si eu anamaria17, negativista, incfredere in sine zero, psihic eram la pamant.eu in primele 4luni am luat 20mg apoi mi l-am marit la cererea mea sa scap mai repde si ca venea si vremea buna.sangerari aveam si eu vai de mine, de multe ori imi era teama sa-mi suflu nasul sa nu-mi curga sange...ai mai fost la control?sa te vada medicul, stiu ca-i nashpa ca numa se uita la tine si platesti dar din cand in cand ar trebui sa mergi.analize itzi faci in fiecare luna?cum stai cu ficatul?vezi!!mare atentie sa iei ceva protector pentru ficat chiar daca tzis bune analizele.dupa 4 luni am mai avut si eu stai linistita o sa treaca!! capu sus !!
0
17-08-2011, ora 15:39
kinga85
Nu este medic/terapeut
kinga85
eduardp cate mg iei pe zi? 50? mi se pare mult deodata...durerea de cap e ok..am avut si eu migrene dar nu tot timpul, nush ce sa zic.si 40mg ii mult ca stiu ce-nseamna..eu am inceput cu 20.du-te inapoi la medic, zic eu si spunei ca ti se pare mult, o sa-tzi apara brusc reactiile adverse si nush cum o sa reactionezi...uscatul buzelor, pielii si intr-un hal..nu gluma..ma manca piele si ma scarpinam ca-mi faceam rana...si buzele imi crapau de numa, capul o sa te doare rau cateva zile chiar o saptamana, acuma eu itzi zic din experienta ce se v-a intampla, medicul de aici nu ne mai scrie de 2 ani:))) si eu am inceput sa scriu despre ce mi s-a intamplat in timpul tratamentului, daca nu venea vara probabil nu maream doza si o lasam la 20 dar mi se lungea si mai mult tratamentul, dar probabil nu sufeream atat...pentru ca am dublat doza asa am dublat si reaciile adverse...cand am terminat tratamentul mi-a mai zis doctorita sa mai iau o saptamana sa nu cumva sa reapara, dar eu m-am informat si pe net si dupa calculele mele am ajuns la cantitatea necesara adica la 120mg/kg/corp asta inseama la 7200mg cu 60 de kg ale mele, eram distrusa rau si ma refer la starea mea psihica doar, de aceea am refuzat, succes la tratament eduardp si la fel cum i-am zis si Ana Mariei sa-tz faci lunar analiza de sanga si sa iei protector de ficat, eu am folosit silimarin e cel mai bun, chiar aca n-am probleme, e bine sa le iei, chiar daca itzi spune medicul ca n-ai nevoie, rau nu-tzi face..numai bine!!
0
17-08-2011, ora 16:26
andreeea m
Nu este medic/terapeut
andreeea m
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Cum trebuie administrat Sotret.ul? Mi.a fost prescris de medicul dermatolog insa cand le.am scos, farmacista nu mi.a scris pe cutie cum trebuie administrat, iar pe reteta nu m.am uitat inainte sa o las la farmacie. Mi.a dat 30 de capsule. Azi am fost la o alta farmacie sa intreb cum trebuie luate si farmacista a spus ca din cate stie ea o data pe zi.. Ma poate ajuta cineva? Multumesc! :)
0
17-08-2011, ora 16:30
kinga85
Nu este medic/terapeut
kinga85
andreeea m :cate mg are o kapsula ?med. dermatolog nu tzi-a zis?defapt daca tzi-a prescris 30 kapsule probabil sunt de 20mg sa-tzi ajunga pe o luna...asa ca 1 kapsula pe zi tre sa iei..
0
17-08-2011, ora 16:33
andreeea m
Nu este medic/terapeut
andreeea m
Capsulele sunt doar de 10 mg.
0
17-08-2011, ora 16:35
kinga85
Nu este medic/terapeut
kinga85
si o cutie tzi-a dat pe luna asta?atunci 10mg /zi..ai multe cosuri, e o acnee mai usoara?
0
17-08-2011, ora 17:53
ro_buc
Nu este medic/terapeut
ro_buc
sigur ti-a dat 1 pe zi. asa se incepe tratamentul, de cele mai multe ori, cu 1..apoi creste doza ca sa se obisnuieasca treptat organismul cu el. cu cat iti da mai multe sa iei din prima, cu atat ai sanse ca explozia sa fie mai naspa si sa ramai cu urme pe fata.
