tgp marit!?

21-12-2013
rosu sabin
Nu este medic/terapeut
rosu sabin
buna ziua, astazi am primit rezultatul analizelor pe care le-am facut, singura problema ar fi ca tgp-ul este de 76 iar aici scrie ca limita este de 0-40 u/l, ce ar fi de facut?multumesc.
5 comentarii
0
21-12-2013, ora 15:32
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
TGP crescut indica o suferinta a ficatului. Aici pot fi mai multe situatii. Pentru clarificare trebuie sa faceti investigatii suplimentare in ceea ce priveste ficatul. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
22-12-2013, ora 00:04
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Cum a zis domnul doctor este ficatul dar stai linistit ca se regenereaza.
0
22-12-2013, ora 23:55
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Consumati alcool, fumati mult, luati medicamente puternice? Sunteti stresat, aveti hepatita? Astea ar fi cateva din cauzele pentru care aveti TGP-ul marit.
0
23-12-2013, ora 10:19
rosu sabin
Nu este medic/terapeut
rosu sabin
cu o seara inainte de a face analizele am consumat circa 300/400ml vin de casa..poate de asta..
0
23-12-2013, ora 10:38
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
O solutie ar fi sa repetati analiza care nu a iesit buna si daca tot mare iese si de aceasta data, va rog sa va adresati unei clinici specializata in investigarea si tratarea bolilor ficatului. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.