transpiratie excesiva

07-01-2012
spelbu
Nu este medic/terapeut
spelbu
am de aproxmativ 2 luni o stare generala proasta, in sensul ca transpir excesiv noaptea, am slabit 8 kg si am o tuse seaca agresiva.Am facut investigatii la un spital din buc.si imi gasise o pneumonie interstitiala recomandandu-mi AVELOX 5 zile.Am efectuat tratamentul si nu sa ameliorat nimic.M-am dus a doua oara la aceelasi spital si in urma invastigatiilor mi-a spus ca nu am nimic pulmonar si m-a investigat si medicul de garda pneumolog spunindu-mi ca nu are o explicatie recomandandu-mi un test orl si un hiv. am facut testul la o clinica particulara iesind negativ.M-am dus la spitalul nasta acolo gasind aceea pneumonie nevindecata.efectuez tratament cu augumentin, eurospal.ergomed.am efectuat o bronhoscopie(IESIND BINE).am facut un test vdrl iesind pozitiv., fac moldamin de 2 saptamani dar trebuie sa fac testul la victor babes.INTREBARE:ACEST VDRL POZITIV SI PNEUMONIA, administrarea concomitenta de 2 antibiotice poate duce la aceasta transpiratie excesiva si scadere in greutate sau poate trebuie repetatt testul hiv.MULTUMESC
1 comentarii
0
08-01-2012, ora 08:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca Avelox era asociat cu Doxiciclina [ avand in vedere ca esti seropozitiv ] terapia era mai eficienta.Se poate sa ai aceste probleme si de la cumularea celor doua antibiotice, dar nu renunta, ia tratamentul prescris in continuare si mergi la control dupa ce-l termini. Ai slabit si datorita faptului ca ti-e rau de 2 luni si de-abea acum te-a vazut medicul, si mai e si grija cu acest VDRL pozitiv ; te-ai cam speriat. Te gandesti cam cand ai avut acele contacte sexuale infectante si poti repeta testul HIV. Stai linistit caci te vei vindeca, stresul iti intarzie si mai mult raspunsul favorabil al organismului fata de terapie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Remedii și sfaturi pentru transpirația abundentă, exagerată
  •