0
17-08-2011, ora 18:20
anamaria17
Nu este medic/terapeut
anamaria17
kinga85: am fost la control dupa primele 3 luni si mi-a prescris sotret 20mg cate 1/zi si Glyco A si peste 1 luna o sa merg iarasi. Mie medicul nu mi-a spus ca trebuie sa-mi fac analizele in fiecare luna :| ciudattt :( Protectorul pentru ficat cum il iei?

ro_buc: la mine a fost tocmai invers, intai mi-a prescris cate 2 pastile/zi(20mg) si dupa 3 luni 1/zi. Ciudat ciudat ciudat..
0
17-08-2011, ora 19:23
andreeea m
Nu este medic/terapeut
andreeea m
Nu pot sa zic ca am o acnee severa.. Am mai multe zgrabunte decat cosuri, dar si cosuri.
Am fost azi la farmacia de la care am scos Sotret.ul si m.am lamurit. Doar o capsula pe zi trebuie sa iau. Multumesc oricum! :)
0
17-08-2011, ora 21:24
eduardp
Nu este medic/terapeut
eduardp
eu iau 5 pastile pe zi.. si iam explicat doctoritei ca fac si sala.. si na zis nimica...deci paote nu sunt asa puternice cum spuneti..in plus ca mie nu mi sau uscat buzele cum spuneti voi...in fine sunt la inceput oricum iau de 3 zile..sper sa-mi dispara acneea si sa fie totul ok.
0
18-08-2011, ora 08:48
kinga85
Nu este medic/terapeut
kinga85
eduardp :dupa 3 zile ince nu-si face efectul, eu oricum zic ca ii mult 50mg, si cum a zis ro_buc es mai bine treptat decat un atac din asta...si daca faci sala o sa observi ca itzi dispare tretat si puterea, no sa mai potzi face fata asa cum ai facut pana acum...scrie si in prospect ca trebuie scazut efortul fizic, eu sin din cauza asta am fost distrusa...la servici am avut fff mult de lucru

anamaria17: tu mai ai tratament si folosesti Glico A??cat timp iei tratamentul nu e bine sa faci tratament si cu glico A, ala itzi indeparteaza un strat subtire sa nu mai ai urme de cosuri, dar de la sotret ti uscata pielea ai grij, eu dupa ce am terminat sotretul am asteptat o luna dupa care am avut voie cu glico A, si chiar daca nu tzi-a zis medicul ceea ce mi se pare fffffffffff ciudat sa nu-tzi faci analizele de sange.In fiecare luna trebuia sa mi le fac si sa sun la doctorita ca-i comunic cu stau cu colesterolul total, trigliceride, TGO si TGP (ultimele 2 fiind ficatul), protector ficat luam Sylimarina 1 pastila pe zi..daca mergi la med. de fam. itzi da trimitere la laborator si nu te costa nimik...verifica te rog astea 4 ce tzi-am enumerat sa fie totul ok si sa fii si u linistita.
0
18-08-2011, ora 08:59
kinga85
Nu este medic/terapeut
kinga85
aaaa si eduardp sotretul este un medicament fff tare si periculos itzi spun pentru ca stiu am luat 8luni de zile...tu nu ne crezi dar o sa vezi si tu,

Apropo anamaria17 si andreeea m: avetzi mare grija cu contraceptzie, eu am luat si boabe si am folosit si prezervativ, asa mi-a zis doctorita, ca daca Doamne feri raman neaparat trebuie intrerupt sarcina.eu inca un an de zile dupa tratament nu am voie sa raman gravida :(...baietzii n-au treaba
0
18-08-2011, ora 11:07
ro_buc
Nu este medic/terapeut
ro_buc
eduardp...dupa 3 zile nici nu ai cum sa ai deja buzele uscate..stai sa vezi de la o luna incolo. io te sfatuiesc sa iti cumperi un balsam de buze si sa-ti dai preventiv, pentru ca odata ce se usuca si se crapa va fi mai greu de tratat dar asa dandu-ti dinainte sa se intample ajuta mult. o sa vezi ca la un moment dat le vei simti foarte uscate in special cand iesi afara, insa daca-ti dai cu un balsam, ceva, e ok.

kinga85 u esti din bucuresti?daca da la ce medic ai fost de ti-a prescris sotret?
0
18-08-2011, ora 17:05
kinga85
Nu este medic/terapeut
kinga85
eu sunt din jud bihor, sunt oradeanca :)))))
0
19-08-2011, ora 19:30
ghost14
Nu este medic/terapeut
ghost14
kinga85 cum mai esti mai apar ceva cosuri sau mai ai urme?
0
19-08-2011, ora 19:40
kinga85
Nu este medic/terapeut
kinga85
cos am avut acum 4 zile l-am stors si mi-a trecut.urme mai am pentruca n-am facut tratamentul cu glico A, fiindca e vara si vreau la bronzat si cu ala nu-i voie...la toamna voi incepe tratamentul si vom vedea...
0
20-08-2011, ora 00:14
ghost14
Nu este medic/terapeut
ghost14
inseamna ca e bine sa speram ca nuti vor mai aparea :) si va fi bine
0
20-08-2011, ora 08:47
kinga85
Nu este medic/terapeut
kinga85
mda si eu sper :)
0
26-08-2011, ora 21:47
eduardp
Nu este medic/terapeut
eduardp
iau de 10 zile sotret 5 pastile p zi.. asa cum mi-a prescris medicul se pare ca ati avut mare dreptate cu uscatul buzelor... dar nu am vazut nici un semn pe fata mea parca am aceleasi cosuri multe pe care le avem si inainte... sau observ vreo skimbare abea dupa o luna? va rog sa-mi raspundeti si mie. va multumesc
0
26-08-2011, ora 21:59
kinga85
Nu este medic/terapeut
kinga85
la inceput o sa-tzi mai apara si mai multe..asa am patit si eu...e ca si cand ai manca ardei iute care alunga din tine raceala...sper sa-ntzelegi asemanarea...o luna 2 cred ca tre sa ai rabdare sa vezi vreo schimbare...sa-tzi iei o crema pentru corp si fata cat mai hidratanta eu am folosit de la bioderma atoderm la flacon de jumat de litru este cel mai bun stiu ca-i scump 7o de lei dar poate ai si tu norocul sa prinzi o promotzie eu am luat 2 flacoane la 70 de lei:P 8luni cat a tinut tratamentul am folosit 4 flacoane:)))) horror.deci ai rabdare si daca cumva nu te simti bine fizic sau psihic so iei in serios, atunci te sfatuiesc sa reduci doza zilnica chiar daca nu-i comunici mediului..e vb de sanatatea ta..stim bine ca unor medici le doare undeva de noi...la mine a durat 8 luni pentru ca am zis, e mai bine incet dar sigur..BAFTA!!!
0
26-08-2011, ora 22:11
eduardp
Nu este medic/terapeut
eduardp
ms mult oricum pt sfaturi..dar u cate pastile luai pe zi?
0
26-08-2011, ora 22:12
eduardp
Nu este medic/terapeut
eduardp
imi poti lasa id tau sa mai discutam? daca te rog frumos.
0
12-02-2012, ora 10:41
maddilv
Nu este medic/terapeut
maddilv
Buna ziua, am 17 ani si jumatate 63 de kg si 1.74 inaltime ieri am cumparat 20 de capsule de la sortret 10 mg fara a ma confrunta cu un medic, nu pot spune ca am acnee vulgara insa de 7 ani de zile nu mai scap de ele, am zis sa iau cate o capsula in fiecare seara, mentionez ca sunt virgina deci nu cred ca pot lua anticonceptionale, exista riscul ca mai tarziu sa nu pot ramane insarcinata? cate pastile ar trebui sa iau? ce sfat puteti sa imi dati? multumesc mult anticipat
0
20-03-2012, ora 10:23
kinga85
Nu este medic/terapeut
kinga85
maddilv la varsta ta de 17 ani esti foarte prostuta..sincer...nu lua prostii de una singura..du-te la medic.sotretul este un medicament foarte tare si periculos sa iei numa asa.citeste comentariile de mai sus...v-am tinut la curent cu toate cat timp am luat sotret...are niste reactii adverse foarte periculoase...iar apropro de anticonceptionale...n-are nici o legatura ca esti virgina:))))))))))))))))))) nu-mi vine sa cred cat de nestiutoare esti la varsta asta...imi pare rau ca te-am facut prostuta dar ai niste idei..
0
14-04-2012, ora 23:28
Codrutz21
Nu este medic/terapeut
Codrutz21
Buna, ma numesc Codrut si am 21 de ani sunt diagnosticat cu acnee nodulara chistica, am inceput tratamentul cu sotret de 10 mg in urma cu 2 zile, 7 pastile pe zi ( 4 dimineata, 3 la pranz ) si pot spune ca dupa aceste zile nu simt nici'un efect advers, insa incerc sa previn orice si folosesc creme hidradante de la avene si la roche pt fata si cold stick de la avene pt buze, medicul dermatolog mi-a prescis acest tratament pentru o luna iar apoi sa merg la consultatie, intrebarea e dupa aceasta luna vor fi rezultate vizibile dupa acest tratament ? multumesc.
0
19-04-2012, ora 12:34
selyuca
Nu este medic/terapeut
selyuca
Buna ziua! Sunt din Constanta si am 32 ani. Din ianuarie merg la dr Nocivin si pana in prezent am urmat tratamentul exact cum mi l-a spus. Acneea nu este grava, imi apar doar in perioada menstruatiei dar pana acum 3 ani inainte sa nasc nu aveam probleme. Imi apareau si atunci dar mai putine.
La inceput am folost numai creme Ivaterm (solutie de curatat, crema de fata si crema de noapte), Nidoflor o data pe saptamana si o solutie preparat cu eritromicina din cate am inteles pe prospect (deoarece nu prea inteleg scrisul doctorului).De 2 luni mi-a dat spironolactona 25 mg (2 pe zi) si de o 3 saptamani sotret 10mg (1/zi). Pana acum am observat doar o uscaciune a buzelor.
De ce va scriu? In timp ce cumparam sotret de la farmacie astazi m-a abordat o d-na si mi-a spus daca am terminat tratamentul pt ca si fata ei de 15 ani l-a folosit si timp de 3-4 luni a avut un ten curat iar dupa intreruperea lui la cateva luni a avut o eruptie pe tot corpul foarte severa. Bineinteles ca mi-a spus ca nici la plaja nu a mers ca asa i-a spus doctorul dar mie mi-a spus doctorul doar sa am grija la mancare: fara grasimi si cacao. Si bineinteles ca m-am speriat si am intrat pe forum. Nu va imaginati acum cat de speriata sunt dupa cate am citit.
Nu stiu ce sa fac, ajutati-ma cu un raspuns: sa il continui sau sa intrerup si sa folosesc doar creme.
Fara sa imi spuna doctorul i-au si pastile pt protectia ficatului.

Si daca urmez tratamentul cu sotret doar o luna se intampla ceva?
0
01-06-2012, ora 08:52
Samira karina
Nu este medic/terapeut
Samira karina
Buna ziua,
Am si eu o intrebare am ceva probleme cu acneea, doar pe frunte si deasupra buzei, am fost la un endocrinolog pt un control m-a trmis sa imi fac ecografie pelvis si 2 seturi de analize, o partea le-am facut celelalta trebuie in timpul mentruatiei dsheas, lh, lpt, 17 oh, progesteron. Si am fost si la un dermatolog.
Fara de analize mi-a dat metronidazol arena 250 mg, isotrexin gel, skinorex crema, si sotret tablete...nu e prea mult?
Sa incep tratamentul cu sotret, sau sa astept rezultatul ultimului set de analize? ( AM 26 de ani, pana acum nu am avut probleme cu acneea, lucrez cu bani si cu hartii )
Multumesc.
0
08-06-2012, ora 11:21
Samira karina
Nu este medic/terapeut
Samira karina
Pot sa beau ceai verde in timpul tratamentului cu Sotret? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
403 comentarii 1 2 ..... 121314 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •