Sunet plamani

16-05-2021
Daniela1402
Nu este medic/terapeut
Daniela1402
Buna ziua, sunt mama unui copilas de 2ani jumate ce a avut (copilasul) probleme respiratorii de la 3 luni..
Weezing a avut, cauza se zicea ca ar fi una virala, o alergie la ceva, deci nu avea infectie la plamani.
febra nu a facut niciodata in cazurile in care facea weezing.
Ajumgeam cu el la spital in stare grava, cu tuburi in nas, stomac, fiindca era foarte micuț. Oxigenul era la un nivel foarre mic 87..92..dsr in 2 zile ajungea sa fie ok cu oxigenul dar si cu simptomele, desi tusea persista inca vreo saptamana.
Prima data s a intamplat la 3 luni, apoi la 4, la 6, la 9, 12luni. ultima data la 1an si 10luni.

As dori sa stiu daca plamanii copilasului meu au ramas afectati pe o perioada..sau pe toata viata.
Sau sa imi spuneti, va rog, ce analize ar trebui sa ii fac pentru a vedea sau preveni revenirea simtomelor.
Copilasul este ok acum pt ca e in romania, problemele respiratorii facandu le din cauza climei din UK., cand locuiam acolo. In romania nu facuse niciodata weezing in 1 an petrecut aici.
Este suspect de astm.desi el nu ajunge sa aibe weezing decat cand raceste. Raceala ajunge sa se transforme in weezing in max 24h de la stranuturile dese ce prevestesc imbolnavirea.
In romania el raceste normal sa zic asa. curge nasul, putina tuse..fara weezing. El nu racise normal niciodata pana in romania, raceala lui insemnand weezing si spital.
Ultima data cand a foat in spital i au dat si antibiotic.
in rest i s a dat Montelukast si inhalante cu salbutamol si alte 2 tuburi de inhalat(maro si galben). I s au mai dat si steroizi.
A, cel mai bun efect, sau chiar singurul lucru ce functiona sa isi revina si sa reuseasca sa doarma, el fiind extenuat, erau aerosolii, dupa unul facut, copilasul adormea. Apoi ii tot faceau. Intr o noapte i au facut din ora in ora. dimineata fiind externati..

Poate sunt paranoia dar ascult la spate plamanii copiljlui si se aude destul de tare, parca prea tare suflul.
Stiu cum se auzea cand avea weezingul (in ziua externarii), am ascultat cu stetoscopul si se auzea ingrozitor. Acum nu se aude asa..se aude lin, 'neted' daca ma intelegeti, dar e nornal sa se auda asa, tare? copilul nu facea efort cand l am ascultat.
Se aude parca prea tare, 'gros'.
Daca sunt paranoia, spuneti mi.
Incercati sa priviti ideea prin cunostintele unui om de rand, poate intelegeti exact cum se aude suflul.
va multumesc pt eventualele raspunsuri !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: