Strat alb pe limba și sub limba, nod in gat și arsuri la stomac

27-07-2018
armandandrei
Nu este medic/terapeut
armandandrei
Buna ziua.

De câteva zile am o pe limba un strat albicios, iar acum am observat albeața și sub ea.

Simt un nod in gat uneori, și destul de des am arsuri la stomac.

Specific ca de asemenea sufăr de anxietate, și îmi este foarte teama de doctor. Ma îngrijorez destul de des și când ies din casa, ma simt rău.

Va rog, as dori un răspuns cât mai corect posibil.

O sa atașez și poze ca sa vedeți despre ce este vorba.

Mulțumesc mult!

https://ibb.co/dq0doo
https://ibb.co/jcz4To
https://ibb.co/mgDng8
15 comentarii
1
30-07-2018, ora 19:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 limba este oglinda tractului digestiv. absolut toate problemele descrise sunt din cauza inflamatiilor pe tractul digestiv si Alimentatiei incorecte
2 daca nu vrei la medici.. documenteazate despre alimentatia si hidratarea corecta care o sa te ajute sa modifici starea tractului digestiv, daca inbunatatesti digestia se modififica si calitatea sangelui.spre mai bun, dca o sa i o calitate buna a sangelui..o sa i o circulatie buna cerebrala si se modifica si gandirea..uite asa o sa scapi si de anxietate... care nu e alceva decat o proasta oxigenare a celulellor cerebrale din cauza alimentatiei incorecte
0
30-07-2018, ora 20:56
armandandrei
Nu este medic/terapeut
armandandrei
Va mulțumesc frumos pentru răspuns!

Începând cu ziua de mâine, o sa fac un detox și o sa mănânc numai alimente sănătoase!

De când am postat aceasta intrebare, pana acum, albeața aceea de pe limba a dispărut de pe margini, mai este doar in centru și spatele limbii, și a început sa își piardă din intensitate.

De asemenea, nodul din gat apare din ce in ce mai rar.

Am făcut gargara de 3 ori/zi cu apa cu sare de mare și bicarbonat.

Ce părere aveti, este totul in regula?

Va mulțumesc din nou!

Toate cele bune.
0
30-07-2018, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da e inregula
sfatul meu este sa NU te mai uiti in gat si la limba si sa.nu mia faci autocontroale..
e un drum gresit care duce la psiholog sau psihiatru
doar dupa ce faci o calutate de medicina poti sa faci consult si sa interpretezi corect ce vezi
0
30-07-2018, ora 21:29
armandandrei
Nu este medic/terapeut
armandandrei
Ok, va mulțumesc!

De asemenea, o ultima întrebare.

Atunci când simt acel nod in gat, simt o anumită durere in zona urechii drepți.

De asemenea, am și o durere de cap in spatele ochiului drept.

Aceste simptome sunt legate de ceea ce ați spus dumneavoastră?
0
30-07-2018, ora 22:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un reflux gastro-esofagian aduce acidul gastric in gat
muschii gatului sunt prinsi de osul mastoidian sub ureche
asa ca acea durere este legata de problemele digestive..sigur
0
30-07-2018, ora 22:46
armandandrei
Nu este medic/terapeut
armandandrei
Va mulțumesc mult pentru ajutor! O sa revin după o săptămâna cu informații noi.

Dar mai mult ca sigur, totul se va rezolva.

O seara frumoasa va doresc!
0
31-07-2018, ora 09:22
armandandrei
Nu este medic/terapeut
armandandrei
Mai am o problema de care am uitat sa mentionez.

Dimineața și seara, înainte de culcare, ma simt balonat. Sunt o anumită presiune in zona abdomenului.

Este din aceeași cauza?
0
31-07-2018, ora 10:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exclus complet toate lactatele. si dulcele cu creme si frishca
0
31-07-2018, ora 19:22
armandandrei
Nu este medic/terapeut
armandandrei
Astăzi am început sa ma simt puțin mai rău, îmi bate inima destul de repede și ma simt foarte slăbit, puțin amețit.

Am in jur de 90 de bătăi pe minut.

Îmi puteți spune ce pot sa fac in aceasta situație?
0
01-08-2018, ora 19:08
armandandrei
Nu este medic/terapeut
armandandrei
De asemenea, pe limba intr-o parte este un petec mic puțin mai deschis la culoare ca și limba, și este înconjurat de un strat alb.

Este vreo problema?
0
01-08-2018, ora 20:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt 2 probleme
1 care tine de Psiholog..si neaparat tre sa faci un consult la psihologie..sa.ti scoata teama de medici din cap
2 tine de tractul digestiv si e cazul de consult la gastrologie
0
02-08-2018, ora 17:48
Cristyna maria maria
Nu este medic/terapeut
Cristyna maria maria
Buna ziua! V-am mai scris in urma cu ceva timp..am o problema atunci cand inghit mancarea, daca nu dau din cap intr-o parte simt ca nu prea pot sa inghit..ma refer doar la alimentele solide...cu cele semisolide sau lichide nu am o problema...cand v-am scris m-ati sfatuit sa fac un tranzit baritat esofagian, pe care l-am facut. Doctorita mi-a spus ca nu vede nici un obstacol..ca nu as avea nimic..dar mi-a spus ca eu oricum cu lichidele nu am o problema si m-a sfatuit sa merg la un doctor orl.Am mers la orl..o doamna doctor s-a uitat cu o oglinda mica in gat..si mi-a spus ca ea nu vede decat foarte putin, a mai spus ca sunt de endoscopie si mi-a recomandat un cabinet medical orl. Am mers, doctorul de acolo mi-a spus sa incepem cu niste analize legate de glanda...ca este posibil ca din cauza glandei sa am aceasta senzatie de a inghiti greu..am facut analizele si au iesit bune. Ce nu inteleg eu este cum de atunci cand misc putin din cap inghit orice..fara probleme..ce se intampla cand fac aceasta miscare? Se largeste cumva esofagul? Nu inteleg...Daca ati putea sa ma ajutati sa inteleg..As vrea sa va mai intreb daca aceasta endoscopie este absolut necesara in cazul meu..ma gandesc ca poate nu o pot face..mi-e cam teama..As vrea sa va mai spun ca am aceasta problema de aproape un an..nu i-am dat importanta..a aparut brusc..m-a surprins putin si pe mine..Poate fi doar un tic? In momentul in care trebuie sa inghit mancare mai solida, misc putin din cap instinctiv..Nu stiu daca are importanta..dar eu am si niste probleme cu dantura..poate fi si aceasta o cauza a problemei?Nu mananc repede..mestec bine mancarea..deasemenea mai fumez cam 5-6 tigari pe zi..nu am inghitit nimic toxic niciodata..nu am avut probleme cu sanatatea, nu am luat pastile decat rar, pentru lucruri minore. Va multumesc!
0
02-08-2018, ora 18:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
varsta, inaltime, KG ?
de unde esti?
ai facut investiagtii la coloana cervicala ?? CT, Radiografii
acele simptome..descrise, cum ca se amelioreaza deglutitia cand misti capul... pot fi legate de problema la coloana cervicala
cu acea endoscopie mai astepti putin sa vedem coloana
0
02-08-2018, ora 19:50
Cristyna maria maria
Nu este medic/terapeut
Cristyna maria maria
Va multumesc pentru raspuns! Am 41 de ani, sunt din Tg-Jiu, am 75 de kg, 1, 75 inaltime...nu am facut investigatii, radiografii la coloana cervicala, de fapt nu am facut nici un fel de analize sau investigatii de aproape 10 ani, in afara de cele recente la glanda, de care v-am spus..nu am avut probleme de sanatate in general..As vrea sa va intreb ce investigatii ar trebui sa solicit pentru coloana cervicala? Multumesc!
0
02-08-2018, ora 20:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pentru varsta DVS 75 kg e mult... din start pot sa spun ce e vorba de un intestin intoxicat, ficat gras.. care duc la proasta circulatie cerebrala., posibil si un reflux gastro-esofagian in somn.. daca se consuma seara fructe, dulciuri, mancare cu otet, lamai, usuturoi, rosii..s.a
2 pentru coloana se merge la Baleologie si medicul decide ce investiagtii trebuei facute
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: