stare generala proasta

05-09-2013
mafaldaa
Nu este medic/terapeut
mafaldaa
Buna ziua!

Am nevoie de un sfat din partea dumneavoastra. De ceva vreme nu ma simt bine deloc, desi analizele mi-au iesit bune de fiecare data.

Ma simt vlaguita, mereu obosita; nu am pofta de mancare, am dureri de cap (mi-am facut recent si un control la ochi si totul e in regula), uit repede, nu ma pot concentra si mai ales o senzatie de caldura in tot corpul tot timpul (desi nu am febra, SIMT CA ARD!!...si asta imi spun si persoanele din jur atunci cand le imbratisez sau stau langa ele). Ma oboseste senzatia asta, ma simt deshidratata din cauza ei..si nu stiu de la ce e.

Plus ca imi e mereu somn, desi dorm suficient!! Insa ma loveste un somn inexplicabil..la un moment dat al zilei si aproape ca adorm instant!! Nu ma mai pot tine pe picioare...

Am 17 ani şi am un stil de viata, cred eu, echilibrat. Incerc sa mananc cat mai sanatos (+ multe fructe si legume) si sa beau suficienta apa, fac sport, sunt o persoana activa, dorm suficient (de obicei in intervalul 23 - 08).

Chiar nu stiu care ar fi cauza..si ma simt din ce in ce mai rau.
Daca ati putea sa ma ajutati, v-as fi recunoscatoare!

Multumesc din suflet!
13 comentarii
0
05-09-2013, ora 12:55
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Ti-ai inceput viata sexuala?
0
05-09-2013, ora 13:50
mafaldaa
Nu este medic/terapeut
mafaldaa
Nu.
0
05-09-2013, ora 14:56
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Mergi la medicul de familie a-ti dea sa faci analizele de rutina, iar la endocrinolog, pentru analize care sa elimine problemele de tiroida. Pot da senzatiile de care spui. Cere sa faci si naliza pentru magneziu.
0
05-09-2013, ora 15:15
mafaldaa
Nu este medic/terapeut
mafaldaa
Am facut analizele de rutina si cele pt tiroida, dar totul e in regula. Nu stiu ce sa cred...

PS: Sunteti doctor?
0
05-09-2013, ora 17:49
thasha
Nu este medic/terapeut
thasha
mergi la neurolog sa-ti faca elecroencefalograma si alte teste
0
05-09-2013, ora 20:10
mafaldaa
Nu este medic/terapeut
mafaldaa
Va ganditi la ceva anume?
0
05-09-2013, ora 20:31
thasha
Nu este medic/terapeut
thasha
simptomul pe care l-ai descris poate fi hipersomnie(termenul medical) si eu cred ca un neurolog (si chiar si un psihiatru )iti pot pune diagnosticul corect.Iti urez multa sanatate!
0
05-09-2013, ora 21:43
mafaldaa
Nu este medic/terapeut
mafaldaa
Multumesc pentru raspuns!

Ideea e ca mai mult senzatia asta ca ard ma nelinisteste si-mi da batai de cap...
0
05-09-2013, ora 22:06
thasha
Nu este medic/terapeut
thasha
O FI o problema la nivelul circulatiei locale
Spuneti si despre acest simptom medicului
0
05-09-2013, ora 23:10
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
@Mafaldaa, adormi repede in general?somnul din timpul noptii cum este?te trezesti tarziu, te trezesti cu dificultate?dormi de mai multe ori pe zi sau ai doar senzatia de astenie?
0
06-09-2013, ora 08:05
mafaldaa
Nu este medic/terapeut
mafaldaa
Adorm aproape instant. Am un somn destul de linistit, fara cosmaruri sau alte cele. Nu ma trezesc noaptea.
Nu ma trezesc tarziu pentru ca...ma trezeste alarma :). Uneori ma trezesc cu dificultate, alteori nu...in functie de cat de obosita sunt sau de ora la care m-am culcat.

Daca pot, mai dorm putin dupa-amiaza, in functie de cat de puternica e senzatia de somn si daca ii pot rezista sau nu. Asta-vara, insa, nu puteam tine ochii deschisi cand ma "lovea" somnul si trebuia neaparat sa ma culc.

Multumesc!
0
06-09-2013, ora 12:39
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Dupa trezire care sunt senzatiile si daca exista cat timp dureaza?se intampla sa adormi la scoala in timpul orelor, in timp ce citesti, in timp ce executi o activitate? Hipersomnia poate fi si nonorganica. Simptomele sunt variate, analizele par sa infirme existenta unei patologii, hipersomnia cum am explicat nu este doar de natura organica, insa pentru a elimina aceasta posibilitate efectueaza un Video-EEG de somn si de veghe.Dar, inapetenta, durerile de cap, senzatia de caldura la nivelul intregului corp NU SUNT cauzate de hipersomnie, iar din moment ce nu sunt justificate din punct de vedere medical, sunt de parere ca majoritatea acestor senzatii sunt somatizari ale anxietatii si/sau depresiei.
0
06-09-2013, ora 20:57
mafaldaa
Nu este medic/terapeut
mafaldaa
Dupa trezire...ma simt ca si cum n-as fi dormit deloc (adica, desi dorm suficient, nu ma simt odihnita), ba chiar as vrea sa ma culc din nou, ma doare capul (de fapt, simt un fel de presiune...nu prea stiu cum sa explic), simt ca ard... si dureaza..pana seara (uneori, mai sunt si intermitente...in ceea ce priveste senzatia ac. de caldura).

Nu. nu mi se intampla sa adorm "cu cartea in mana" sau in timpul unei activitati, Simt doar nevoia puternica de a adormi si nu reusesc sa-i fac fata asa ca..cedez!

Bine, eu am amintit de problema aceasta cu somnul in treacat. Reusesc totusi sa-mi desfasor activitatile zilnice, dar si sa dorm cand imi e f.somn, deci e in regula.

Ce ma ingrijoreaza sunt durerile de cap si MAI ALES senzatia asta de caldura. Ma oboseste !!
Nu stiu daca e anxietate sau depresie. Sunt o persoana f. optimista si vesela, care se bucura de lucrurile marunte de zi cu zi.
Nu am trecut prin vreun necaz sau problema asa, mai serioasa, deci nici n-as avea motiv.

Chiar nu stiu ce sa mai zic..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Deshidratarea nu apare iarna
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Evită să te hidratezi cu băuturi carbogazoase!
  • De ce ne plac băuturile carbogazoase?
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Ne deshidratează cafeaua sau nu?
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  •