transpiratie copil mai ales cand doarme

06-04-2007
dora12
Nu este medic/terapeut
dora12
Am o fetita de 1 an si 9 luni si de mica transpira foarte tare pe cap mai ales cand doarme sau cand e mai agitata. Care poate fi cauza si ce remediu exista? Va multumesc!
4 comentarii
0
06-04-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Sa mergeti la medic, sa va asigurati ca nu are rahitism. Copiii cu rahitism transpira foarte mult.

Dar se poate ca asta sa fie si caracteristica ei, sa transpire mult, cunosc multi copii care se trezesc din somn de parca ies din cada si care nu au vreo boala sau vreun motiv de ingrijorare.
0
06-04-2007, ora 00:00
dora12
Nu este medic/terapeut
dora12
Am fost la doctor si nu e rahitica, mi s-a spus ca e posibil sa fie de la o lipsa de calciu. Mi s-a dat Visol Ca dar nu a avut nici un efect. In rest ea se simte perfect. Oare sa fie asta? Mersi pentru raspuns
0
06-04-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Sa luati tratamentul cu Visol, copiii au nevoie in permanenta de calciu si, chiar daca nu vedem noi efectele, Visolul isi face treaba la nivel microscopic. Asa ca nu+l considerati fara efect, ci dati-i-l asa cum v-a fost recomandat. Iar daca transpira, asta e. Cata vreme stiti ca e sanatoasa, asta conteaza.
0
23-04-2008, ora 00:00
marianuxo
Nu este medic/terapeut
marianuxo
Am un baietel de 3 ani si 4 luni, cand sotia mea a plecat la serviciu dupa concediul de doi ani o vecina nea ajutat stand cu el.
Vecina a fost prima persoana carea ne-a facut atenti la cantitatea de transpiratie a lui Stefan.
Cand doarme, Stefan, transpira excesiv chiar daca doarme dezvelit si in camera este mai frigut tot transpira, in conditii normale Stefan daca nu il schimbam la timp.adica de 2-3 ori pe noapte, arata ca scos din cada, hainutele daca la storci curge apa din ele.
Medicul de familie la intrebarea mea a zis ca este normal si nu ar fi o problema deosebita "Nu va ingrijora-ti domnu Marian"
Intrebarea mea ar fi : Ce se intampla si ce ar fi de facut CU TRANSPIRATIA LUI STEFAN ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce transpirăm?
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Transpirație urât mirositoare - cauze și tratament
  • Transpiri noaptea? - lista cauzelor posibile
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Monitorizarea transpirației, cu ajutorul unor senzori speciali
  •