Stari de rau, probleme de sanatate multiple.

20-12-2017
Marriuss
Nu este medic/terapeut
Marriuss
Buna ziua, varsta 25 ani. am niste stari foarte ciudate, toate au inceput acum aproximativ 6-7 luni intr-o noapte, m-am trezit brusc cu batai de inima foarte puternice stare de greata, am vomitat, am fost la wc, stari de cald/frig, senzatie de maxilar amortit, stare de somnolenta accentuata.a trecut ceva timp pana m-am recuperat cu stomacul...nu mai puteam manc nimic...tot timpul greata...am mai avut tot un episod de genul la vreo 2 luni distanta de data aceasta in timpul zilei. Am fost si am facut toate analizele de sange care au fost recomandate de doctori. Am facut si la inima ekg si ecograf si totul ok. Acum am tot felul de stari ciudate care incep brusc, radiografie plamani la fel am facut, calduri plus transpiratie...batai puternice ale inimii...durere in piept...simt cum imi amorteste gatul, cate o data si mana stanga o simt moale...dureri de cap predominante la nivelul tamplelor...de cativa ani am si niste ganglioni mariti de care nu am putut afla nimic...peste tot pe unde am fost si toate analizele de sange au iesit in limite normale...precizez ca in ultimul an am facut analize de sange de 3 ori...nu mai stiu cum e sa te simti bine...
10 comentarii
0
20-12-2017, ora 23:05
Marriuss
Nu este medic/terapeut
Marriuss
Sunt multe pe care nu le-am specificat, sunt barbat, am 1.84m inaltime si 63 kg, nasul mai tot timpul infundat si cu sange, pe timpul verii fiind mai accentuat, in ultima vreme tiuit in urechi plus un fasait continuu...oboseala si forta redusa, simt ca obosesc si respir greu la orice miscare mai rapida...ameteala in timpul starilor de rau...in ultimul an am inceput sa am si probleme cu vederea, acum port ochelari, "musculite" in campul vizual plus cand ma uit spre exemplu la cer sau la ceva luminos vad multe puncte mici albe care se misca rapid...
0
21-12-2017, ora 11:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Posibil sa fie anxietate. Mergeti la un psiholog clinician sa va evalueze.
Plus la un gastrolog.
0
21-12-2017, ora 18:19
Mimosa
Nu este medic/terapeut
Mimosa
Tot ce ai este psihosomatic, deci cauzele sunt de natura pshica..mici socuri emotionale, conflicte, griji si frici.
Anxietatea e si ea urmarea unui soc si nu cauza in sine. Psihologia poate ajuta un pic desi nu stie deloc legatura dintre simptome si (mini)socurile emotionale suferite insa depinde si de psiholog.
Cea mai buna rezolvare este una reala a conflictelor insa des acest lucru nu este posibil.
Vorbind despre trairile avute le poate reduce din intensitatea sau chiar elimina.
Lumea crede ca suferintele emotionale au trecut odata cu intamplarea, insa adevarul este ca ele pot ramane o viata intreaga active ducand la somatizari pe viata (boli cronice). De aceea nici nu se poate depista nimic la analize si chiar daca se depisteaza ceva este urmarea simptomelor si nu cauza lor. La barbati este oricum cu mult mai greu de ajutat decat la femei caci ei nu vorbesc despre problemele avute.
0
19-12-2018, ora 17:47
Marriuss
Nu este medic/terapeut
Marriuss
Multumesc de raspuns dar credetima ca simptomele pe care le experimentez tind sa cred ca nu sunt numai de natura anxioasa, ba chiar cred ca sunt datorate unor probleme fizice reale, a trecut un an de cand am postat aici si nu am nici acum un raspuns legat de sanatatea mea, in continuare experimentez foarte multe simptome care parca se tot inmultesc de la o saptamana la alta, de exemplu de cateva luni bune am spasme musculare in tot corpul, furnicaturi, arsuri in maini, picioare sau alte parti ale corpului, mancarimi pe maini picioare si abdomen, apar ca niste mici muscaturi de tantar care imi provoaca mancarimi, ma trezesc cateodata noaptea scarpinandu-ma, atunci cand dorm de cele mai multe ori transpir destul de abundent mai ales in zona gatului si a pieptului, dureri de coloana, dureri abdominale aproape non stop, scaunul difera in culoare si textura de la zi la zi, cateodata ma trezesc noaptea cu o stare ciudata dupa care simt o stare de greata, batai ale inimii foarte rapide, dupa foarte putin efort inima imi bate foarte tare simt ca parca nu face fata, foarte frecvent in pat cand incerc sa adorm simt o vibratie in picioare care urca prin tot corpul...ultima data cand am facut analize de sange am aflat ca am un fel de anemie microcitoza si hipocrimie.lista poate continua...in luna februarie sunt programat la Bucuresti la un medic pentru investigatii...de data aceasta incerc sa caut ajutor si in alta parte decat in orasul meu natal
0
14-10-2020, ora 06:11
Bogdan977
Nu este medic/terapeut
Bogdan977
Salut
Exact ca tine pățesc și eu, și eu sunt înalt și slab
Avem exact aceleași simptome
Ai găsit răspuns la ce avem ?
0
14-10-2020, ora 10:23
Marriuss
Nu este medic/terapeut
Marriuss
Salut, eu am rezolvat in proportie de 99% toate problemele pe care le aveam, m-am apucat de culturism si am regim im acest sens, mi-au disparut aproape toate simptomele, am revenit la cel ce eram, nu credeam ca se va intampla asta vreodata, recomand sa te apuci de sport, e dificil dar la mine a functionat, si mi-am dat seama ca eram subnutrit de acea aveam multe dintre simptome, organismul nu primea ce avea nevoie, iti urez succes ! Nu mai sta pe forumuri, un alt sfat, eu cand citeam imi cream si mai multa anxietate, daca chiar crezi ca ai ceva serios te duci la medic, eu am fost si am cheltuit peste 4000 de lei pe analize ca sa nu descopar nimic, am schimbat stilul de viata si au venit si imbunatatirile !
0
14-10-2020, ora 16:18
Bogdan977
Nu este medic/terapeut
Bogdan977
Și cu țiuitul din urechi ce ai făcut?
Eu m-am speriat tare am crezut ca am vreo tumora la cap, dar cred ca și eu am un stil de viața nesănătos și asta e problema
0
14-10-2020, ora 17:55
Marriuss
Nu este medic/terapeut
Marriuss
A trecut si tiuitul, rareori mai am, am invatat sa si nu mai bag in seama tot ce simt nasol, incerc sa-mi ocup mintea cu altceva, iti garantez ca o sa scapi daca incepi sa faci sport si sa mananci bine, la mine o dieta cu 3000 de calorii zilnic isi face treaba :) aveam 60 de kg, acum am 73 si sunt in crestere, problemele mai mari la mine aunt cu colonul iritabil, acolo incerc sa rezolv, problemele de digestie duc la multe din simptome...cel putin asa este la mine
0
14-10-2020, ora 18:02
Bogdan977
Nu este medic/terapeut
Bogdan977
Și eu am in jur de 64 de kg
Multumesc frumos pentru răspuns, îți urez numai bine
0
14-10-2020, ora 22:57
Marriuss
Nu este medic/terapeut
Marriuss
La fel, fi puternic !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.