Stare de oboseala continua. Ameteli. Slabiciune

08-06-2016
nonameboy
Nu este medic/terapeut
nonameboy
de aproximativ o luna ma confrunt cu o stare de oboseala care nu inceteaza deloc. Dorm noptile, 7 -8 ore, de fumat nu fumez, ca orice om mai beau o bere- 2 pe zi, in rest nu am obiceiuri proaste.

Imediat dupa ce ma trezesc, la aproximativ o ora, atunci cand ajung la munca, ma loveste starea asta de oboseala si ma tine toata ziua, uneori cand ajung acasa mi se face si rau de la oboseala, devin agitat. Uneori ma doare in stanga jos sub coasta si simt acolo ca si cum ar fi umflat.

am facut ekg, eco la inima, analize, eco abodminal, toate au iesit ok, mai putin hematrocritul si inca ceva ce tine de el, au iesit putin marite, dar doctorul mi-a zis ca nu e nimic.

Care ar putea fi cauza si ce as putea sa fac sa scap de starea asta?
8 comentarii
0
09-06-2016, ora 00:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Test Depresie orientativ pe net.

Oboseala poate fi somatizare a unei afectiuni care se numeste Depresie, apare un dezechilibru la nivelul neurotransmitatorilor.
0
09-06-2016, ora 08:13
nonameboy
Nu este medic/terapeut
nonameboy
Nu sunt deloc in depresie sau depresiv, din contra, cu toate starile astea sunt o persoana vesela si cu zambetul pe buze.
0
09-06-2016, ora 13:43
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@nonameboy: Citeste despre encefalomielita mialgica cunoscuta si sub numele de sindromul de oboseala cronica!
Incearca plantele adaptogene, in special Maca, Gotu Kola, Reishi, Rhodiola.
0
09-06-2016, ora 14:16
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Starile de oboseala pot fi determinate si de afectiuni endocrinologice(hipotiroidism) sau apnea obstructiva de somn, deficienta vitam.B12, etc.
0
11-06-2016, ora 00:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ nonameboy

Primul pas ca sa te simti mai bine cu o boala e sa o accepti.
Sa iti zici tie insuti accept ca am boala X. Hai sa am grija de tine, sa te tratez.
Daca o sa negi la infinit ca ai ceva, o sa te simti naspa la infinit.

Unii au tinut-o langa si nu s-au tratat 40 de ani...
0
11-06-2016, ora 10:52
nonameboy
Nu este medic/terapeut
nonameboy
Tu acum ce vrei sa faci? sa ma convingi ca am ceva ce nu am? N-are nici o legatura depresia cu starile mele.

Caranta de vitamine este probabil cauza, nu prea mananc fructe si nu beau apa suficienta. Aavdn munca de birou mananc mult junk food.
0
13-06-2016, ora 11:59
Psihoterapie Timisoara
Identitate neconfirmată
Psihoterapie Timisoara
Cauzele acestei stari pot fi mai multe si merita vazute toate. Eu, pe parte psihologica, nu as merge pe punerea unui diagnostic pentru ca in mod cert nu avem suficiente informatii in acest sens, si probabil ca nici nu e cazul. O intrebare ar fi, cat de mult imi place locul acela de munca? Petrecem mult timp la munca si daca ce facem acolo nu ne este pe plac, acest lucru se va manifesta un corp pana la urma. Repet, nu stiu daca acesta este cazul aici, e doar o posibilitate.

Apoi, sedentarismul si alimentarea necoraspunzatoare in mod cert pot aduce asemenea stari. Niste miscare in plus si o alimentatie bazata mai degraba pe cruditati (legume si fructe) ar putea face minuni. De asemenea, ar putea ajuta si suplimentele alimentare precum spirulina si Q10. Cele doua, luate impreuna, ne dau energie.

Mult succes! :)

Iosif
0
15-06-2016, ora 16:13
Terapeut Eva
Medicina naturista, complementara, alternativa, Arad
Terapeut Eva
In sfarsit d-ul Iosif v-a dat un raspuns inteligent. Dar sa mergem un pic mai departe. Parerea mea este ca ficatul dvs nu functioneaza optim, acolo e buba.Am o intrebare: in ultima perioada v-a iesit herpes? sau ati observat undeva ganglioni mariti? daca nu, e ok insa ramanem tot la ficat...eu pe varianta asta m-as duce alaturi de saruri minerale.Va rog sa-mi scrieti pe mail, subliniind problema dvs si grupa de sange.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: