TAB - episod mixt | Forumul Medical ROmedic

TAB - episod mixt

02-12-2017
PTS
Nu este medic/terapeut
PTS
Buna seara,
In urma unor evenimente stresante din viata mea am fost diagnosticata cu bipolara de tip mixt, mai exact acum 2 ani.
Initial mi s-a spus ca am anxietate, stres cronic si alte probleme datorate stresului, dar nu psihice. Am inceput un tratament cu xanax si somnifer dar nu reuseam sa dorm.
Avand insomnie severa (dormeam de cele mai multe ori intre 1 si 3 ore la 3 zile) am consultat si alti medici, am incercat alte scheme de tratament si m-am simtit mai bine cu lorazepam si quetiapina, medicamente pe care le iau si in prezent.
De data aceasta am fost diagnosticata cu tulburare afectiva bipolara de tip mixt. Lorazepamul l-am mai alternat cu bromazepam pe timpul zilei, am luat si antidepresiv la indicatia medicului pentru a dormi deoarece cu quetiapina nu reuseam oricat as fi marit doza.
Ce voiam sa va intreb... poate sa dureze un episod din cadrul tulburarii afective bipolare asa de mult timp, doi ani, cu toate ca fac tratament? Stiti cazuri in care un episod a durat mult dar a fost totusi remis? imi puteti da exemple?
9 comentarii
1
02-12-2017, ora 22:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tulburarea afectiva bipolara e de doua feluri. Tip I si tip II. In tab I predomina episoadele maniacale sau psihotice si in tab II predomina depresiile. Episodul poate fi mixt, nu tulburarea.
Tulburarea afectiva bipolara e o boala cronica dar puteti avea remisii. Eu am avut remisie 7 ani.
De ce afirmati ca aveti un episod de 2 ani?
Medicamentele le luati pentru a preveni un episod maniacal.
1
02-12-2017, ora 23:20
PTS
Nu este medic/terapeut
PTS
Medicamentele le iau in primul rand pentru ca nu pot sa traiesc fara ele, sunt ca aerul pe care il respir...
0
02-12-2017, ora 23:31
PTS
Nu este medic/terapeut
PTS
Am mai scris un mesaj inainte de acesta de sus, dar vad ca nu a ajuns.

Deci... spuneam ca de 2 ani ma simt depresiva, adica sunt slabita, lipsita de energie si de motivatie, am impresia ca tot ce fac este in zadar, mai mult decat atat am probleme cu concentrarea si ganduri legate de suicid. Aceste simptome alterneaza cu agitatie, neliniste, perioade de hiperactivitate, anxietate.

Sa inteleg ca in remisie o persoana ce sufera de bipolara poate functiona cat mai normal?

Va multumesc pt ca mi-ati raspuns. M-ati lamurit si in legatura cu tipurile de bipolara existente.
1
03-12-2017, ora 13:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ai si depresie si hiperactivitate cu acelasi tratament? Quetiapina si Lorazepam?

Exista remisie cu medicamente in care nu ai nici depresie, nici hiperactivitate.
0
03-12-2017, ora 16:32
PTS
Nu este medic/terapeut
PTS
Da. Sunt cam reticenta in ceea ce priveste schimbarea tratamentului deoarece am incercat si alte medicamente la care organismul meu nu a raspuns prea bine.

Am gasit pe internet o lista cu antipsihotice perntru tulburarea bipolara:
-aripiprazole (Abilify)
-asenapine (Saphris)
-cariprazine (Vraylar)
-clozapine (Clozaril)
-lurasidone (Latuda)
-olanzapine (Zyprexa)
-quetiapine (Seroquel)
-risperidone (Risperdal)
-ziprasidone (Geodon)

Daca ati incercat vreun medicament din lista si care s-a dovedit a fi mai bun?
2
03-12-2017, ora 17:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu iau acum Ziprasidona. Ma inteleg bine cu el. Trebuie luat fiecare antipsihotic si incercat daca nu iti merge bine cu unul.
1
03-12-2017, ora 17:10
PTS
Nu este medic/terapeut
PTS
Multumesc mult pentru raspuns.
2
03-12-2017, ora 18:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu se gasesc toate in Romania. Doar o parte dintre ele. Abilify, Clozapina, Olanzapina, Quetiapina, Risperidona, Ziprasidona si mai e si Solian.
1
17-12-2017, ora 06:58
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Abilify e foarte bun, pentru cine il suporta.Nu are atatea reactii adverse..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul