sotret-roacutanne

403 comentarii 1 2 ..... 13 14
0
23-07-2012, ora 19:47
despinaandreea
Nu este medic/terapeut
despinaandreea
am dureri de cap si somnolenta este posibil sa fie de la sotret 20? mentionez ca am luat sotret 20 10 zile dupa o pauza de aproape o luna fara recomandarea medicului
0
04-08-2012, ora 08:03
scxromedic
Nu este medic/terapeut
scxromedic
Buna

Am si eu o intrebare :(
Am inceput tratament cu sotret, iau 20mg/zi dupa masa si dupa zece zile mi sa uscat tare buzele si pe fata am mai multe cojite mici pe langa gura nas si sprancene, intr-un cuvant mi se descuameaza pielea..Oare sa intrerup tratamentul ? sau sal continui si sa iau alifiie de deshidratare ? sau sa opresc tratamentul si sa imi iau alifie la rocha posay effacla duo pentru fata sh coji,.

Ast ras urgent
0
11-09-2012, ora 17:52
Belves
Nu este medic/terapeut
Belves
Buna
Am si eu o intrebate...iau tratament cu sotret 10 si vreau sa stiu dupa cat timp se vad modificari, adica dupa terminarea tratamentului dispar cosurile sau pe parcursul tratamentului?Iau deja tratamentul de 2luni si jumatate cate 3 pastile pe zi, nu am reactii adverse doar se mai usuca buzele...dar nu prea am observat schimbari foarte mari...doar pielea este foarte fina.
0
11-02-2013, ora 21:30
Einesti
Nu este medic/terapeut
Einesti
Buna ziua, am 16 ani peste 5 luni voi face 17, am folosit tot felul de creme si solutii impotriva acneei, dar nu mi-au fost de niciun ajutor, am avut cosuri pe frunte pe obraji pe barbie si cateva pe umeri, dar cele de pe umeri puteau fi numarate in jur de 10 sau 15, problema este ca intr-o zi am fost la dr. meu dermatolog si mia dat Sotret de 10 mg, si mia spus caci trebuie sa il iau timp de 6 lui, 3 pastile pe zii 1 dimineata si 2 seara, dupa ce au trecut 6 luni nu am avut niciun cos adica nu am niciun cos pe fata, dar dupa o saptamana adica acuma o saptamana am simtit ca pe obraz imi iese un cos si sunt ingrijorat daca este posibil ca sa imi iasa dupa tratamentul cu sotret din nou cosurile pe care le-am avut.
0
18-03-2013, ora 00:56
dumitruteodor95
Nu este medic/terapeut
dumitruteodor95
Salut! Am 17 ani si am acnee nu e chiar asa grava! Am fost la medicul dermatolog si mia dat Sotret 20mg Skynoren gel si Zynerit! Mia zis seara sa ma dau cu Skynoren si sal las pana dimineata pe fata si ziua cu zynerit si dupa ce ma dau sa nu ies o ora din casa.. Sotrt sa iau cate o pastila pe zi.. Dar am observat ca mi se usuca buzele foarte rau si fata si am niste pete rosii pe fata! Ce-mi recomandati?
0
07-04-2013, ora 21:10
Robertooo123
Nu este medic/terapeut
Robertooo123
Am si eu probleme cu acneea de vreo 4, 5 ani nu stiu ce sa mai fac, am fost la dermatolog si mi-a dat sotret 30 mg pe zii si minoz mr o pastila pe zii a zis ca e un antibiotic nou aparut pentru acnee.Fac aproape 2 luni de tratament si nu se vede nicio remediere nu stiu ce sa mai fac, cred ca de acnee nu o sa scapi niciodata
0
15-04-2013, ora 21:56
AleAleandra
Nu este medic/terapeut
AleAleandra
Buna!Am si eu o intrebare la dumneavoastra iau Sotret de 20 ml pentru acnee si am 5 zile de cand ma mananca pielea pe fata...este normal sau trebuie sa-mi consult medicul?Astept un raspuns va rog mult!
0
18-06-2013, ora 14:53
vladescuelena
Nu este medic/terapeut
vladescuelena
AleAleandra, din pacate acum am dat de acest forum si probabil este mult prea intarziat raspunsul meu. Eu am urmat tratamentul cu Sotret din septembrie 2011 pana in iulie 2012, 1 pastila pe zi. In primele zile de tratament ti se usuca foarte mult pielea si buzele, asta pana se obisnuieste organismul cu substanta activa din medicament. Pentru buze va trebui, pe toata perioada tratamentului, sa ti le hidratezi non stop macar cu un strugurel. Eu am tenul foarte gras si pe fata nu a mai fost nevoie de o hidratare foarte intensa, dar la buze eram varza daca nu ma dadeam o zi cu strugurel.
La mine s-a vazut efectul cam la 3 saptamani de tratament, iar la sfarsitul tratamentului aveam un ten de bebelus. Din pacate din septembrie 2012 pana in prezent am avut 2 interventii chirurgicale cu anestezie generala si, cred ca din cauza anesteziilor, mi-a revenit problema. Acum, la sfatul medicului mei dermatolog, trebuie sa repet tratamentul cel putin 6 luni.
0
21-09-2013, ora 13:31
kristina3315
Nu este medic/terapeut
kristina3315
Pastile pentru acnee -
-*

(* modificat de admin)
0
01-04-2015, ora 11:49
cris.98
Nu este medic/terapeut
cris.98
Buna ziua! De curand am inceput si eu tratamentul cu sotret. Mai exact de vreo 2 saptamani. Vad ca incepe sa isi faca efectul, dar problema este ca mi se cojeste foarte rau fata.. chiar foarte rau si nu stiu ce sa fac, nicio alta crema hidratanta nu prea funtioneaza. Aceasi problema o am si cu buzele... exista vreo alta crema care sa nu aiba vreo influenta asupra acestor pastile, respectiv asupra gelului, cu care m-as putea da?
0
10-11-2015, ora 15:11
Gabimartin
Nu este medic/terapeut
Gabimartin
Salut. Am 19 ani si de vreo 4 ani am acnee destul de urata..
Cam acum un an am urmat un tratament prescris de dermatolog cu azitrox, si o substanta alba ca un var preparata la farmacie. Efecte.nu prea au fost.
Cum acneea inca persista si nu vrea sa cedeze mai deloc, as vrea sa incerc acest Sotret (recomandat de un prieten ce avea acnee mai naspa ca a mea si acum nu mai are absolut nimic) dar nu prea vreau sa ma duc la dermatolog sa cheltuiesc iar sute de lei :-???
Cum ziceti sa procedez? Sa iau 2 capsule pe zi timp de vreo 2 luni? Ar fii ok?
0
27-10-2017, ora 12:59
Micuta Dora
Nu este medic/terapeut
Micuta Dora
Buna ziua, am primit diagnostic de acnee grava de la medicul meu dermatolog. Mi-a prescris 7 luni de tratament cu Sotret de 20mg, in paralel cu anticonceptionale Yasmin. Momentan nu am partener, insa am citit si mi s-a spus foarte raspicat si la farmacie cand am fost sa imi scot medicamentele de pe retata, ca substanta din acest medicament iese foarte din organism, si ca cel putin 3 ani de zile nu se pune problema sa raman insarcinata, ceea ce ma ingrijoreaza. Se poate ca acest medicament sa se elimine asa de greu din organism? Daca dupa terminarea tratamentului, si o pauza de cateva luni dupa tratament as dori sa imi fac analize pentru a vedea daca substanta a fost eliminata din organism, ce tip de analiza ar trebui sa imi fac?
0
22-01-2023, ora 07:11
Bunika
Nu este medic/terapeut
Bunika
Buna ziua! Daca mai sunteti logati cei care a-ti luat sotret cu mai multi ani in urma, cum sunteti acum? A ramas cineva cu probleme de sanatate din cauza acestui tratament? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
403 comentarii 1 2 ..... 13 14

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •