Stil de viata si analize inainte de sarcina

30-06-2011
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Inainte de a ramane insarcinata, ce analize ar fi necesare? Este necesar un anumit stil de viata, o anumita dieta? Multumesc anticipat.
5 comentarii
0
30-06-2011, ora 10:56
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
singura analiza este rh-ul. trebuie sa fie bn la amandoi.sa nu consumi bauturi alcoolice in exces sa nu fumezi foarte mult sa nu te droghezi etc... dar la tine nu cred ca e cazul de asa ceva. du o dieta normala ca si pana acum. dupa ce ramai gravida e mai periculos. bafta multa si sanatate
0
30-06-2011, ora 11:06
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Multumesc de raspuns!o sa iau in considerare rh-ul pentru ca nu il stiu.
0
30-06-2011, ora 18:37
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Hey!!!!!! Cum adica doar rh-ul?????????
Sunt necesare multe analize inainte de a ramane insarcinata. Sunt o groaza. Nu te arunca asa cu capul inainte fara sa te asiguri ca terenul este pregatit pt o sarcina. Ca doamne fereste.Nu e de gluma cu asta. Sunt necesare analize de sange si la tine si la el, teste ginecologice la tine. Mergi la ginecolog si el te va indruma ce trebuie sa faci si tu si sotul si in legatura cu analizele, si cu dieta si cu stilul de viata. El te va indruma pe toata perioada sarcinii, iti va spune ce ai voie, ce nu, ce analize mai faci pe parcurs, la 3 luni, la 6, si tot asa.
Fa o cautare pe google cu "analize necesare inainte de sarcina" ca sa vezi estimativ cam ce ar fi.
Dar oricum, mergi la ginecologul tau, sau la un medic ginecolog. De aici trebuie sa inceapa drumul tau spre obtinerea sarcinii.
Numai bine si o sarcina usoara.cand va fi! :) Si un bebe sanatos si frumos!!
0
08-07-2011, ora 22:43
king30
Nu este medic/terapeut
king30
ms ptr raspuns.dar dupa cum vad nu cred ca esti in masura sa imi dai un astfel de sfat.si nici nu ti-as dori sa treci prin ce a trecut sotia mea.era o intrebare la modul cel mai serios...
0
09-07-2011, ora 11:50
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
??????????? Nu inteleg.Presupun ca ai gresit postarea..????????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  •