tenosinovita

06-07-2016
anisi
Nu este medic/terapeut
anisi
Buna ziua. De 3 luni ma confrunt cu edem pe mana stanga. Edemul este localizat la nivelul pumnului, dar il resimt si pe antebrat. In urma investigatiilor de sange (hemoleucograma completa, fosfataza alcalina, factor reumatoid cantitativ, proteina C reactiva, HlLAB27-NEGATIV, Anticorpi CCP - NEGATIV, Uree, creatinina, vsh- 5, etc. in valori normale), ecografie parti moi - cu diagnosticul de TENOSINOVITA, si viteza de conducere nervoasa. In urma tuturor acestor investigatii diagnosticul este TENOSINOVITA. Tratamentul in acesta perioada a fost dexametazona intramuscular 10 zile plus ala nerv, apoi 10 zile movalis plus fizioterapie, si in ultimele 4 saptamani comprese cu sulfat de mag si reumabloc gel. Nu exista nici o ameliorare a inflamatiei. Nu inteleg de ce??? care este perioada de recuperare??? de ce nu cedeaza edemul ??? masajul de drenaj limfatic este benefic ??? Cum se trateaza aceasta afectiune ??
11 comentarii
0
06-07-2016, ora 19:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa intelegem tocmai esentialui:
- sex, varsta, greutate/inaltime;
- status ocupational si sportiv: ce eforturi fizice domestice/profesionale/sportive practicati? Tenosinovita este, cel mai adesea, expresia supra-solicitarii mecanice a membrului respectiv.
- antecedente traumatice, vasculare, reumatologic-inflamatorii, hematologice, alergologice, infectioase etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-07-2016, ora 20:23
anisi
Nu este medic/terapeut
anisi
Buna seara.
Sex feminin, 26 ani, greutate 56 kg, 1 68 inaltime.
Profesie: educator.
Istoric medical: sinuzita, astm bronsic.
Cred ca a aparut in urma unui efort domestic(curatenie zilnica, normala in casa). Initial ca o febra musculara a antebratului, incordare musculara, si la interval de cateva zile, 6 aproximativ, inflamatie la nivelul pumnului.
0
06-07-2016, ora 23:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Intr-adevar, tenosinovita este o consecinta a supra-solicitarii mecanice a membrului (efort excesiv).
Daca este asa, necesita o reducere drastica a eforturilor fizice timp de 3-6 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-07-2016, ora 14:44
anisi
Nu este medic/terapeut
anisi
Buna ziua. La tenosiniovita este normala inflamatia pumn si antebrat?va rog sa imi spuneti ce tratament se mai recomanda, in afara de repausul articular ? Fizioterapia ajuta la vindecarea mai rapida? Masajul este benefic in inflamatie, edem ??? Va multumesc ?
0
11-07-2016, ora 17:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fizioterapia poate fi utila (merita incercat, dar cu sansa de succes 50%).
Masajul agraveaza, de obicei situatia.
La baza tratamentului sta, evident, repausul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-07-2016, ora 16:42
anisi
Nu este medic/terapeut
anisi
Buna ziua. Pentru tenosinvita am primit acum recomandare de 4 proceduri de fizioterapie - galvanizare, bobina, parafina si limf masaj (presoterapie). Ce parere aveti domnul doctor ? Multumesc !
0
17-07-2016, ora 21:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va repet raspunsul precedent.
Fizioterapia poate fi utila (merita incercat, dar cu sansa de succes 50%).
Masajul agraveaza, de obicei situatia.
La baza tratamentului sta, evident, repausul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-10-2016, ora 08:26
anisi
Nu este medic/terapeut
anisi
Bună ziua. Revin cu aceiași problema domnu doctor. Tenosinivita...care persista de 6 luni, de acum. Fără modificări vizibile de recuperare. Menționez ca nu fac efort fizic cu mana stânga. Deci repaus articular exista, am respectat indicatia. Care pot fi cauzele care întrețin inflamația, pentru ca nu e posibil în 6 luni sa nu se desumfle deloc. Se observa la nivelul pielii ca a devenit mai elastica, dar atât. Va mulțumesc!
0
09-10-2016, ora 09:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In acest caz, v-as sugera un consult clinic la reumatolog (suspiciune de poliartrita seronegativa, adica o poliartrita care evolueaza un timp cu analize normale).
Poliartrita seronegativa se diagnosticheaza clinic, avand in vedere ca analizele sunt (o perioada de timp) normale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-10-2016, ora 11:37
anisi
Nu este medic/terapeut
anisi
Domnu doctor, toți medicii la care am fost au exclus diagnosticul de poliartrita, mergând doar pe cel de tenosinovita. Și explicația pentru edemul de la mana stânga fiind acela ca circulația limfatica este deficitara. Ultima analiza pe care am mai făcută e termografia, la care s-a evidențiat circulația limfatica deficitara la mana stânga.
0
12-10-2016, ora 12:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu este exclusa o afectiune circulatorie/limfatica.
Tenosinovita extensorilor este o componenta tipica a poliartritei.
Poliartrita reumatoida nu se diagnosticheaza numai prin analize (asa cum se intampla in Romania).
Asta inseamna ca, daca toate analizele sunt normale, poliartrita nu se exclude (foarte adesea poliartrita evolueaza chiar 1 an cu analize perfect normale).
Eu va sugerez un consult la un reumatolog ceva mai "deschis", capabil sa diagnosticheze o poliartrita cu analize perfect normale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Tenosinovita

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: