Stare Ameteala

06-11-2020
Dianamed
Nu este medic/terapeut
Dianamed
Buna ziua.
Am niste stari de ameteala de aproximativ un an (de cand am facut o indigestie la mare) si sunt purtator virus B.
Indraznesc sa va cer o parere:
de aproape un an am niste stari de ameteala( inainte mai rare o data, de 2 ori pe luna, acum zilnic chiar de mai multe ori pe zi).
Am tot facut investigatii: Inima, diabet, interne, gastro, neuro, endocrine si nu par sa fie probleme majore.
Sa fie oare atac de panica?
Ma cuprinde ameteala asa din senin..aprox 20 min..simt ca bate f tare inima apoi incerc sa ma linistesc, uneori ma mai doare si capul si greata...mi s-a dat sa iau sedatif pc sau stresclin.
Ce as pute sa fac sa scap oare?
E adevarat ca imi este f frica de rau..de starea asta...
Ar putea fi ceva la cap oare?
De exemplu ieri dimineata cand am ajuns la birou (am venit pe jos) m-a luat cu o moleseala o senzatie de lesin parca...am incercat sa ma misc prin birou sa nu ma gandesc..am luat glicemia aveam77..am luat o bucatica de ciocolata si putina paine...
Glicemia a crescut in juma de ora la 87...mi-a ramas nodul in gat si mai aveam senzatia de ameteala usoara, apoi m-a luat cu frig.
Imi simteam picioarele parca pluteau..usor lesinate. Am mai luat un Ca+Mg si Selezin( date de la Endocrine)
Astazi dimineata la trezire(6.20) parca simteam o stare de neliniste si o teama de ameteala..o stare ciudata.
Cand am ajuns la birou la 8- am luat o milgamma si parca tot am mai avut usoare stari de ameteala..de agitatie...de neliniste.
Ma gandesc ca si prea mult Mg si Ca sa nu afecteze.
Va rog din toata inima sa ma indrumati cum sa fac?
4 comentarii
1
06-11-2020, ora 10:39
Dr. Adrian Barna
Medicina generala, Sibiu
Dr. Adrian Barna
Este foarte probabil sa fie o problemă la nivelul primei vertebre cervicale, la modul în care se mișcă (sau nu se mișcă) în relație cu craniul. Consultați cu încredere un medic osteopat...
0
06-11-2020, ora 11:01
Dianamed
Nu este medic/terapeut
Dianamed
Daca voi consulta un reumatolog?
0
08-11-2020, ora 07:26
Dr. Adrian Barna
Medicina generala, Sibiu
Dr. Adrian Barna
Nici o șansă... Doar osteopatul și chiropracticianul sunt antrenați și calificați pentru a recunoaște și trata disfuncția pe care o bănuiesc la tine...
0
02-12-2020, ora 10:41
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Si eu am majoritatea starilor spuse de dvs.
V-am scris un mesaj privat, mai facem schimb de "vaietaturi" :)))
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •