spina bifida oculta

14-11-2007
ioana27
Nu este medic/terapeut
ioana27
anul trecut, in iarna mi s-a spus ca am spina bifida oculta si discopatie lombara.in decursul acestui an am facut ceva tratament pentru aslo mare(400) cu moldamin si acum aslo e normal.acum am inceput sa fac din nou aerobic, ca ma inteles ca este recomandat.dar dupa fiecare ora de aerobic(fac saptamanal) incepe sa ma doara destul de rau coloana(chiar jos unde incepe) si mi se umfla cam mult locul acela.Toate astea dureaza cam 3-4 zile si apoi parca nu ma mai doare.ce este recomandat sa fac?
4 comentarii
0
16-11-2007, ora 00:00
cerasela
Nu este medic/terapeut
cerasela
Draga Ioana 27 am si eu aceiasi problema cu baiatul meu de 11 ani, dar nici un doctor nu mi-a zis ce urmari sunt la aceasta "spina bifida".A facut gimnastica 2 luni.El zice ca nu simte nimic dar pe mine ma speria ca s-ar putea sa aiba urmari mai tarziu.Tie ce ti-a spus medicul?
0
16-11-2007, ora 00:00
ioana27
Nu este medic/terapeut
ioana27
mie mi-a sups medicul ca aceasta forma de spina bifida(oculta)nu este periculoasa, ca nu se manifesta intr-un anumit mod.(doar la baza coloanei sunt usor umflata, abia daca se simte)Mi-a explicat ca oasele de la inceputul coloanei nu sunt cum ar trebui..De obicei, copiii se nasc cu aceasta boala, nu o pot lua pe parcursul vietii, este o boala genetica.Mi-a zis ca daca aveam o alta forma de spina bifida, eram invalida, deci celelalte forme sunt mai grave.de asemenea, mi-a spus ca voi face artroza mai repede.Cred ca pe mine ma doare coloana, in special de la discopatie si nu de la spina bifida.
0
25-03-2010, ora 19:58
just_r
Nu este medic/terapeut
just_r
Blogul unei fete de 25 de ani nascuta cu spina bifida. Este abea la inceput.
http://viata-fara-limite.blogspot.com
0
28-08-2020, ora 08:30
Vikaa
Nu este medic/terapeut
Vikaa
Buna!
Este cineva pe forum cu lombomielomelingocel? Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Discopatia lombară - tratament, recuperare și evoluție
  •