Stresul si managementul stresului

24-01-2010
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
STRESUL este un raspuns al organismului la confruntarea persoanei cu situatii si sarcini pe care le percepe ca fiind dificile sau amenintatoare.

Stresorii sau sursele de stres sunt evenimente/situatii externe sau interne, sau conditii ale mediului, suficient de intense sau frecvente care solicita reactii de adaptare din partea individului. (...urmeaza)
22 comentarii
0
27-01-2010, ora 18:17
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Ai inceput bine dar ne-ar interesa un management al stresului, cum sa-l tinem sub papuc.
Eu daca ma streseaza cineva incerc sa mi-l inchipui stand pe tron e foarte reconfortant.
0
27-01-2010, ora 20:34
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Am eu 2 metode :

1. Tzipa cit poti pina obosesti.

2. A doua e mai greu de realizat. Trebuie sa iti faci o camera speciala, vopsita toata in alb, dar absolut totul, pereti, tavan, podea... Si in care sa nu existe nimic, nici un obiect. Intrii in ea complet dezbracat, dar complet... si stai asa. E foarte relaxant.
0
29-01-2010, ora 23:33
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Daniel Nicolae,
Nu stiu cat de eficiente sunt metodele dvs.- tale, pardon! Trebuie mai intai experimentate de autor. Daca se verifica prin rezultate bune, pot fi recomandate si altora. Altfel nu.

Apropo, nu ai specificat cam cat ar trebui sa stai dezbracat. E cam frig, sa ai grija!
0
30-01-2010, ora 00:27
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Pai sint verificate de mine. Pe cea cu camera alba am descoperit-o din intimplare. Stai cit timp vrei, nu e o limita anume. Eh, se presupune ca e incalzita camera ca doar n-o sa stai in frig :)) Hai sa zicem ca se accepta si un calorifer acolo, dar tot alb. Adica sa nu mai vezi nimic in fata ochilor decit alb. Asta te ajuta sa nu te mai gindesti la nimic si deci creierul se elibereaza de tot. Stiti vorba aia "free your mind". In starea asta s-ar putea chiar sa-ti vina idei de rezolvare a problemelor vietii. Faptul ca esti dezbracat, asa cum ai venit pe lume, doar tu insuti si atit, te ajuta sa te cunosti mai bine, sa vezi cine esti, sa te accepti asa cum esti si asta iti intareste increderea in tine si te face mai puternic.

Pacat ca nu mai pot sa fac si eu asta acum cind as avea mare nevoie, ca nu mai am unde. Dar cind o sa am casa mea o sa-mi fac o camera speciala pt. asa ceva. :)
0
30-01-2010, ora 20:52
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Ceva ma face sa cred ca esti pe drumul cel bun. Tot inainte.

Cu simpatie,
0
30-01-2010, ora 21:31
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Toti suntem pe drumul cel bun, diferenta este ca confudam cele doua opuse, stiti voi?sau bine zis, mai bine invers ca sa nu fiu ca el, doar cand e vorba de perfectiune, fiecare sa fie mai sus ca altul asta ne sta in Instintul nostru eu, tu el etc.
0
30-01-2010, ora 21:56
cita
Nu este medic/terapeut
cita
Fiti mai precis. Cum adica, confundam binele cu raul, ati vrut sa spuneti?(cele doua opuse).

Exista adevarata marime (sau valoare) -recunoscuta de D-zeu- a celui "mai mic"dintre cei care slujesc altora in umilinta...Inaintea Lui sa valoram ceva, ca despre perfectiunea cautata de oameni, ea dispare odata cu cel ce-a avut-o - daca avut-o...
0
30-01-2010, ora 22:57
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Cum adica, confundam binele cu raul, ati vrut sa spuneti?(cele doua opuse).

Cele doua opuse fie alb si negru sau chiar binele si raul ca in proportie sunt perfect injumatatite, fiecare are valoarea lui si nu putem nici decum sa desconsideram nici una nici alta pentru ca impreuna formeaza Perfectiunea.Mai intai de toate trebuie cunoscute sau acceptate si apoi urmeaza asa zisa"Inalta Cunoastere".Pana acuma nu s-a ajuns la perfectiune, cat despre gandire sau materie este spre perfectiune si deloc perfect(asiguram asta 100%), cand se va ajunge la perfectiune nu va mai exista nici un gand creeativ(ceea ce nu lipseste la nimeni).
0
30-01-2010, ora 23:28
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
= CATEGORII DE SURSE DE STRES:

- scoala;
-familia ( probleme de comunicare in familie, divort, deces, conflicte, violenta);
- propria persoana (nemultumire fata de aspectul fizic, de anumite caracteristicide personalitate);
- decizia pentru cariera;
- starea de boala fizica sau psihica;
- situatia financiara precara, ;
- lipsaa de prieteni, singuratatea, conflicte;
-pierderea locului de munca;
dezastre naturale, inundatii, cutremur.

= REACTII LA STRES:

- dureri de cap sau migrene;
- oboseala;
- dureri musculare;
- dureri de inima, palpitatii;
- apetit alimentar scazut sau crescut;
- insomnii;
- transpiratii excesive;
- ameteli, stare generala de rau;

= REACTII COGNITIVE:

- blocaje ale gandirii;
- scaderea capacitatii de concentrare;
- dificultati de reactualizare;
- diminuarea creativitatii;
- dificultati in luarea deciziilor;
- ganduri negative despre sine;
- cognitii pesimiste;
- ideatie suicidara;

REACTII EMOTIONALE:

- iritabilitate crescuta;
- proasta dispozitie;
- pierderea interesului pentru prieteni si activitati preferate;
- instabilitate emotionala;
- anxietate;
- depresie;
- neincredere in viitor.

= REACTII COMPORTAMENTALE:

- performante scazute la locul de munca sau scoala;
- lipsa entuziasmului;
- fumat excesiv si cosum exagerat de alcool;
- tulburari de somn, dificultati in adormire;
- un management ineficient al timpului;
- izolarea de prieteni;
- comportament impulsiv;
- comportamente agresive.

= MODALITATI DE MANAGEMENT AL STRESULUI =

1. Constientizarea reactiilor la stres
2. Dezvoltarea unor abilitati de gandire si comportamente de management al stresului;
3. Stabilirea si mentinerea unui suport social adecvat;
4. Dezvoltarea unui stil de viata sanatos;
5. Dezvoltarea stimei de sine.

= MANAGEMENTUL TIMPULUI =

- stresul ocupational;
- stres cauzat de conflictul dintre munca si viata personala.
(revin cu detalii)








-
0
06-02-2010, ora 15:25
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
= MODALITATI DE MANAGEMENT AL STRESULUI =

= CONSTIENTIZAREAREACTIILOR LA STRES:

- identificarea si exprimarea emotiilor fata de anticiparea evenimentului;
- Identificarea reactiilor emotionale imediate (ex. iritabilitate) si de lunga durata (ex.neajutorare, apatie) fata de evenniment;
- Identificarea reactiilor comportamentale si fiziologice privind evenimentul (ex. evitare, izolare, stare fizica de rau);
- Identificarea reactiilor cognitive fata de eveniment;
- evitarea autoblamarii sau blamarii altor persoane, pentru eveniment;
- identificarea tendintelor dezaptative ale gandirii fata de eveniment si fata de sine;
- reevaluarea evenimentului interpretat ca fiind stresant prin prisma gandirii pozitive;,

= DEZVOLTAREA UNOR ABILITATI DE GANDIRE SI COMPORTAMENTE DE MANAGEMENT AL STRESULUI =

- dezvoltarea gandirii pozitive;
- dezvoltarea comunicarii pozitive cu ceilalti:
- Invatarea tehnicii de a spune NU si de a spune DA;
- identificarea si rezolvarea conflictelor atunci cand apar;
- invatarea metodelor de rezolvare a prroblemelor si de luare a deciziilor;
- invatarea unor metode de relaxare;

= STABILIREA SI MENTINEREA UNUI SUPORT SOCIAL ADECVAT =

- Solicitarea suportului direct si receptivitate fata de acesta;
- dezvoltarea si mentinerea relatiilor d prietenie;

= DEZVOLTAREA UNUI STIL DE VIATA SANATOS =

- practicarea regulata a ex. fizice;
- renuntarea la consumul de alcool si la fumat;
- practicarea unor comportamente alimentare sanatoase ;
- practicarea unor exercitii de relaxare.

= DEZVOLTAREA STIMEI DE SINE =
0
06-02-2010, ora 15:47
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Scuze!

= DEZVOLTAREA STIMEI DE SINE =

- stabilirea prioritatilor si a limiltelor personale;
- participarea la activitati care dezvolta stima de sine;
- stabilirea unor scopuri realiste;

= MANAGEMENTUL TIMPULUI =

STRESUL OCUPATIONAL este un fenomen inevitabil in societatea actuala si se refera la raspunsurile dezaptative de natura fizica, emotionala si comportamentala ca urmare a unor cerinte care nu corespund capacitatilor, resurselor sau nevoilor profesionale ale persoanei;

Cumularea acestor raspunsuri favorizeaza aparitia unor perturbari in functionarea organismulzui uman care pot fi regasite la nivel:

- Fiziologic si somatic; stresul profesional este considerat un element de risc cardio- vascular, modificarea unor parametri bio- chimici si cu manifestari digestive, boli cerebrovasculare, alterarea functionalitatii sist. imunitar;

- Psihologic; tensiune nervoasa, iritabilitate, perturbarea functiilor cognitive, (atentia, memoria), stare de insatisfactie personala sau profesionala;

- Comportamentul; scaderea productivitatii si a calitatii muncii; absenteism, demisii; relatii inadecvate cu colegi / familie, consum de alcool, tutun...etc.

Studii realizate in tari europene arata ca cel putin 1/3 dintre angajati percep un nivel ridicat de stres cauzat de conflictul dintre munca si viata personala / viata de familie. (urmeaza)






-
0
06-02-2010, ora 20:41
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
MODALITATI DE MANAGEMENT AL STRESULUI:

1. - CONSTIENTIZAREA REACTIILOR LA STRES;
2. - DEZV. UNOR ABILITATI DE GANDIRE SI COMPORTAMENTE DE MANAGEMENT AL STRESULUI;
3. - STABILIREA SI MENTINEREA UNUI SUPORT SOCIAL ADECVAT;
4. - DEZV. UNUI STIL DE VIATA SANATOS;
5. - DEZV. STIMEI DE SINE.
6. - UN MANAGEMENT EFICIENT AL TIMPULUI.

- Aceste modalitati s-au dezvoltat mai sus.
=

MENIU ZILNIC

Doua lingurite de rabdare,
O ceasca de bunatate,
Patru linguri de amabilitate,
Un pic de speranta si...
O doza mare de credinta.

Adaugati multa ingaduinta
Putina prudenta,
Cateva fire de simpatie,
Un manunchi din acea planta rara
care se numeste umilinta.
Condimentati totul cu bun simt,
Lasati sa se coaca la foc mic
Si veti avea O ZI BUNA.

= Sa alegem un mod de viata sanatos, cu efecte imediate, dar si vesnice - credinta crestina.
= Pe langa aceste lucruri practice, apelati din timp, NU PREA TARZIU, la homeopat.

= STIATI CA?

- Tubul nostru digestiv este creat pentru a prelucra hrana de tip vegetal?

- Primii oameni, urmasi ai lui Adam si ai Evei, au trait peste 900 de ani?

- Adam a trait 930 ani;
- Enos :.905 ani;
- Cainan.910 ani;
- Iared.962 ani;
- Enoh.965 ani;
- Metusala.969 ani !!!
etc.

- pe masura ce natura noastra a fost tot mai pervertita din cauza diferitelor influente negative (numite pacat in Biblie), oamenii au ajuns la media de viata de numai 70 - 80 ani, cei mai fericiti;

- STRESUL si-a extins lista bolilor negre tot mai mult in ultima perioada, blocand ca un zid, posibilitatea omului de a mai pastra o legatura vie si coerenta cu Dumnezeu, Creatorul nostru.

