Tendinita supraspinos stang

22-01-2019
Eric5
Nu este medic/terapeut
Eric5
Buna ziua! Am o problema la umarul stang, problema ce a aparut dupa mersul la sala. Au fost zile cand nu am facut incalzirea si probabil asta ar fi o cauza. Am putin peste 40 de ani. Acum cateva zile am facut un RMN si asta este raportul medicului. "Examinarea IRM a umarului stang (ax+sag+corPDfatsat, sagT2, corT1) evidentiaza: - artefacte de miscare ce scad calitatea investigatiei; - modificari de tendinita la nivelul extremitatii distale a supraspinosului, intinse pe ~11 mm, fara semne de ruptura a coafei; - amprenta Hill-Sachs pe conturul postero-superior al capului humeral; - labrum glenoidian cu semnal normal; - fara alte modificari osoase, musculo-tendinoase sau ligamentare aparente; - fara colectii fluide intra sau periarticulare. CONCLUZII: Tendinita supraspinos stang."
Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac de acum inainte. Trebuie sa iau un tratament sau sa fac fizioterapie? Mentionez ca umarul nu ma doare in niciun fel, in plus am deja cateva saptamani de repaus. Ma durea doar cand mergeam la sala si faceam anumite exercitii, nu m-a durut niciodata in afara salii. Multumesc mult! O zi buna tuturor!
2 comentarii
1
22-01-2019, ora 17:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Tendinita reprezinta inflamarea tendonului, provocata de efortul excesiv.
Prin urmare, logic, trebuie doar sa tratati cauza: repaus sportiv 3-6 luni.
Medicamentele nu au loc in aceasta patologie de supra-solicitare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-01-2019, ora 18:20
Eric5
Nu este medic/terapeut
Eric5
Multumesc mult! O seara buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: