Teama de batai

06-04-2010
Simona Creanga
Nu este medic/terapeut
Simona Creanga
Buna ziua,
Am problema de mai multi ani: imi este frica de batai. Nu am fost batuta niciodata, sotul se comporta exemplar si nu ridica nici macar tonul, dar daca aud pe cineva tipand sau un caz concret am vazut acum o saptamana intr-o masina un barbat care i-a dat un pumn unei femei, reactia mea la asa ceva este ca incep sa tremur, sa plang fara sa ma pot opri si ma gandesc non stop la acel episod, nu pot sa dorm bine deoarece ma gandesc incontinuu la acel incident si imi amintesc de toate certurile vecinilor de cand eram copil sau incidentele vazute pe strada, nu ma pot uita la nici un fel de emisiune, film care contine violenta verbala sau fizica.
Ma afecteaza foarte tare si nu pot intelege de ce anume.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
6 comentarii
0
06-04-2010, ora 13:35
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Este o slabiciune sufleteasca care este legata si de nervi (sufletul este legat de trup prin nervi). Se poate trata f. bine si vindeca cu ajutorul homeopatiei. Va pot ajuta sa gasiti remediul corespunzator. Scrieti-mi un mesaj.
0
06-04-2010, ora 13:40
Simona Creanga
Nu este medic/terapeut
Simona Creanga
As fi interesata sa imi tratez problema, dar inainte de toate as dori sa stiu daca aveti vreo pregatire legata de medicina sau sfaturile sunt date din cercetarile facute de dumneavoastra?

Multumesc frumos.
0
06-04-2010, ora 19:36
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu, am invatat pe maidan toate lucrurile astea :-)
0
06-04-2010, ora 19:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Esti o persoana foarte sensibila.daca atmosfera in casa, in familia actuala, este normala, fara probleme, certuri, violenta, ton ridicat, presiuni psihologice., exista o armonie si o intelegere intre tine si ceilalti membri din casa, nu ai motive sa preiei asupra ta toata violenta lumii din jur si sa te lasi apasata de catre aceasta, caci iti va afecta in mod sigur sanatatea la modul general si sanatatea mentala in special. Aceasta structura a ta hipersensibilizata la anormalitate si brutalitate isi are atunci radacinile in copilarie.fie ai fost superprotejata, absolut ferita de astfel de evenimente neplacute si crescuta ca o mica printeta intr-o lume de basm, fie ai fost martora la violenta in familia parentala si de atunci se trage suferinta ta exagerata la durerea altora.Fereste-te de persoane ce nu se pot controla, ce nu au respect pentru ceilalti si nu au o minima educatie comportamentala, retrage-te cand lucrurile degenereaza in jurul tau si cauta sa te sugestionezi si sa intelegi ca nimeni din lumea aceasta nu poate lua asupra sa si nici nu poate controla violenta, suferinta si durerea omenirii.Cum ti-am spus, iti provoci singura suferinta si poti atrage cu usurinta boala.Cand mai vezi astfel de scene gandeste-te imediat la ceva frumos, pune mana pe telefon si vorbeste cu o persoana draga, care te-ar face sa uiti, asculta o muzica, mergi la un film, citeste o carte de dragoste, schimba canalul TV la ceva mai vesel, invita o vecina la o cafea, atrage-ti langa tine persoane optimiste, cu simtul umorului si ai sa vezi ca, in timp, nu vei mai dramatiza atat de mult situatiile c,
0
06-04-2010, ora 19:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Scuza-ma, de mult am spus ca voi schimba tastatura dar nu stiu cand o s-o fac.ca sa termin...deci schimbandu-ti atitudinea nu vei dramatiza atat de mult situatiile care nu te privesc. Cu atat mai mult cu cat ai un sot bun.Numai bine!
0
07-04-2010, ora 12:16
Simona Creanga
Nu este medic/terapeut
Simona Creanga
Va multumesc pentru raspuns si o sa va urmez sfaturile deoarece nu vreau sa ma imbolnavesc.

O zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frica de păianjeni, diminuată cu ajutorul realității augmentate
  • Violența domestică, o problemă de actualitate: una din patru femei a fost agresată fizic sau sexual de partenerul intim de-a lungul vieții
  • Violența din partea partenerului intim crește riscul de atac de cord și accident vascular cerebral
  • Terapia prin expunere adresate unei fobii poate avea efect și asupra unei fobii din altă sferă
  •