Mama, 77 ani, necesita operatie de stenoza aortica valvulara

18-03-2015
Mirodenia3
Nu este medic/terapeut
Mirodenia3
Am fost aseara la un mare profesor cardiolog si nu am inteles decat ca mama are stenoza aortica si trebuie sa se opereze la inima.
Suntem preocupate de costurile acestei operatii si va rog sa-mi scrieti si mie in privat cam care sunt si daca se inlocuieste valva aortica cat ar costa. Exista posibilitatea sa fie gratis prin Ministerul sanatatii sau casa de asigurari?
Mama are handicap accentuat si e bolnava de cancer saraca. Asta ne mai trebuia.
Va rog dati-mi un raspuns. Nu am inteles daca nu se opereaza este obligatoriu sa moara de la aceasta stenoza? Sunt cazuri in care au supravietuit?
Daca e cineva operat de asa ceva, va rog dati-ne si noua un semn, un mesaj.
Multumesc.
5 comentarii
0
19-03-2015, ora 23:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Eu cred ca costurile depind de Spitalul unde veti efectua operatia. Asa ca acolo trebuie sa intrebati. E foarte bine ca ati facut-o si aici, poate va raspunde cineva care a trecut prin asa ceva.

2. Daca mai vreti sa aflati informatii, scrieti cuvintele "stenoza aortica" si apasati butonul portocaliu Cauta dreapta sus. Poate gasiti in baza de date Romedic ceva. Daca nu, dati Search pe Google "stenoza aortica" si incepeti sa sapati in fiecare link.

3. Parerea mea este ca medicul cardiolog chirurg stie sa va raspunda la toate aceste intrebari. Din pacate nu avem asa ceva deocamdata pe Forum.
0
19-03-2015, ora 23:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunati aici poate va raspund dansii.

http://medicina-interventionala.ro/ro/noutati

Cititi neaparat si acest articol si mai faceti un efort.
Duceti-o pe mama dv. la Institutul de Cardiologie C.C.Iliescu si mai verificati la un medic de acolo daca mama dv. chiar are nevoie de stent.
Te ingrozesti de ce citesti.

Institutul de Cardiologie C.C.Iliescu

http://www.evz.ro/cardiac-in-romania-mafia-stenturilor-se-imbogateste-pe-spatele-bolnavilor-disperati.html
0
20-03-2015, ora 00:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aici aveti un Forum pe aceasta tema.

http://www.netmedic.ro/forum-medical-intrebari/226/stent
0
20-03-2015, ora 08:13
Mirodenia3
Nu este medic/terapeut
Mirodenia3
Pai da, de aceea am intrebat aici pentru ca eu banuiam cu ce se ocupa dumnealor.
La mama e vorba de o valva aortica de inlocuit, alea sunt si mai scumpe...
De aceea nu intreb la spitale pentru ca ei au aranjamente... Trebuie sa aflu dinainte ce drepturi are mama si apoi ma duc la spital, dupa ce aflu ce drfepturi are, nu ma duc ca milogu cu banii in clont sa isi bata joc de mine si de mama mea.
mULTUMESC PENTRU SFATURI, POATE, CINE STIE, IMI RASPUNDE CINEVA CARE A TRECUT PRIN ASTA.
0
20-03-2015, ora 14:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Mirodenia3

Trimiteti intre timp adresa pe mail cu toate datele de contact, buletin, adresa cu cod postal, CNP la Casa de Sanatate.

Sunt obligati sa va raspunda in termen de 30 de zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  •