Tiroidita autoimuna - tratament seleniu

12-03-2014
sementube
Nu este medic/terapeut
sementube
Buna seara! Am fost diagnosticata cu Tiroidita autoimuna si hipotirodie la inceputul lui decembrie 2013. la primul control TSH-ul avea valoare de 7.72, apoi in urma unui tratament de 2 luni cu Euthyrox 50 micrograme/zi, TSH-ul a scazut la 0.17. Momentan mi s-a sistat tratamentul cu euthyrox, urmand sa merg la un control in mai.

Am inteles ca este util tratamentul cu Seleniu in tiroiditele autoimune. este adevarat? daca da, ce compus cu seleniu trebuie sa iau si cat timp?
4 comentarii
0
12-03-2014, ora 22:18
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Sunt in aceeasi situatie.
NU, nu e bine sa-ti faci singur/singura un tratament..

acum 9 luni tsh=12, 9..am primit euthyrox de 0, 25..cate 1 si 1/2 zilnic..
acum 6 luni tsh=0, 97..si mi-a oprit tratamentul pt 3 luni
cum 3 luni tsh= 9, 79... si-am primit tratament de euthyrox 1/2 din 0, 25 zilnic
concluzia:
totul pe baza nervoasa, de stres.
mi s-a indicat sa "reduc supararile"de parca le-as dori...hmm..
sanatate
0
13-03-2014, ora 17:48
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua !

Da, exista cercetari care arata ca seleniul poate ajuta/ poate fi util in tiroidita autoimuna; e important
sa fie seleniu organic.
Deasemenea, poate fi de folos tratamentul prin acupunctura combinat sau nu cu tratament homeopat.
Cu respect,

dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
14-03-2014, ora 08:03
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
multumesc d-le Doctor.
Zi buna sa aveti!!
0
12-03-2020, ora 13:40
Smax
Nu este medic/terapeut
Smax
Svetla Bankova - Gravesdiseasescure.com(este o doamna din Bulgaria care are Graves Basedow-hipertiroidie autoimuna) a publicat toate studiile care s-au facut pe aceasta boala si metode alternative.Seleniul ajuta intradevar, vitamina D3-trebuie suplimentata zilnic(daca este posibil de la soare), zinc, vitaminaA, C, E, l-carnitina ajuta-este un studiu facut de Salvatore Benvenda.Trebuie regim alimentar(am scris la rubrica:boala Basedow-Graves), stresul este cel mai mare dusman al bolii-faceti tot ce este posibil pentru a-l elimina, somnul este foarte important.Ceaiuri pentru liniste: rhodiolla(pe mine m-a ajutat), sunatoare, menta, tei, roinita, lavanda(am pus si intr-un saculet langa perna), valeriana.Bolile de tiroida sunt boli ale sufletului, eliminati cauza bolii in primul rand.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •