starea depresiva a sotului. ce sa fac?

06-08-2013
otilica
Nu este medic/terapeut
otilica
salut, am 26 ani si sunt casatorita de 2 ani, avem impreuna un copil de 1, 5 luni. am o problema de comunicare cu sotul meu care se face simtita de ceva vreme si nu stiu cum sa o rezolv. dupa ce am nascut, am stat acasa 9 luni, dupa care am mers la serv si el m-a inlocuit ca sa stea cu copilul. A fost o decizie comuna, acceptata si fara reprosuri. Am decis astfel pn ca din pacate munca lui deja nu ne asigura traiul, astfel ca deja sarcina intretinerii casei a cazut pe mine. El a stat acasa cu copilul cam 9 luni. In aceasta perioada am avut diverse situati foarte tensionate, cauzate de faptul ca eu ma retineam la serv, el statea cu copilul...etc. De ceva timp stam separat (pina atunci stateam la parintii mei) si sitiuatia e si mai grava, nu reusim sa vb normal, el se enerveaza...refuza sa discute pe subiectul unui job, a ratat foarte multe oferte, si nu arata deloc interes pn a cauta ceva nou. Daca insist eu sa expedieze CV o face, dar si atunci cu o gramda de apropouri..replici si reprosuri
Pina a ajunge la aintemeia o familie...el administra o afacere de succes, era mult mai sigur pe sine si eu ma simteam foarte protejata. Din pacate afacerea nu a mai mers si el parac s-a rupt, dar nici macar nu era a lui..el pur si simplu o administra si stie ca nu evina lui de fapt si eu niciodata nu am incercat sa-i replichez acest lucru.
Dar este imposibil parac suntem ciinele si pisica, el nu vrea accepte nici o parare, si cind vb despre bugetul familie...odihna ceva...efectiv evita sa spuna ceva,...trebuie sa trag din el o idee...o opinie...
Mie imi vine destul de greu sa intretin casa, rata, copilul si multe alte chestii. El vede ca eu ma descurc in termeni financiari, d ar si ca distribuite de sarcini si nu s eprea streseaaza sa de-a o miina de ajutor. Stiu ca in casnicie nu se bazeaza tot pe partea materiala...dar nu poti trai linistit si adecvat daca nu o ai asigurata si e foarte greu cind cineva refuza sa depuna efort...El si-a pierdut foarte mult din increderea in sine..., nu doreste sa se afirme din nou...Dar in acelsi timp mereu tine sa-mi aduca aminte ca daca tot stam la apart noustru separat sie nou cred ca ar trebui sa-l decoram cu chestii..nevoi...tablori si cu repros imi spune ca de ce nu ma ocup de asta si nu accept ideile lui de decor (dea dreptul aiurite) scuza ca acest lucru costa bani si nu putini...nu se accepta si o ia dtrept ofensa lui ca nu face bani...
multumesc anticipat pn ajutor si sfat:)
6 comentarii
0
06-08-2013, ora 22:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate o fi facut o depresie.
Depresia este o boala.
Cititi cu atentie dv. si informati-va despre aceasta boala si apoi, poate il convingeti sa mearga la o evaluare la un psiholog/psihiatru.
0
07-08-2013, ora 07:53
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna dimineata,
otilica draga
TOT ceeace face ACUM sotul tau...se datoreaza faptului ca EL,
's-a simtit injosit' in fata familiei lui (i-au reprosat asa ceva?!)
si mai ales a fostilor colegi, a prietenilor (hm...c-a devenit 'bona').
greu.grea situatie si MAI mult ca oricine inteleg...
NU-mi cere detalii.
parere:
NU trebuia ca el sa ramana in paternitate, ci sa va fi luat chiar o bona,
iar voi doi cu 2 salarii.acopereati...chelt.si AVEAI un sot ASA cum ti l-ai dorit.
Faptu-i consumat..
intrebare:
parintii sau/si socrii n-au putut sa va ajute putin?!
(poate nu.)
propunere:
1. lasa-l sa faca CE vrea si CUM o vrea in ap..SA SE SIMTA UTIL MACAR ASA...;
2. NU-I aminti in veci de lipsa banilor-CEL PUTIN O PERIOADA, CHIAR daca asa o fi si chiar te cred:
3. APRECIAZA tot ceeace a facut ziua acasa, cat timp ai fost la munca..va simtii ca-i esti alaturi si ca vrei sa-i fii;
4.stai lin ca-si va gasi loc de munca (peste tot e f greu)..incearca sa-i depui si tu un C.V..intreaba colegii, prietenii daca, NU stiu un loc de munca pt sotul tau (FARA SA-I TOT REPROSEZI LUI ASTA-.ZILNIC)
dar fara sa-i zici.intre prieteni.se simte 'prost'scz..exprimarea
concluzie:
il inteleg si
sper, va doresc
sa va fie BINE impreuna.
DACA nu cumva ai omis sa detaliezi CEVA..zic si eu...
p.s.
ati hotarat impreuna zici (el sa ramana acasa)...
(eu nu faceam asta..barbatul trebuie musai sa lucreze).
indiferent de- CINE aduce cei mai multi bani..
si totusi ACUM...
iata-i reprosezi ca nu-i 'atras' de-un loc de munca...hmmmmmmm...
(cel putin aici..pe forum.ASA zici)
te cred
dar
NU te inteleg.
0
07-08-2013, ora 11:57
Psih Cristina Nedea
Identitate neconfirmată
Psih Cristina Nedea
Am citit ceea ce ai scris si am inteles ca problemele sunt, in mare, de comunicare.

In perioada in care copilul este mic, atentia ii este acordata in cea mai mare parte a timpului si de aici apare si Comunicarea Deficitara Intre Soti. Oboseala acumulata in timpul unei zile in care te ocupi de copil si de treburile casnice (chiar daca e barbat) imediate, isi spune cuvantul. Este de Admirat ca a acceptat sa se ocupe de copil. Multi barbati nu accepta acest lucru chiar daca sotia lor s/ar descurca mai bine financiar. Stand acasa, in perioada aceasta, probabil a intervenit si o teama de nou, mai ales dupa ce a cunoscut succesul administrarii acelei afaceri - pentru o vreme.
Acum, mai ales ca stati singuri in apartamentul vostru, copilul a mai crescut, puteti sa va ganditi la o cresa - gradinita. In felul acesta si sotul ar putea sa se gandeasca ca va avea timp pentru un nou job. Astfel i/ar creste increderea in sine si s/ar mai diminua starea de tensiune.

Fa/ti un plan de discutie, pe hartie, in care sa enumeri cat mai multe din obiectivele voastre, in care puteti prinde chiar si modalitatea fiecaruia de a aranja in casa cate ceva, s.a.. Argumentati pro si contra.
Alegeti un timp pentru a discuta, cat de calm puteti.

Cu siguranta veti reusi sa va intelegeti mai bine.

Succes!
0
08-08-2013, ora 11:50
otilica
Nu este medic/terapeut
otilica
salut, merci pentru sfat / idei /comentarii:) intr-adevar e si partea de vina mea..., si e foarte greu sa recunosti acest lucru...:( noi am luat o bona deja de o saptamina..:) si se descurca binisor..., respectiv sotul meu are timp liber sa-si gaseasca de lucru si sa se dedice orice vrea el sa se ocupe...
ca rezultat la asa ceva doar certuri...dormim separat (s-a mai intimplat si anterior asa ceva) si in genere nu vb.
cit tine de efortuirle mele de a-l angaza..tota lumea din anturajul nostru cunoaste in termeni buni...nuofensatori ca el isi cauta de lucru si daca afla ceva ne anunta..eu personal am expedita cred ca de vreo 20 ori CV lui catre diverse oportunitati. El e foarte incapatinat si nu doreste sa se schimbe...chiar daca primul al doilea interviu mai departe nu mergea...am incercat s avb cu el...sa vad ce spune la interviuri...sa invatam un pic...i-am adus carti si o gramada de-a literatura cum sa te comporti/preyinti la un interviu...etc. el considera ca eu ii impun parearea mea si el nu are dreptul la nimic...ca totul trebuie s afie as ucm vreau eu..etc.
nu stiu daca se vor schimba radical lucrurile odata cu venirea bonei, el continue sa stea suparat..refuza sa vb...si treaba nu are in genere cu mine..
merci pn feed back :) chiar ma simt mai bine:)
0
09-08-2013, ora 04:46
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună ziua,
Din momentul în care aţi luat decizia îngrijirii, s-a produs o schimbare în roluri, ce nu a fost neapărat oportună pentru soţul dumneavoastră. În timp s-a simţit inferior, a dezvoltat sentimente de inutilitate, v-a considerat o persoană ceva mai dominantă decât este cazul iar treptat v-a respins opiniile. Acum, lucrurile se pot schimba treptat, odată ce soţul dumneavoastră va înţelege care îi sunt priorităţile şi nevoile, în raport cu lucrurile pe care încă le poate realiza.
Dacă stările de tristeţe sunt observabile, rămâneţi alături de el, fiindcă suportul social este important. Puteţi accepta persoana fără însă a o blama în permanenţă pentru comportamentele cu care nu sunteţi de acord.
Ideal ar fi să apelaţi la o intervenţie psihologică, chiar şi online, pentru echilibru interpersonal şi depăsirea depresiei.
Numai bine
0
09-08-2013, ora 14:34
Psiholog Camelia Ioanas
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Camelia Ioanas
Buna ziua. Mi se pare remarcabil faptul ca dumneavoastra sinteti acum sprijinul financiar al familiei si sotul dvs a intrat in rolul de a ingriji copilul. Socialmente vorbind, rolurile s-au inversat. Presupun ca atunci cd ati luat decizia ca dvs sa reveniti la serviciu si sotul sa intre in concediul pt ingrijire copil, lucrurile au fost discutate ca atare si presupun ca amindoi ati fost in mare parte de acord cu acest 'contract'. Din ce inteleg eu din rindurile dumneavoastra, acum ati vrea sa iesiti din contract, sau mai precis ati dori ca sotul dvs sa iasa din obligatia de a ingriji copilul si sa re-intre in cimpul muncii. Atunci cd ati stabilit initial acest 'contract', ati pus o limita de timp? pentru cit timp trebuia ca sotul sa stea acasa cu copilul? E drept, chiar si contractele cu statul sau cu bancile se mai schimba, ce sa mai vorbim de un contract intre soti. Eu traiesc cu impresia ca il invitati pe sot sa se re-angajeze, il educati pentru interviuri si ii trimiteti cv-urile. Am inteles bine? Sinteti multumita de cum presteaza partea lui de contract sau doriti sa rupeti intelegerea? Sigur ca dvs stiti cel mai bine cum stau lucrurile si as vrea sa intelegeti ca eu aici nu am nici cea mai mica intentie de a da vina pe dvs sau pe sot, incerc pur si simplu sa va arat un alt unghi din care sa vedeti lucrurile. Am sa va rog sa va ginditi la contractul initial si sa vedeti ce s-a schimbat in atitudinea dvs si in atitudinea sotului dvs in timpul in care el a stat acasa cu copilul si dvs ati mers la serviciu. Poate v-ar ajuta sa puneti pe hirtie, sub forma unui tabel, de exemplu: dvs pe o jumatate de pagina si sotul pe cealalta jumatate si sa scrie fiecare cum a fost intelegerea initiala si cum este acum. Oricum, felicitari pentru deschiderea de a impartasi pe forum problemele dvs si va asteptam cu vesti bune. Cu drag.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.