- oamenii care nu reusesc sa indeparteze stresul din viata lor timp indelungat devin victime ale unor boli f.grave, incurabile chiar (sa nu mai vorbim de urmarile de dupa trecerea in vesnicie).

O VIATA CAT MAI LIPSITA DE STRES!

Dumnezeu sa se indure de noi!
0
08-02-2010, ora 10:57
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Stiti cine a descoperit conceptul de stress?Se numeste Hans Selyie, nu e roman si are cu totul alta parere despre stress si chiar o alta definitie, aici sunt doar o insiruire de compilatii, naivitati si altele asemenea.
Exista si o autoare pe care v-o recomand, Irina Anca Tanasescu, e psiholog si a scris o lucrare foarte buna despre stress si abordarea lui.
Nu vreau sa ma laud, dar lucrarea mea de licenta are ca subiect stressul, ocupational, dar si cel din viata de toate zilele.Puneti-va stimabililor cu burta pe cartea de stiinta si lasati aberatiile.
0
08-02-2010, ora 10:58
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Foarte inspirat domnul Daniel.Mi-a placut ideea.
0
08-02-2010, ora 11:00
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
M-a deranjat in afirmatia lui Bleuciel si in comentarii chiar si faptul ca a uitat sa adauge ca stressul e o reactie nespecifica a organismului la actiunea agentilor stresori, lucru deosebit de important si in stransa legatura cu psihosomatica.Eiiii.
0
08-02-2010, ora 21:29
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Vad ca numai eu vin cu metode concrete pentru managementul stresului. Ok, uitati inca una : faceti dragoste. De regula e nevoie de doua persoane, preferabil de sex opus. Nustiu altii cum sint, dar eu cind sint in bratele unei femei parca timpul se opreste si simt ca sint nemuritor. Ati iubit vreodata o femeie pina cind lapte a curs din ea ca si cind tocmai ar fi dat nastere dragostei insasi si acum trebuie sa o hraneasca sau sa moara ? Ati gustat vreodata o femeie pina cind a crezut ca poate fi satisfacuta numai prin consumarea limbii care a devorat-o ? Ati iubit vreodata o femeie asa de mult incat sunetul vocii in urechea ei sa-i faca corpul sa tremure si sa explodeze de o asa intensa placere pe care numai plinsul o poate dezlantui ? Daca nu, in primul weeken liber luati-va partenerul si treceti la actiune. ;-)
Iubiti-va mult !
0
09-02-2010, ora 00:51
cita
Nu este medic/terapeut
cita
Chemati, va rog, administratorul!!!

Este aici un domn care are o problema grava!
0
09-02-2010, ora 22:22
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Nu cred ca sint singurul.
0
09-02-2010, ora 23:43
cita
Nu este medic/terapeut
cita
Si credeti ca asta va poate scuza???

Am mai vazut oameni inconstienti, dar care la un moment dat si-au mai si revenit. Ori se vede ca pe dvs. nu v-a afectat cum trebuie suferinta (daca aveti vreuna) din moment ce va mai permiteti sa "glumiti" in continuare in felul acesta josnic si pe un topic total nepotrivit!!

Daniel_nicolae, niciodata nu va voi dispretui pt. oricare din aberatiile pe care le sustineti, cu caldura va spun: tratati-va! (probabil nu sunteti casatorit. Faceti-o! Sa aveti macar un "pui de om" ca sa invatati si o alta lectie. SA vedeti pe viu ce este omul, cam cat trebuie ocrotit si ingrijit pentru a ajunge "cat de cat om",
cate nopti pierzi si cam cata energie investesti langa acea bucata de carne insufletita - al carui responsabil devii.

Apoi, caci mai exista si un apoi, sa vezi acest om, care te-a ajuns la inaltime (dar nu si la minte!) ca te ia la "bani marunti", ca-ti cere socoteala...sau chiar mai rau decat atat...si ma abtin.

Istoria asta se cam repeta...in chip dureros de milenii.
Dar, in prezent, mai mult ca niciodata. Ma tem ca omenirea va intra intr-o alienare din care nimeni sa n-o mai poata scoate.

Ce caut eu pe acest forum?! Sa vad cam ce este asta. E prima (si ultima ? ) experienta.
Vom mai vedea.

Faptul ca nu discutam "face to face" - nu inseamna ca ne putem permite orice nebunie.

Revizuieste-te, te rog.
0
10-02-2010, ora 14:34
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
RASUL, VOIA BUNA, BUCURIA DIN INIMA = metoda practica impotriva "agentilor" stresori.

Daniel,

Ma uit la tine,
Tu esti oare?
Ai mintea plina de pamant!
Si-n ochi
N-ai nici un pic de soare!
Ma uit la tine,
Tu esti oare?
Ma uit la tine,
Si iar plang.

Mai bine te exprimi in versuri decat in proza, fratele meu!

Apropo de camera alba: exista metode si metode. De ex. terapia prin lumina este folosita cu succes in cazul unor depresii.

Serotonina se reface in prezenta luminii solare (expuneti-va! nu stati numai la umbra...hi, hi, hi).


Dl.Pulberedestele,

Nu mi-am propus sa fac o prezentare detaliata a acestui subiect. Nu e nevoie aici. Daca sunt lucruri care ne-ar putea ajuta, ne-am bucura sa ni le spuneti. Eu nu am o pregatire medicala (ci psihopedagogica). Am facut un curs "Calitatea stilului de viata" acum cativa ani si l-am considerat folositor.


Numai bine!
0
10-02-2010, ora 15:31
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
CHEMATI BUCURIA!

Chemati prin cantari bucuria
Chemati-o cu voi cand lucrati
Caci Tatal va da-Imparatia
Ca-n ea voi sa av bucurati!

Cor:
Chemati bucuria sa vina
Ea-ntrece comori si averi
Asa-i bucuria divina
Te umple de sfinte puteri.

Trezeste-te, tu, azi tarana!
Si-n suflet si-n duh va treziti
Si harfa si tu alauta
Cu toate-ntr-un glas va uniti.

Cor:
Caci Tatal gaseste placerea
In fiul ce-i vesel oricand
Ce greul si multa durere
Le duce pe umeri cantand.

Lasati bucuria divina
Sa joace pe fete si-n duh
Cu ea veti putea voi strabate
Pustiul cu al lui zaduf.

Cor:
Amarul si-ngrijorarea
Fugi-vor de parca n-au fost
Cantarea va pune pe fuga
Intreg iadul cel zgomotos.

MEREU BUCURATI-VA-N TOATE
Ca-n toate aflave-ti cantari
Si-n ale lor aripi va poarte
Spre tot mai seninele zari.

Cor:
Din ceruri venita-i cantarea
Si-n ceruri se va-ntoarce iar
Pastrati-va curata cararea
Ce duce spre marele har.
0
10-02-2010, ora 16:03
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Alta metoda:

DORMITI! DORMITI PROFUND!

Dormiti precum Louissa Ball (?)

Tanara de 15 ani din Marea Britanie doarme cate 13 zile neintrerupt din cauza unei boli extrem de rare:
Sindromul Kleine - Levin, altfel spus, "Boala printesei adormite." In intreaga lume exista aprox. 1000 de persoanre care sufera de aceasta boala.

Louissa se trezeste pentru 12 ore, dupa cele 13 zile de somn continuu, si adoarme la loc pt alte 2 saptamani. "Sunt f. suparata ca pierd vacante, examene importante si cursuri de dans"- spune ea.

"Dormiti precum Louissa Ball", a fost o gluma, bineinteles.

Pentru un somn bun, cat mai multa miscare in aer curat.
Oboseala fizica e cel mai bun somnifer!

Numai bucurie si buna dispozitie!
.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  • Stresul financiar ar putea cauza și durere fizică
  •