testosteron crescut

18-06-2011
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
mi am facut niste analize la endocrinologie si mi a iesit testosteronul liber marit - 0.015 nmol/L, estradiol 1296.0 pmol/L, FSH - 2.7 mUI/mL, LH - 2.4mUI/mL, PROGESTERON 43.6, PROLACTINA 326μUI/mL, TESTOSTERON 2.0 nmol/LMedicul la care am mers mi a spus ca nu e cazul de tratament pt ca este foarte putin depasit. Mi am facut si o eco intravaginala unde na au fost depsitate chisturi ovariene.Totusi care poate fi cauza acestui testosteron marit si dc la aceasta valoare e nevoie de tratament?Doresc sa raman insarcinata, are vreo influenta aceasta valoare?Ar trebui sa mi fac si alte investigatii la glanda tiroida, suprarenale?Ca si manifestare am observat o pilozitate accentuata.acesta fiind si motivul vizitei la medic.Ce anume ma sfatuiti? Ce analize ar trebui sa imi fac in cocntinuare?
2 comentarii
0
17-02-2017, ora 01:01
Daia697
Nu este medic/terapeut
Daia697
Aceeasi problema am si eu. Mie doctorul mi-a spus ca pot ramane insarcinata dar tot imi este frica sa nu am ceva
0
26-02-2017, ora 23:25
ttatty
Nu este medic/terapeut
ttatty
Am si eu probleme cu pelozitatea in exces, sotul face uneori si glume :(este foarte jenant.Am observat ca dupa casatorie (viata sexuala activa) aceasta s-a intensificat.Am facut analuze care doamna doctor nu s-a obosit sa mi le descifreze, doar ca teroida este marita si ca testosteronul este marit si ca trebuie in mai multe faze facute analiza la testosteron.De sarcina nici nu mai sper ca sotul are azospermie.Ciclul menstrual este intre 28 -34 zile, as zice regulat.Nu am ovare policistice.Doar usor marite care chiar daca ar fi sa ramin insarcinata asta s-ar produce greu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.