Tiroidita autoimuna - tratament seleniu

12-03-2014
sementube
Nu este medic/terapeut
sementube
Buna seara! Am fost diagnosticata cu Tiroidita autoimuna si hipotirodie la inceputul lui decembrie 2013. la primul control TSH-ul avea valoare de 7.72, apoi in urma unui tratament de 2 luni cu Euthyrox 50 micrograme/zi, TSH-ul a scazut la 0.17. Momentan mi s-a sistat tratamentul cu euthyrox, urmand sa merg la un control in mai.

Am inteles ca este util tratamentul cu Seleniu in tiroiditele autoimune. este adevarat? daca da, ce compus cu seleniu trebuie sa iau si cat timp?
3 comentarii
0
12-03-2014, ora 22:18
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Sunt in aceeasi situatie.
NU, nu e bine sa-ti faci singur/singura un tratament..

acum 9 luni tsh=12, 9..am primit euthyrox de 0, 25..cate 1 si 1/2 zilnic..
acum 6 luni tsh=0, 97..si mi-a oprit tratamentul pt 3 luni
cum 3 luni tsh= 9, 79... si-am primit tratament de euthyrox 1/2 din 0, 25 zilnic
concluzia:
totul pe baza nervoasa, de stres.
mi s-a indicat sa "reduc supararile"de parca le-as dori...hmm..
sanatate
0
13-03-2014, ora 17:48
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
Buna ziua !

Da, exista cercetari care arata ca seleniul poate ajuta/ poate fi util in tiroidita autoimuna; e important
sa fie seleniu organic.
Deasemenea, poate fi de folos tratamentul prin acupunctura combinat sau nu cu tratament homeopat.
Cu respect,

0
14-03-2014, ora 08:03
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
multumesc d-le Doctor.
Zi buna sa aveti!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.