Transpiratie abundenta

21-11-2009
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna tuturor!As dori sa stiu ce as putea face sa scap de transpiratia abundenta?Transpir fara nici un efort(fara un miros neplacut), chiar si atunci cand merg pe strada.Transpiratia e prezenta la nivelul scalpului, cefei si in zona axilara.Am banuit ca principala cauza ar fi sedentaritatea, dar cu toata ca m-am apucat de sport(gimnastica, fitness) de ceva vreme, nu vad nici o ameliorare.Obisnuiesc sa mai transpir si noaptea, dar e vorba de transpiratii reci cu senzatie de frig.Am analizele la zi, toate sunt bune, incepand de la glicemie si terminandu-se la glanda tiroida(sufar doar de depresie endogena, dar nu cred ca are legatura).Ce-mi sugerati sa fac?Eu am 22 de ani si sunt studenta.Multumesc de sugestii, va doresc inainte de toate cat mai multa sanatate!
11 comentarii
0
22-11-2009, ora 23:42
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Luaţi tratament psihiatric pentru depresia endogenă? Dacă da, ce anume?

Aştept rsp dvs!
Numai bine ;)
0
25-11-2009, ora 22:47
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna Mr.Nick.Da, iau tratament, si anume Ananfranil.Problema e ca aceste simptome(sau ce sunt) au aparut si inainte de a urma tratament cu acest medicament.Multumesc pt interesul acordat!
0
25-11-2009, ora 23:02
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
S-au agravat după începerea administrării Anafranilului? Clomipramina, substanţa activă a Anafranilului, determină diaforeză (transpiraţie).




În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜
| NIHIL SINE DEO - NIMIC FĂRĂ DUMNEZEU (DUMNEZEU = α şi Ω, Începutul şi Sfârşitul,
Făcătorul cerului şi al pământului, al tuturor celor văzute şi nevăzute, CALEA, ADEVĂRUL şi VIAŢA!) |
→ Homo proponit, sed DEUS disponit - Omul propune, DUMNEZEU dispune! ←
˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜
0
25-11-2009, ora 23:09
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Da, s-au agravat, in ideea ca se intampla mai des.chiar si acuma, cand am inceput sa reduc acest medicament(in ideea de a incepe tratament cu altceva)
0
26-11-2009, ora 17:27
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Sărut mâna,

V-aţi consultat cu medicul care v-a prescris medicaţia psihiatrică? Nu aveţi voie să o reduceţi fără avizul dânsului!
0
27-11-2009, ora 11:22
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna Mr.Nick.Da, la recomandarea medicului care mi-a prescris acest tratament am ajuns sa scad dozele, am inteles ca e mai bine asa(desi nu vad de ce, din moment ce medicamentul nu si-a facut oricum efectul).Va multumesc de raspuns de interesul acordat!Va doresc inaintre de toate cat mai multa sanatate!
0
27-11-2009, ora 23:52
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Ok, atunci este perfect!
Pentru mai multe informaţii foarte utile, vă rog să accesaţi hiperhidroză.com
Dumnezeu să vă binecuvânteze cu tot ce crede de cuviinţă că vă face bine; toate cele bune!





În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜
| NIHIL SINE DEO - NIMIC FĂRĂ DUMNEZEU (DUMNEZEU = α şi Ω, Începutul şi Sfârşitul,
Făcătorul cerului şi al pământului, al tuturor celor văzute şi nevăzute, CALEA, ADEVĂRUL şi VIAŢA!) |
→ Homo proponit, sed DEUS disponit - Omul propune, DUMNEZEU dispune! ←
˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜˜
0
28-11-2009, ora 09:26
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna dimineata!Intr-adevar, m-am documentat si am aflat ca practic sunt niste reactii adverse ale tratamentului.Multumesc de intereseul acordat, toate cele bune!
0
28-11-2009, ora 20:23
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Sărut mâna,

Da, transpiraţia excesivă este o reacţie adversă a tratamentului cu clomipramină, dar dvs. aţi precizat că, transpiraţia exista şi înainte de administrarea acestui tratament, ceea ce mă face să cred, că instabilitatea emoţională era şi este principalul factor care determină acest proces.
După cum bine ştiţi, emotivitatea accentuată, dispoziţiile ciclice (care se schimbă relativ rapid), timiditatea (produsă tot de emoţii) etc., sunt factori care determină sistemul nervos să stimuleze prin intermediul influxurilor nervoase, glandele sudoripare (apocrinele, ecrinele, apoecrinele) pentru a secreta aşa numita sudoare.

Important este ca medicul dvs. curant să descopere cauza. Tratarea cauzei va suprima efectul, adciă transpiraţia excesivă. Toate cele bune şi însănătoşire grabnică ;)
0
30-11-2009, ora 15:04
fusun
Nu este medic/terapeut
fusun
am 24 ani si as dori sa mi fac botox in axila, , credeti k este ok, ,
0
01-12-2009, ora 01:50
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Bună dimineaţa,

Injecţiile cu Botox sunt contraindicate persoanelor cu hipersensibilitate la albumină, neuropatii motorii periferice, miastenia gravis. De asemenea, efectul poate dura până la 8-9 luni când tratamentul trebuie repetat (aceasta este concluzia la care au ajuns chirurgii plasticieni/esteticieni)...deci, această metodă oferă doar o rezolvare parţială şi temporară...
Toxina inhibă eliberarea de acetilcolină de la nivelul joncţiunii neuromusculare a sistemului nervos simpatic care inervează glandele sudoripare eccrine şi determină în acest mod REDUCEREA cantităţii de transpiraţie.

Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.