Subtierea parului

08-11-2009
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
1.Alopecia androgenica produce subtiereea parului urmata de cadere, sau doar caderea acestuia, fara subtiere?
2.Care este diferenta, in materie de cauza, dintre parul care cade fara sa se subtieze, si cel care se si subtiaza, si mai si cade?


Va multumesc.
22 comentarii
0
09-11-2009, ora 17:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1. Subtiere +cadere.
2.Pe acest subiect se scriu capitole intregi de dermatologie.
0
09-11-2009, ora 22:15
robi111222
Nu este medic/terapeut
robi111222
Buna ziua d-le doctor, va rog mult de tot sa imi raspundeti si mie la aceasta intrebare

Va rog mult sa ma ajutati in urmatoarea problema :

Nici nu stiu cum sa incep... pentru ca in primul rand imi e foarte rusine de mine pt ceea ce am facut...

Acum 7 (aproape 8) saptamani am fost la o prostituata - Mi s-a facut sex oral DAR protejat !, la 1 sau 2 zile m-a luat o raceala mica (nici nu stiu ce sa spun pentru ca ma incerca si dinainte, si probabil ca m-a luat si pentru ca faceam baie dimineata iar vremea de afara era oarecum inselatoare), aceasta m-a tinut cam 5-6 zile, dar fara febra, febra musculara, doar un pic dureri in gat cam 1 zi sau doua, in rest imi curgea nasul si aveam dimineata frisoane... in timp ce se termina raceala (adica la vreo 6-7 zile), m-a apucat o diaree acuta care m-a tinut in jur de o saptamana (si aici iarasi as putea sa spun ca poate ca m-a luat de la faptul ca in acea zi dimineata nu am mancat nimic, la pranz am mancat 3 banane si un mar, iar seara doua portii de ciorba de fasole, o portie de mancare de cartofi, apoi niste floricele si bere).ideea este ca m-a tinut foarte mult... intr-adevar nici nu am tinut un regim strict, si nici medicamente nu am luat, dect doua furadolizoane si nu m-a lasat, dupa cam o saptamana am fost la medic si mi-a spus ca as avea enterocolita acuta, mi-a prescris un regim si o reteta si m-am facut mi bine, dar acum m-a luat din nou, in perioada aceasta am avut si stari de anxietate si am slabit si undeva in jur de 2-3kg, pentru ca nu puteam sa ma gandesc decat ca am luat vre-o boala ceva, , , , Doamne fereste. dupa cateva zile a luat-o raceala si pe prietena mea si a tinut-o cam 2 saptamani, dar nici ea nu a avut stari febrile, de transpiratie sau febra musculara, doar ii curgea nasul foarte rau si era infundata in nas si o cam durea in gat dimineata din cauza ca nu putea inspira pe nas.dupa ce a mai lasat-o raceala si ea a inceput sa nu prea mai aibe pofta de mancare (nici inainte nu avea f mult) si a cam durut-o capul in perioada de premesntruatie si menstruatie. am avut si eu o perioada e 2-3 zile in care m-au durut putin picioarele...
Nu stiu ce sa mai fac sunt pur si simplu disperat cat e ziua de lunga nu ma pot gandi decat la asta si tot timpul ma uit pe internet despre BTS, sunt pur si simplu distrus, mi-au trecut prin cap si ganduri de sinucidere... Doamne fereste.
La toti medicii la care am fost au spus sa merg linistit acasa ca astea nu sunt semne de HIV sau BTS si mi-au interzis sa ma mai uit pe internet. cand ma uit pe internet vad exact contrariul.ba ca prezervativul protejeaza numai 70%, ba ca simptomele sunt asemanatoare cu ale mele... iar toti medicii, inclusiv dermatologi la care am fost m-au asigurat chiar ca nici nu tb sa fac vre-un test, chiar si cei de la ARAS m-au asigurat CATEGORIC ca HIV NU se poate lua prin contact sexual PROTEJAT... nu stiu ce sa mai cred, oare nu ii intereseaza de starea pacientilor sau oare chiar e asa, sa nu fie motiv de sperietura...

Va rog mult de tot ajutati-ma si pe mine cu un raspuns,


pur si simplu sunt distrus, ma simt murdar, vinovat, neglijent, prost si orice e mai rau nici noaptea nu mai pot dormi, daca ma doare un pic stodmacul sau ceva caut pe net, daca merg de mai multe ori la baie caut pe net simptome, am inebunit.


