sterilitate secundara?

20-08-2007
oanah
Nu este medic/terapeut
oanah
Buna ziua,
Va rog sa ne ajutati cu anumite sugestii in leg cu probl noastra care treneaza de mai bine de 10 luni si anume: incercam sa mai facem un copil de ~10 luni si nu raman gravida.
Am sa va scriu pe scurt istoricul si problemele noastre.
Acum 15 ani am facut un chiuretaj, in urma cu 8 ani am pierdut o sarcina si in urma cu 7 ani am nascut cu cezariana un baietel perfect sanatos, sarcina dusa 8 luni cu tratament deoarece am fost in permanenta sub amenintare de avort.( tratamentul care l-am luat: gravibinol, indometacin, utrogestan, papaverina ).
Acum imi urmaresc de vreo 6 luni ovulatia ( ciclul meu vine la 30 zile ) in fiecare luna si este ok.Drept urmare am luat pt a ramane mai repede gravida, la indicatiile doctorului meu ( care este acelasi de 8 ani ) in ~ a 14-15 zi de la ciclu o injectie cu pregnyl de la care m-am ales cu un chist de 1, 7 cm pe ovarul stang.
Tratamentul care m-am decis sa il iau este homeopat -pt a ramane cat mai repede gravida, si anume: dim si seara 2 ml de mladite de zmeur.
Va rog sa imi spuneti daca ar fi mai bine sa i-au anticonceptionale?m-ar ajuta mai mult sa raman gravida dupa aceea?
Sa nu uit inca un aspect zic eu imp: de ~1 an imi cade exagerat de mult par.
De ce zic exagerat? s-a rarit f tare parul meu si este si mult mai subtire, parca se si intoarce ff repede nu mai sta drept.Vreau sa va spun ca mama mea are 1/4 din tiroida scoasa, oare nu trebuie sa fac si eu ceva analize in sensul asta?
Pe langa acest aspect negativ mai am o intrebare: este bine ca la varta de 33 de ani sa ai ciclul de 3 zile?si imi curge si relativ putin.
In ceea ce il priveste pe sotul meu spermograma arata asa:
Mobilitate/1h: 44% din care 33% in mobilitate progresiva;
Nr spermatoz/ejaculat: 90, 6 milioane;
Nr spermatozoizi functionali/ejaculat: 4, 5 milioane;
Viteza medie: 10micrometri/sec;
Nr spermat/ml: 30, 2 milioane;
Nr spermat cu mobilitate pregresiva/ml: 10, 1 milioane;
Nr spermatozoizi functinali/ml: 1, 5 milioane;
Sperm cu morfologie normala: 6%.
Va rog sa imi spuneti daca diagnosticul pus : normozoorspermie ( de catre clinica ) este corect pt ca ultimele nu se incadreaza in baremurile normale.
Am fost si cu sotul la un medic homeopat ( pt ca medicul gin mi-a spus ca totul este ok ) si i-a dat sa ia maniphyt 1 lingirita dim si seara, iar la pranz 30 pic de antistres.
Ar putea sa mai ia ceva sau este ok asa?trebuie sa mai consulte si alt medic?trebuie sa faca si o spermocultura?
As mai avea o ultima intrebare: se mai poate pune problema incompatibilitatii intre mine si sot tinand cont de faptul ca avem un copil de 7 ani ?daca da ce analize trebuiesc facute?
Va rog sa imi razpundeti la intrebarile mele pt ca noi chiar vrem al doilea copil, iar Andrei ( baiatul nostru ) ma intreaba ~ zilnic mama cred ca s-a mai intarit burta ta, si a mai crescut, nu cumva vine si la mine barza?

Va multumesc,

O zi buna.
3 comentarii
0
22-08-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din moment ce încercaţi să rămâneţi însărcinată doar de 10 luni, nu se pune problema sterilităţii secundare.
Sterilitatea se defineşte drept "condiţia care durează de cel puţin un an şi în care..."
0
06-08-2008, ora 00:00
florica85
Nu este medic/terapeut
florica85
in privinta caderii parului sunt de parere ca ar putea fi un semn al disfunctiei tiroidiene, mai ales ca mama dumneavoastra a suferit o tiroidectomie subtotala.sunt de parere ca ar trebui sa va faceti niste analize in legatura cu tiroida (TSH, T3, T4).
tratamentele homeopate sunt eficiente, dar totul trebuie luat obligatoriu cu indrumarea medicului homeopat (trebuie personalizat tratamentul)
0
16-09-2011, ora 00:11
costelino
Nu este medic/terapeut
costelino
Buna seara!
Ce trebuie sa fac?As putea lua brînca ursului, m-ar ajuta?Eu in urma cu 10 ani am fost operat de ginecomastie, sa fie din cauza operatiei.?...Va rog, imi doresc foarte mult un bebe.
Spermograma

Volum sperma 2.5 ml = 1.5

Viscozitate normala normala

Aspect sperma norma l normal

pH sperma 7.6 7.2 - 8

Concentratie spermatozoizi 0.4 mil./ml = 15
Leucocite 0.025 mil./ml 1
Comentarii :
Datorita numarului scazut de spermatozoizi nu se pot aprecia morfologia, mobilitatea si viabilitatea acestora.
Medic de laborator


..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vasectomia - sterilizarea masculina
  • Pregătirea pentru sarcină
  •