tgo tgp

07-08-2007
clipaa
Nu este medic/terapeut
clipaa
azi mi-am ridicat analizele medicale si incep sa fiu ingrozita..valorea TGO este 45.7 iar a TGP este 60.4, in conditiile in care de aproximativ 2 luni sunt la regim alimentar si tratament cu silimarina. Mi-e fricasa nu am o boala grava de ficat.In urma cu vreo 5-6 ani am fost diagnosticata cu Hepatita NON A NON B
3 comentarii
0
19-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru confirmarea diagnosticului de hepatita virala non-A non-B ar trebui sa faceti testari pentru virusul hepatitic C - analiza consta in dozarea anticorpilor anti VHC. Daca acestia sunt prezenti, poate fi vorba de hepatita C si atunci trebuie sa va adresati gastro-enterologului pentru tratament cu Interferon. Insa, transaminazele pot fi usor crescute si in absenta hepatitei virale, in conditiile unei incarcari grase (steatoza hepatica) sau a consumului de alcool sau medicamente cu potential hepato-toxic. Valorile transaminazelor nu sunt foarte crescute, insa trebuie sa continuati analizele pentru excluderea unei hepatite cronice virale, care, netratata se poate agrava.
0
26-05-2010, ora 20:10
alinneIOANA
Nu este medic/terapeut
alinneIOANA
am TGP 25 si TGO 24. si valoare TGP-ului este incercuita. de ce as putea suferii ?
0
07-06-2010, ora 09:11
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
cresterea este nesemnificativa - se poate datora unor antiinflamatorii - gen Paracetamol, Nurofen. E bine de repetat la cateva saptamani si daca sunt in crestere se poate lua in caclul o afectare hepatica. Luati Liv 52 pana atunci.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Enzimele hepatice - ce sunt și când sunt crescute
  • Aspartataminotransferaza (TGO / GOT / ASAT / AST) crescută - cauze
  • TGP şi TGO mărite - cauze posibile şi explicaţii (transaminazele)
  •