tgo tgp

07-08-2007
clipaa
Nu este medic/terapeut
clipaa
azi mi-am ridicat analizele medicale si incep sa fiu ingrozita..valorea TGO este 45.7 iar a TGP este 60.4, in conditiile in care de aproximativ 2 luni sunt la regim alimentar si tratament cu silimarina. Mi-e fricasa nu am o boala grava de ficat.In urma cu vreo 5-6 ani am fost diagnosticata cu Hepatita NON A NON B
3 comentarii
0
19-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru confirmarea diagnosticului de hepatita virala non-A non-B ar trebui sa faceti testari pentru virusul hepatitic C - analiza consta in dozarea anticorpilor anti VHC. Daca acestia sunt prezenti, poate fi vorba de hepatita C si atunci trebuie sa va adresati gastro-enterologului pentru tratament cu Interferon. Insa, transaminazele pot fi usor crescute si in absenta hepatitei virale, in conditiile unei incarcari grase (steatoza hepatica) sau a consumului de alcool sau medicamente cu potential hepato-toxic. Valorile transaminazelor nu sunt foarte crescute, insa trebuie sa continuati analizele pentru excluderea unei hepatite cronice virale, care, netratata se poate agrava.
0
26-05-2010, ora 20:10
alinneIOANA
Nu este medic/terapeut
alinneIOANA
am TGP 25 si TGO 24. si valoare TGP-ului este incercuita. de ce as putea suferii ?
0
07-06-2010, ora 09:11
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
cresterea este nesemnificativa - se poate datora unor antiinflamatorii - gen Paracetamol, Nurofen. E bine de repetat la cateva saptamani si daca sunt in crestere se poate lua in caclul o afectare hepatica. Luati Liv 52 pana atunci.
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Enzimele hepatice - ce sunt și când sunt crescute
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.