Va rog din nou sa ma ajutati si pe mine cu un sfat !

Multumesc mult
0
11-11-2009, ora 17:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca ati facut o enteroviroza, fara nicio legatura cu contactul sexual, insa dvs NU DORITI sa aflati de fapt ce ati avut ci doriti doar ca cineva, fie si pe internet, sa va CONFIRME ca aveti o boala grava cu transmitere sexuala !!!
Cred ca aveti nevoie de un consult psihiatric si de psihoterapie !!
0
11-11-2009, ora 20:09
robi111222
Nu este medic/terapeut
robi111222
Buna seara D-le Doctor, va multumesc mult de tot pentru raspuns,

Intr-adevar aveti dreptate mare, cred ca mi s-a localizat si ceva pe "creieras"...Insa imi este foarte frica numai cand ma gandesc ca am avut acele simptome (diaree, raceala, scadere in greutate, uneori anxietate, si uneori stari foarte usoare de ameteala - intr-adevar, in saptamana aceea nu mai aveam chef de absolut nimic si ma gandeam numai la lucrul asta), care poate ca erau sau nu erau de la acel act sexual... mi-am facut la 45 de zile un test VDRL si TPHA si a iesit negativ... din acest punct de vedere pot sta linistit ?

Mai sunt BTS-uri care sa se manifeste mai tarziu de 7-8 saptamani?
In urma cu 2-3 saptamani am observat si ca uneori mi se inroseste (asa ca o inflamatie sau roseata, fara mancarimi, dureri sau usturimi) glandul si preputul, insa aceste simptome tin cateva ore maxim o zi si trec de la sine, dupa care revin la cateva zile... ce sa fie oare?

Va multumesc foarte foarte mult pentru faptul ca mi-ati raspuns si poate imi veti mai raspunde si mie la intrebarile de mai sus !

O zi deosebita va doresc!
0
16-11-2009, ora 17:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu aveti BTS !!!
Glandul si preputul se pot inrosi deoarece sunt bine vascularizate.
0
16-11-2009, ora 21:34
robi111222
Nu este medic/terapeut
robi111222
Multumesc tare mult inca odata D-le Mihalache,

In ultimul timp am inceput sa nu ma mai gandesc atat de mult la acest lucru, insa faptul ca am avut acea raceala la 1-2 zile dupa, si faptul ca am avut probleme cu stomacul pe o perioada de 5-6 saptamani si ca am slabit 2-3 kg. m-a speriat ingrozitor... as vrea acum sa fac acel test insa imi este frica, poate ca pana la urma imi voi invinge teama si il voi face, sper sa nu am nimic, asa cum ati spus si dvs.

Multumesc inca odata si va doresc o zi deosebita!
0
23-11-2009, ora 12:31
mony24
Nu este medic/terapeut
mony24
Sa nu te mai duci la prostituate ca patesti mai rau te simti vinovat sufleteste fata de prietena ta fii cinstit si vei avea de castigat mai devreme sau mai tarziu nu mai minti si insela ca te inseli pe tine ! Roaga-te sa te ierte Dumnezeu si nu mai fa asta ! Fii sincer cu oamenii pe care ii iubesti! Si autosugestioneaza-te ca vei fi bine !multa sanatate!
0
23-11-2009, ora 17:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Idem d-na Mony24! Numai bine ;)
0
23-11-2009, ora 20:20
robi111222
Nu este medic/terapeut
robi111222
Buna seara,

Multumesc pt post D-na Moni,

Azi am facut un test pt HIV, Domnul sa fie iertator cu mine, caci m-am jurat ca nu voi mai face asa ceva de n ori atat in fata lui Dumnezeu cat si in Biserica... oricum ma simt execrabil, si as vrea sa-i marturisesc si prietenei ce s-a intamplat dar imi e foarte frica de despartire si de alte repercursiuni
la un monetdat ii voi spune dar trebuie sa fiu pregatit...

Oricum nu va dores sa treceti prin starile prin care am trecut eu... ddoar Dumnezeu stie...

Eu rog pe toata lumea sa nu procedeze in felul asta... toti baieti, indiferent, protejat sau neprotejat...

O seara buna tuturor,

Multa sanatate !
Doamne ajuta!
0
23-11-2009, ora 20:27
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Revenind la subiectul topicului.
Merg din luna in luna la dermatolog, recomandandu-mi ultima data Foltene impotriva caderii parului la barbati.

Am observat ca parul mi s-a subtiat peste tot foarte foarte mult, cu exceptia a doua portiuni din jurul celor doua urechi, adica in parti. Acolo este inca gros firul de par.
Deasemenea imi cade foarte mult, la fiecare spalare iau un ghemotoc de par.

S-ar putea manifesta alopecia androgenica de la 15 ani?(avand in vedere subtierea...si cele spuse)

Va multumesc.
0
23-11-2009, ora 20:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Important este că regreţi şi că te-ai hotărât să nu mai apelezi la aşa ceva...numai bine şi multe binecuvântări de la Bunul Dumnezeu!

P.S. Spovedeşte-te!
0
23-11-2009, ora 20:31
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Ce subtil ai sarit peste mine:))
0
23-11-2009, ora 20:32
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Domnule midorin42, ce parere aveti?
0
23-11-2009, ora 20:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
"Important este că regreţi şi că te-ai hotărât să nu mai apelezi la aşa ceva...numai bine şi multe binecuvântări de la Bunul Dumnezeu!

P.S. Spovedeşte-te!"

Mesajul acesta a fost pentru robi111222, am uitat să precizez, scz.! O seară bună;)
0
23-11-2009, ora 21:59
robi111222
Nu este medic/terapeut
robi111222
Salut Mr. Nick,

Mer ci mult pt sfat... asa am sa fac...

am mai fost odata la spoveanie, ar am sa o mai fac.

seara buna!
0
29-11-2009, ora 19:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru JstSmn:
Este posibil sa fie vorba despre alopecie androgenica si ea poate debuta la 15 ani !
0
30-11-2009, ora 01:39
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Si credeti ca o sa raman curand fara par?Daca debuteaza la 15 ani, la cati ani va deveni parul atat de rar incat sa sara in ochi?(cu aproximatie)

Ce pot sa fac sa incetinesc cat mai mult caderea acestuia?Ce alternative voi avea daca este vorba de androgenica?
0
01-12-2009, ora 12:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu pot preciza la cati ani va fi parul atat de rar "incat sa sara in ochi" !!!
Oricum, dupa varsta de 20 de ani se poate instala calvitia evidenta.
Sunt mai multe tratamente pentru incetinirea caderii parului, insa niciunul cu efecte spectaculoase!
0
01-12-2009, ora 13:18
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Ce recomandati? Din experienta dumneavoastra, referindu-ne la raportul eficienta/efecte secundare, credeti ca merita incercare inhibatoarele de DHT (cum e finasteride)?
Sau considerati ca efectele sunt prea grave ca sa merite utilizarea lui?
0
07-12-2009, ora 17:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu cred ca in primul rand ar trebui sa va impacati cu ideea.
Daca nu reusiti, puteti lua direct hormoni feminini (anticonceptionale spre exemplu), apoi va puteti face si o operatie de schimbare a sexului !
Spun aceasta deoarece efectul finasteridului este cam similar, adica va efemineaza !
0
07-12-2009, ora 19:15
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Impacat cu ideea nu cred ca o sa fiu niciodata.
Hair Grow merita incercat? Ce parere aveti?
Obisnuiesc sa port parul putin mai lung decat scurtul obisnuit pentru baieti. Adica chestia asta ma avantajeaza enorm pentru aspectul meu exterior. Dinasta zic ca e o pierdere mare chestia cu parul...
De aceea e cam greu de aplicat diverse produse.exista sampoane care sa incetineasca aceasta cadere?Recomandati ceva?

Cer atatea pareri si sfaturi pentru ca sunt convins ca aveti destula experienta, iar eu vreau sa incetinesc aceasta cadere cat mai mult (deci dupa cum tocmai am aflat, excluzand finasteride..)
0
11-12-2009, ora 20:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puteti incerca samponul Alpecin C1 caffeine si lotiunea tonica Plantur 39.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • Peste 200 de gene implicate în apariția cheliei
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  • Inteligența artificială ajută la crearea de plasturi cu microace ce regenerează părul la șoareci
  •