Stenoza aortica

11-03-2012
lumy71
Nu este medic/terapeut
lumy71
Buna seara !
In urma unui consult neurologic, mamei mele i-au fost inlocuite cateva medicamente.
Unul din ele este prestarium, care a fost inlocuit cu tritace.
Dupa ce am citit prospectul m-am ingrjorat !
Tinand cont de faptul ca are o stenoza aortica, ca in paralel urmeaza cu tetensif sr, oare nu este contraindicat acest medicament ?
Multumesc anticipat !
3 comentarii
0
11-03-2012, ora 20:14
lumy71
Nu este medic/terapeut
lumy71
As mai avea o intrebare : cavinton forte este un vasodilatator ?
Daca da, as vrea sa stiu daca este mai eficient decat : bilobilul sau tanakanul si daca poate fi asociat cu stugeronul ?
Mentionez ca stenoza este medie - 1cm !
Cu speranta intr-un raspuns competent, multumesc anticipat !
0
23-03-2012, ora 10:13
Dr. Alexandru Cristian Ion
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Alexandru Cristian Ion
Inhibitorii enzimei de conversie trebuie utilizati cu prudenta in stenoza aortica stransa.Nu sunt contraindicati ci doar recomandarea de utilizare cu prudenta, cu monitorizarea tensiunii arteriale
Prezentat asa cum ati spus dumneavoastra mama dvs este la limita intre stenoza stransa si moderata.Oricum suprafata valvei trebuie indexata la suprafata corporala si la o suprafata de sub 0.6cm2/m2suprafata corporala este considerata stransa.In acest caz indicatia ar fi de protezare a valvei aortice, daca mama dvs e simptomatica prin insuficienta cardiaca sau angina
Pentru a calcula suprafata corporala gasiti multiple formule pe internet, cea recomandata fiind formula DuBois
Sfatul sincer ar fi sa ia tratamentul cu inhibitor cu prudenta dar sa fie reevaluata stenoza aortica, pentru ca momentul optim pentru protezare aortica nu trebuie depasit
0
01-04-2012, ora 00:54
lumy71
Nu este medic/terapeut
lumy71
Multumesc frumos pentru raspunsuri !
Numai bine va doresc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: