Problema testicul stang

11-02-2015
Rock22
Nu este medic/terapeut
Rock22
Buna ziua, ma numesc George si am 14 ani. Acum 1 an am ridicat ceva greu si am simtit o intepatura puternica in partea stanga iar cand am fost la baie am constatat ca trsticulul stang se lasase foarte mult era o diferenta foarte mare de cel drept si era dat mai in spate.Pentru moment am cautat pe internet despre ce este vorba si am aflat ca este un lucru normal sa atarne mai jos insa am continuat sa fiu sceptic asa ca mi-am anuntat parinti care m-au dus la medicul urolog.Precizez ca am csteodata dureri in partea abdominala stanga si un disconfort foarte mare la testiculul stang mai ales cand port boxeri.Doctorul mi-a palpat testiculele si mi-a spus ca e normal sa fie unulai lasat insa eu ma indoiesc deoarece este prea lasat si dat in spate.Dupa palpare mi-a facut o radiografie testiculara sa afle daca este varicocel si a observat ca nu este deoarece ambele testicule sunt bine vascularizate insa mi-a depistat un chist de aproximativ 2 mm pe epidiumul testicului stang despre care a dpus ca nu produce niciun fel de durere si nici nu se pune problema de operatie iar apoi a spus ca pot face torsiuni si sa ma prezint de urgenta daca simt o durere mare si observ ca testiculul prezinta vene in fata pe el adica cele din spatele testicului apar in fata acestuia deoarece il stranguleaza.Insa eu nu sunt convins deoarece simt mereu un disconfort la testiculul stang la scoala cand stau pe banca sau acasa la masa ori in oras cand merg cateodata.Am studiat testiculele pe net si m-am controlat singur si sm observat ca la capatul superior al testiculului stang lipseste epidiumul adica capatul acela pe care il simt la atingere la cel drept si cred ca l-am gasit in zona inferioara a acestuia asa ca am incercat sa-l intorc ca epidiumul sa revina la loc si nu am simtit nicio durere si la pslpare am simtit capatul epidiumului iar testiculul era in pozitia corecta insa nu a durat mult si testiculul a revenit la pozitia gresita iar epidiumul era in partea inferoara deci testiculul se intorsese.ESTE posibil ca atunci cand am ridicat acea greutate sa fi cedat cordonul care tine testiculul iar acesta sa se fi lasat mai mult in scrot si sa se prins gresit VA rog sa ma ajutati chiar m-am saturat sa simt acel dinsconfort si nu vreau sa ma mai simt diferit de prieteni si colegi mei nu vreau sa cred ca voi deveni impotent.Va multumesc anticipat :)
2 comentarii
0
13-02-2015, ora 21:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De ce nu mergeti la Spitalul de Urologie din Soseauna Panduri nr. 20 sa va vada eventual un medic chirurg urolog ? Intrati pe site-ul lui si studiati-l.

http://burghele.ro/contact/
0
14-02-2015, ora 14:18
Rock22
Nu este medic/terapeut
Rock22
Bucurestiul este cam departe de mn dar o sa mai merg la cativa medici urologi din orasul meu iar daca si ei imi vor spune ca nu e nimic voi merge in capitala dar as vrea sa stiu daca este o posibilitate sa fi cedat cordonul testiculului la acel efort si daca se putea roti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •