testiculele umflate cu sange ce cresc dupa operatia de hernie inghinala | Forumul Medical ROmedic

testiculele umflate cu sange ce cresc dupa operatia de hernie inghinala

27-07-2012
Mircea01
Nu este medic/terapeut
Mircea01
Testiculul stang avea dimineata 12 cm lungime si dupa cateva ore a ajung aproape la 15. Este ceva FOARTE URGENT
Acum o saptamana am fost operat de hernie inghinala. Se pare ca din punctul ei de vedere bine.
Durerile au fost mici si a doua zi testiculele erau normale.
Problema a fost la scularea din pat, cand nu m-am ridicat la cererea doctorului deoarece ma ardea foarte tare.
Cum el a insistat, a doua zi am facut eforturi enorme ca sa gasesc un mod de a imi misca corpul ca sa il ascult pe medic - si am reusit.
Asta a fost dimineata. Seara m-a durut foarte puternic capul, neobisnuit pentru mine. Temperatura de 38 de grade la ora 17, frisoane.
A doua zi am observat o marire medie a testiculelor, insa nu am lua masuri, atentia fiind pe operatie.
In 3 zile temperatura a fsot la ora 17 de 38, apoi 38, 7 grade. Durerea intensa de cap si frisoamnele au fost permanente.
Testiculul stang a crescut la o lungime de 12 cm. Nu mov si cu dureri mici jos si lateral.
Am pus carpe cu apa rece si durerea de cap m-a mai lasat.
Traseul oblic al funiculului spermatic este indurat (aproape paralel cu directia inciziei), dar nedureros.
In ziua urmatoare am inceput sa pun la sfatul docyorului pungi cu gheata si am luat amoxicilina (dupa ce am inceput deja cu 12 ore inainte sa iau tetraciclina la sfatul unor doctori. tetraciclina la care am recuntat cand am trecut la amoxicilina).
Siutuatia s-a imbunatatit mult si dupa cateva zile febra a cam trecut si ma doare capul doar la efort (chiar a spune cateva cuvinte).
Partea rea este ca testiculele nu s-au micsorat deloc. Doctorul a incercat sa ma sugestioneze, dar am lucrat in cercetare si stiu sa fiu obiectiv.
Pana la urma m-am sypus deciziei lui de a ma externa. Supriza aa venit la baie, unde am vazut ca ele au inceput sa se mareasca - probabil ajutate si de atatul meu mai prelungit in picioare.
Mai mult. testiculul stang a devenit aproape mov si mai dureros.
ESTE INFLAMAT ATAT TESTICULUL, CAT SI EPIDIMIUL SI CORDONUL SPERMATIC, fiind dificila a separarea lor.
Iar partea oblica a canaulului deferent de sub piele a devenit un canal foarte gros si inmdurat.
Doctorul nici nu s-a uitat la noua stare a testiculului.

De ce imi fac probleme:
1. pentru ca sunt sanse mari sa mai creasca - este gata parca sa plesneasca.
2. Pentru ca presupun ca eforturile extreme pe care le-am facut incercand sa il ascxult pe doctor ui leuat venele si ca sangele din testicul nu mai poate fi drenat spre organism. Pare cam neobisnuit, dar si eforturuile mele au fost neobisnuite.

Am nevoie de un sfat bun oirgent

Va rog sa nu stergeti si va rog sa folositi telefonul meu pentru viteza: 0771612072, 0356809632

Doamne ajuta!

Mircea
5 comentarii
0
28-07-2012, ora 21:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Operatia este recenta, trebuie rabdare si EVITAT efortul fizic..Daca situatia este asa, ar trebui ca saptamana viitoare sa fii vazut din nou de catre chirurgul care a operat, pentru a evita orice suspiciune privind o evolutie nefavorabila a interventiei...Nu renunta la punga cu gheata si la antibiotic, evita constipatia, tusea.
0
29-07-2012, ora 11:57
Mircea01
Nu este medic/terapeut
Mircea01
Multumesc doamnei doctor pentru raspuns. Adevarul este ca de cand am revenit acasa nu am mai mai lua antibiotic. Il reiau. Ce antibiotic este mai bun?
Starea este stationara, dar cordonul spermatic s/a intarit si mai mult.
Astept si alte sfaturi, eventual tratatnete naturiste.
Si as dori sa stiu de la cei care au avut testiculele umflate cum a evoluat starea lor si daca cordonul spermatic s-a ingrosat si la ei.
0
29-07-2012, ora 18:28
Mircea01
Nu este medic/terapeut
Mircea01
Va rog sa ma ajutati!
Testiculul continua sa creasca si a ajuns la o lungime de 18 cm.
Mi s-a spus de un tesut inflamat, etc.
Dar situatia pare a fi un sistem de artere functionale prin care se pompeaza sange in testicul si vene fie deteriorate, fie cu un tromb.
Please, ce se poate face? Cu toate analizele si riscurile...
0
31-07-2012, ora 20:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sper ca te-ai intors la chirurg...
0
01-08-2012, ora 09:34
Mircea01
Nu este medic/terapeut
Mircea01
Va multumesc ca nu m-ati uiat.
Nu am inteles ce ati vrut sa spuneti cand ati raspuns "Sper ca te-ai intors la chirurg". Puteti sa imi explicati?
Intre timp am ajuns sa ma uit in cateva tratate de urologie.
Doctorul parca a spus de epidimita, dar practic tsticulele nu m-au durut, nu au fost calde, nu s-au ]nrosit.
Din ce am citit simptomele se apropiau mai mult de torsiune.
Dupa ce doctorul mi-a facut vreo patru intepaturi pielea testiculului s-a inchis la culoare parca si cum ar fi cu sange inchegat.
Testiculele nu s-au mai marit, dar nu au nici scazut.
Aspectul nu imi place.
De asemenea, la 1-2 cm de intrarea cordonului spermatic in scrot a aparut ca o mica umflatura ca imi pare dup[ forma ca ar fi o rasucire a cordonului.
stiu ca daca ar fi rosiune prognosticul ar fi rau, dar cam toate simtomele acolo duc.
Si dupa carti, dar mai ales ca explica de ce nu se golesc de sange.
V-as ruga sa imi explicati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lovitură la/în testicule
  •