stare de rau: voma, ameteli, temura corpul

14-01-2012
alyyyy
Nu este medic/terapeut
alyyyy
va rog sa ma ajutati. am 40 de ani, in urma cu 10 ani am avut un atac de panica am ajuns la upu mi sau facut niste calmante apoi mam intors acasa, problema este ca de atunci am in permanenta o stare de rau care sa accentuat in ultimii 2 ani. ma simt f rau imi amortesc miinile, picioarele, imi tremura corpul, am senzatie de voma si uneori ameteli f puternice incit nu ma pot ridica di pat. am avut multe internari, mi sa spus ca nu este nimic grav dar totusi eu ma simt f frau. va rog sa ma sfatuiti ce am de facut. va multumesc
10 comentarii
0
14-01-2012, ora 15:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cate internari ai avut anul trecut si unde, la ce sectie ? Scrie diagnosticul de la externare din ultimul bilet de la spital.
0
14-01-2012, ora 16:14
alyyyy
Nu este medic/terapeut
alyyyy
buna ziua Doamna Doctor. am avut 2 internari iar diagnosticul este; spasmofilie, dar pe linga internari ajung o data la 2 luni la urgente. va multumesc din suflet.
0
14-01-2012, ora 17:27
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Din toate analizele facute doar lipsa de calciu ai ? ecoghrafie abdominala si pelvina, dozarea hormonilor tiroidieni, un test pentru Helicobacter pylori, analize complete de laborator s-au facut [ inclusiv examenul parazitologic al materiilor fecale ] ?Ce tratamente ai urmat ? Cum se declanseaza starea de rau in ziua in care ajungi la urgente ? Ce anume ai in acele momente ?
0
14-01-2012, ora 18:22
alyyyy
Nu este medic/terapeut
alyyyy
asa mi sa spus de fiecare data ca este o carenta de vitamine, am urmat un tratament cu calciu si fier, la un momendat nu lam mai putut lua deoarece fomitam dupa ele. iar starea mea este si era aceasta; ameteala, miini amortite, stare de lesin, calduri iar acum oboseala puternica. la ecograf totul este normal, am uitat sa va spun am avut un ulcer cu nisa dar mi sa spus ca sa vindecat. va multumesc.
0
16-01-2012, ora 09:29
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Ati mers si la un consult psihiatric? Daca nu, va sfatuiesc sa o faceti.
0
16-01-2012, ora 10:16
alyyyy
Nu este medic/terapeut
alyyyy
buna ziua Doamna Doctor. nu am mers la pshihiatru, dar am sa tin cont de sfatul dv si am sa merg. va multumesc.
0
16-01-2012, ora 16:44
alyyyy
Nu este medic/terapeut
alyyyy
va rog sa-mi spuneti daca urmatoarele analize sint suficiente pentru depistarea unei boli grave; hemograma culeucocitara, Hb, Ht si indici...VSH.alaninaminotransferaza..amilaza serica...bilirubina... calciuionic. creatinina serica.hemoglobina.elecroforezaproteinelor serice...lipaza.magneziu seric...sideremie... uree serica. urina sedimenthelycobacter pyluri.va multumesc
0
20-01-2012, ora 17:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tu nu ai o boala grava, fa aceste analize si scrie-ne rezultatul.Ai primit probabil un bilet de trimitere la laborator de la medicul tau de familie.
0
23-01-2012, ora 13:37
alyyyy
Nu este medic/terapeut
alyyyy
am luat rezultatul analizelor; sideremie 36, leucocite100, glucoza nedecelabil, urea23, urea nitrogen 11, vsh 18, helicobacter pylori-anticorpi IgG o, 514, feritina 7.03, colesterol total 184, va multumesc
0
24-08-2012, ora 20:37
sorin0310
Nu este medic/terapeut
sorin0310
salut
sintem de aceeasi virsta si am si eu aceeasi senzatie de rau general, permanent de 2 ani.
nu ai mai scris
ai ajuns la un raspuns?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  •