Spondiloza cervicala

30-08-2016
Aura133
Nu este medic/terapeut
Aura133
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am spondiloza cervicala si ciocuri pe coloana. Merg la recuperare de 2 ori pe an. Ultima data am fost in luna martie 2016. Am facut masaj, curenti, parafina, bai galvanice si kinetoterapie. Problema este ca dupa ce am venit de la mare luna aceasta durerea de spate s a accentuat si sunt ametita. Iau tratament movalis, mydocalm, milgamma r si gingkoprim max. Am inceput si sedinte de masaj dar ma simt bine dupa sedinta iar apoi revine durerea de spate si ameteala. Este deranjanta tare ameteala mai ales ca o sa incep serviciul si nu stiu ce voi face. Este posibil ca marea sa imi fi agravat boala? In speranta ca ma veti ajuta cu un raspuns, va multumesc anticipat!
8 comentarii
0
30-08-2016, ora 22:15
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara
Exista situatii cand cura helio-marina, alaturi de alte metode terapeutice balneo-fizicale, poate initial activa simdromul inflamator local, cu consecinte simtomatice neplacute, care de obicei se stabilizeaza in urmatoarele saptamani; nu este insa obligatoriu.
Este nevoie sa explorati mai in detaliu spondiloza cervicala; daca aveti de exemplu tulburari de vedere, ameteli si senzatii dezagreabile cand intoarceti capul la maxim (mai ales la stg) ar putea fi un sindrom Bowhunter, care asociaza artroza in zona primelor vertebre cervicale in anumite spatii ale acestora. Daca nu este nevoie de operatie, trebuie continuat tratamentul anti-inflamator si BF-kinetoterapic pentru intretinerea unui status de miscare adecvat. Aprofundati explorarea RM si colaborati cu medicul reumatolog.
Cu stima
SL Univ. Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie-Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
0
01-09-2016, ora 10:56
Aura133
Nu este medic/terapeut
Aura133
Va mulțumesc frumos pentru răspuns. După sedințele de masaj rigiditatea gatului si amețeală au mai cedat puțin. Tulburări de vedere nu am. Voi continua masajul si kinetoterapia. Mulțumiri inca o data!
0
27-09-2016, ora 13:23
StefanyaS
Nu este medic/terapeut
StefanyaS
Buna ziua cu aceasta boala ma confrunt si eu.O am cred de 9 ani.Am 37 de ani, am lucrat la confectii in masina 11ani.Diagnosticul a fost pus de neurolog si medici de la upu.Aveam ameteli dar acum iau betaserc.Dureri de spate care se duc catre umeri si piept.Am incercat tot felul de unguente(gheara dracului, voltaren, voltadol, untul pamantului, )parca nimic nu functioneaza.Am facut si fizioterapie.Cum ameliorez stariile astea?
0
27-09-2016, ora 16:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sindromul compresiv cervical (hernia de disc cervicala) este gestionat de catre neurochirurg.
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg cu experienta in patologia cervicala. Tratamentul este fie chirurgical (cura herniei de disc cervicale), fie bazat pe kineto-terapie (gimnastica medicala specializata).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-06-2017, ora 10:54
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
La mine pare sa aiba un pic de efect compresele sau dusurile fierbinti, crema apireven si de curand incerc aflamil, asa mi-a recomandat reumatologul. Dar nu este de ajuns, cred ca o sa incerc si curenti sau acupunctura.
Am sesizat mai nou ca pe langa senzatia de presiune sau durere ureche, ametesc la sunete puternice, de multe ori simt ca mi se contracta timpanul ca reflex intarziat la sunete si cu un usor zgomot, ametesc cand mestec guma sau imi sprijin capul in mana. Daca n-ar fi durerile de gat as zice sigur ca e doar de la urechi problema. Mai are cineva simptoamele acestea?
0
22-06-2017, ora 18:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sindromul compresiv cervical (hernia de disc cervicala) este gestionat de catre neurochirurg.
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg cu experienta in patologia cervicala. Tratamentul este fie chirurgical (cura herniei de disc cervicale), fie bazat pe kineto-terapie (gimnastica medicala specializata).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-06-2017, ora 19:51
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Multumesc frumos domnule doctor. Bineinteles ca am fost la neurochirurg, nu prea era urma de hernie pe rmn si inca nu-mi sunt afectate simturile iar durerea este inca suportabila. Deci inca nu se opereaza. Nu stiu daca este vreun doctor care sa-mi verifice daca nu e cumva vreo subluxatie de vertebre care sa produca compresie pe arterele vertebrale sau pe nervi. O seara placuta!
0
22-06-2017, ora 20:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Doar neurochirurgul se ocupa de problemele coloanei vertebrale cervicale, traumatice sau degenerative.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: