sotret-roacutanne

403 comentarii 1 23 ..... 13 14 Înainte ›
0
22-07-2008, ora 00:00
Diamandi
Nu este medic/terapeut
Diamandi
Dupa o saptamana jumate mi a trecut roseata si nu se mai lua pielea, era in sfarsit neteda. A durat cam vreo doua zile, acum iar a aparut arsura aceea in jurul gurii si ma tine pielea. De ce?
0
22-07-2008, ora 00:00
al3gory
Nu este medic/terapeut
al3gory
cat timp trebuie sa aplic acest effaclar, in plus este bine ca am inceput sa dau cu zinerit si am oprit nidoflorul ? va rog sami spuneti !
0
24-07-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poti da cu Zineryt dimineata si cu Skinoren seara.
0
29-07-2008, ora 00:00
Sergiu18
Nu este medic/terapeut
Sergiu18
buna ziua! am 18 ani si de 4-5 ani am acnee vulgara.am fost la diversi dermatologi...dar degeaba..acum m-am dus la o clinica particulara din Constanta si mi-a recomandat zineryt, klabax 500mg, sotret 10mg si skinoren. nu prea imi pasa de reactiile adverse numai sa scap odata de acneea asta vulgara.nu prea am inteles cum sa iau medicamentele astea.mi-a zis parca sa iau prima saptamana klabax si sami dau cu zineryt si dupa aceea 3 luni de sotret si skinoren. medicamentele acestea sunt intradevar bune?

va multumesc si astept mesaj cu sfatul dumneavoastra!
0
29-07-2008, ora 00:00
al3gory
Nu este medic/terapeut
al3gory
doctoru ala nu e normal la cap ! cum sati dea sotret zynerit si skinoren in acelasi tratament;))) tu vrei sa ramai fara pielea fetei ? zinerit usuca foarte rau, skinoren la fel, de sotret nu mai zic... soluti la acneea vulgara intotdeauna e urmatoarea : roacutan sau sotret impreuna cu avene clean ac ( crema hidratanta ) asta timp de 6 luni si ai scapat definitiv, lasa skinorenu ca ala e foarte rau !:(
0
29-07-2008, ora 00:00
Sergiu18
Nu este medic/terapeut
Sergiu18
deci in prima saptamana iau klabax din ala si dau cu zineryt, dupa aia iau doar sotret 3 pe zi de 10 mg si dau de 2 ori pe zi cu skinoren timp de 3 luni.atat mi-a zis..nu mi-a spus nimic de vreo crema hidratanta...
0
31-07-2008, ora 00:00
Sergiu18
Nu este medic/terapeut
Sergiu18
macar dau rezultate medicamentele astea?
0
31-07-2008, ora 00:00
al3gory
Nu este medic/terapeut
al3gory
zineritu e super bun, la fel si roacutan dar... nush :( combinate sigur nu dau bine, klabax nush ce e
0
31-07-2008, ora 00:00
Sergiu18
Nu este medic/terapeut
Sergiu18
poi zineryt si klabax nu o sa mai iau.o sa dau ku skinoren din ala si o sa iau sotret da am inteles ca sotretu asta are multe reactii adverse... ms de raspuns.
0
31-07-2008, ora 00:00
al3gory
Nu este medic/terapeut
al3gory
eu te sfatuiesc sa nu dai cu skinoren, e cel mai al draq... eu am dat 3 zile cu el si pur si simplu imi mancase pielea ! fai asa si iti va trece sigur. crema hidratanda de la avene sau ivahidra si sotret, 3 pastile pe zii dupa fiecare masa, in 3 luni nu mai ai nimik ! lasa reactiile ca nu la toti se manifesta acele reactii adverse eu pur si simplu nici macar nu mi se uscau buzele, incearca cum iti zic eu si vei vedea
0
31-07-2008, ora 00:00
Sergiu18
Nu este medic/terapeut
Sergiu18
ok, ms mult de tot.
0
05-08-2008, ora 00:00
monix
Nu este medic/terapeut
monix
am acnee severa pe fatza si beau in fiecare zi ceai ( infuzie din papadie, echinaceea, coada soricelului si radacina de brusture) si ma dau pe fatza cu ceai de cimbru dar nu imi trece si as dori sa incep si tratamentul cu sotret. in cazul acesta trebuie sa intrerup cura cu ceaiuri sau nu afecteaza cu nimic? am 17 ani si 50 de kg, care ar fi doza care treb sa o iau zilnic? ca am inteles ca se ia in functie de varsata si kg. si cat timp?
0
06-08-2008, ora 00:00
tazu
Nu este medic/terapeut
tazu
am si eu o intrebare !!

am inceput tratamentul cu SOTRET
care vor primele faze.k sa nu ma speri aiurea:|
mi sa recomandat SOTRET si ZINEERYT
...diacgnostic >>!!STREPTOTCOC ALB:|
0
08-09-2008, ora 00:00
hap
Nu este medic/terapeut
hap
In urma cu aproximativ un an m am confruntat cu o acnee juvenila.Desi nu era grava, din disperarea de a avea un ten perfect, am fost la medic, mi a fost prescris zyneryt, insa tenul meu a reactionat foarte urat, m am umplut de cosuri.am fost apoi la alt medic care mi a prescris sotret.am luat 2 luni si nu am avut probleme mari, doar k mi se uscau putin buzele, insa dupa terminarea tratamentului tenul meu era imaculat...dupa cateva luni mi au aparut iar si am mai luat o luna, apoi n am mai avut probleme pana acum...cand mi au reaparut.Intrebarea mea este...sa iau din nou sortret?k am inteles k nu e bine s iei d nulte ori...As incerca anticonceptionale, dar mi e frica deoarece nu se cunosc inca efectele lor pe termen lung.Sau c alt tratament imi recomandati...?eu am si un ten mai sensibil, sunt alergica.Mentionez ca am microchisturi ovariene, dureri mari la ciclu, deci cred k este o cauza hormonala.Va multumesc
0
12-09-2008, ora 00:00
syn
Nu este medic/terapeut
syn
Buna ziua!

Am si eu o intrebare legata de Sotret. Incep tratamentul luni si as vrea sa stiu daca este antibiotic si/sau daca se poate consuma alcool in timpul tratamentului. Va multumesc.
0
14-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru hap:
Ar fi bine sa renunti la Sotret si sa apelezi la un anticonceptional pentru a-ti rezolva si problema ovariana. Indicate ar fi Diane 35(Chloe) sau Laurina, insa totul trebuie facut sub supraveghere medicala si control periodic ecografic si clinic.
0
14-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru syn:
Sotretul nu este antibiotic ci derivat de Vitamina A, insa este toxic hepatic !!! Inaintea tratamentului trebuie facut un set de analize, apoi trebuie un control periodic pentru stabilirea dozei optime terapeutice. CONSUMUL DE ALCOOL ESTE TOTAL INTERZIS !!! RISC DE HEPATITA ACUTA TOXICA !!!
0
14-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru monix:
Dupa cum se poate vedea din cele scrise, tratamentul cu Sotret trebuie condus de un medic, efectuand periodic un set de analize. Nu incepe acest tratament dupa sfaturile de pe internet !
Eu te sfatuiesc sa renunti la brusturi, cimbru si alte buruieni ( pentru ca iti distrugi ficatul) si sa mergi la un medic dermatolog sub supravegherea caruia sa faci tratamentul pentru acnee!
0
15-09-2008, ora 00:00
Toto_Nina
Nu este medic/terapeut
Toto_Nina
buna ziua!!as vrea sa stiu daca am luat Sotret de 10 mg, cate 2 pe zi timp de 3 sapt, am ceva riscuri daca as vrea sa raman insarcinta, peste cateva luni???dupa 3 sapt le-am intrerupt ptc un alt medic mi-a zis ca sunt f periculoase!!am luat si anul trecut tot vreo 3-4 sapt.acuma medicul dermatolog mi-a prescris yasmine si nu stiu ce sa fac.va rog sa ma sfatuiti, cum este mai bine!va multumesc
0
18-09-2008, ora 00:00
lorette
Nu este medic/terapeut
lorette
buna ziua ! am luat sotret anul trecut timp de 2 luni.m-a tinut efectul lor aprox 1 luna dupa care mi-au aparut iar (toata fata si pe decolteu), am luat iar cateva zile.m-a tinut afectul 2-3 sapt dupa care iar mi-au aparut.fac lucrul acesta de mai bine de un an.E deprimant sa vad ca dupa ce nu mai iau sotret imi reapar. Vreau sa specific faptul ca am si dureri in partea dr in zona ficatului.si la stomac...pierd pofta de mancare.fac des infectii vaginale (am fost la ginecolog si mi-a zis ca am chisturi ovariene-care mi-au aparut tot in perioada cat am urmat tratam cu sotret). Nu stiu ce sa fac.sa mai continui sa iau sotret.Dati-mi un sfat va rog
0
22-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Toto_Nina:
Ar fi bine sa asteptati cel putin 6 luni, dupa ce ati intrerupt tratamentul cu Sotret, pana sa ramaneti insarcinata. Bine ar fi un an!
0
22-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru lorette:
Nu mai urma tratament cu Sotret, deoarece problema ta este la nivelul ovarelor. Ar fi bine sa urmezi un tratament cu un anticonceptional cum ar fi Laurina.
0
23-09-2008, ora 00:00
Toto_Nina
Nu este medic/terapeut
Toto_Nina
Va multumesc mult pt raspuns!!!!!!
0
03-11-2008, ora 23:07
sergyu
Nu este medic/terapeut
sergyu
buna ziua.am 19 ani si de 5 ani ma confrunt cu o forma de acnee nu foarte grava dar destul de neplacuta.am urmat tratament cu zynerit si isotrexin si reuseam in mare parte sa mentin un ten curat insa in ultima perioada mi-au tot aparut niste umflaturi in zona fruntii destul de inestetice care dadeau sa se uneasca asa ca m-am adresat dermatologului care mi-a spus ca am o forma de acnee (chistica cred, sau cva de genul) si mi-a recomandat tratamentul cu sotret. e drept ca n-a trecut decat 1 saptamana de cand am inceput sa urmez acest tratament, insa nu mi se pare ca da rezultate prea multumitoare, ba din contra in loc sa-mi aplatizeze si sa-mi absoarba cosurile, acesta le accentueaza (au devenit rosiatice si s-au umflat) si iar fatza mea pare foarte iritata fatza de cum arata inainte cand urmam doar tratamentul cutanat cu isotrexin si zynerit.Chiar nu stiu daca este normal sa apara simptomele descrise mai sus si daca e bine ca pana la urma sa continui acest tratament cu sotret sau e mai indicat sa fie intrerupt. va multumesc anticipat.
0
04-11-2008, ora 19:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Decizia privind continuarea sau intreruperea tratamentului ii revine medicului curant.
0
06-11-2008, ora 20:41
mihai12345678
Nu este medic/terapeut
mihai12345678
Buna ziua.Am 18 ani iar de aproximativ 6 ani am o acnee dar nu7 foarte severa.Am fost si la dermatolog aproximativ 1 an de zile dar fara un rezultat prea vizibil.Am folosit foarte multe produse:isotrexin, skinoren, zineryt, am luat si unele antibiotice azatril, formilid, vitamina b6, zinc, si mai cateva dar nu le mai tin minte.Nu au avut nici un rezultat.V am mai spus nu am o acnee severa, am cosuri doar pe barba si gat si pe frunte, Am inceput sa folosesc masti de argila...seara ma dau cu argila doar pe barba si dimineata ma spal.Acest lucru mi a redus cosurile mai mult decat orice tratament enumerat mai sus, dar tot da in numar mai mic.Alta este problema:am foarte multe puncte albe/negre pe nas si pe obraz in zona nasului si nu reusesc sa scap de ele nicicum.Am folosit aproximativ toate produsele de pe piata:clerasil, clen&clear, garnier, genu de solutii astringente+isotrexin care am inteles ca e pt asa ceav, dar nici macar nu le amelioreaza deloc.Tatal meu a avut asemenea puncte si chiar si acum se vad la el porii mai dilatati.Ce tratament imi recomandati sa urmez pt punctele albe de pe nas?si pentru cosurile care tot apar pe barbie frunte si gat si pe spate.
va multumesc anticipat si va rog sa ma iertati pentru lungimea mesajului.
0
10-11-2008, ora 15:21
HEBI
Nu este medic/terapeut
HEBI
Buna ziua. am 18 ani am o acnee destul de severa... de 5 zile iau sotret am aprox 88 kg si iau 2 pastile pe zi.medicul deramtolog mia zis sa iau 4 dar ma doare ficatu daca iau 4. Dumneavoastra ce ziceti sa iau in continuare 4 si cam in cat timp mi-ar trece (tratamentu este de 2 luni)... in afara de medicamente seara ma dau pe fatza cu apa termala si izotrexin.. iar dimineatza cu Clean-Ac. astept parerea dumneavoastra.
Va multumesc
0
09-12-2008, ora 21:26
costyn_ph
Nu este medic/terapeut
costyn_ph
Buna ziua.am 19 ani si mia aparut in urma cu aprox 2 luni un chist sebaceic.am fost la dermatologie si mia dat trimitere la chirurgie, insa nu era numai un cosh, ci erau mai multe.dupa operatie, tot a ramas umflat, insa dr. mia spus ca va trece, dk voi lua sotret.mia prescris in primele 2 saptamani sotret de 10 mg, kte 2 pastile pe zi, apoi sotret de 20 mg timp de 1 luna, 1 pastila pe zi.deci 1 luna jumate in total...as vrea sa intreb daca nu cumva trebuia continuat mai mult tratamentul pt a scapa de acnee vulgara?acum sunt 2 sapt de knd iau acest medicament, insa nu vad mari efecte.iar dupa ce voi termina tratamentul, vor aparea din nou?va multumesc mult.
0
14-12-2008, ora 23:58
ada:D
Nu este medic/terapeut
ada:D
buna! sotret 10 este antibiotic?
0
15-12-2008, ora 18:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu!
Adaugă un comentariu / răspuns
403 comentarii 1 23 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •