Transpiratie excesiva

15-08-2015
catalin001
Nu este medic/terapeut
catalin001
De cativa ani transpir excesiv(am momente cand curg siroaie de pe mine in special in locuri cu umiditate ridicata). Problema este ca spre deosebire de alte persoane transpir in toate zonele: gambe, piept, palme, subrat, fata chiar si scalpul(de obicei cand mananc picant). Am fost la medicul de familie si am fost trimis la endocrine...la endocrine mi s-a spus ca as avea distonie neurovegetativa si nu are ce sa imi faca si ca va trece cu timpul...Problema este ca ma afecteaza foarte mult pe toate planurile... pana si o banala strangere de mana e rusinoasa cand esti fleasca tot timpul..asta a fost oarecum si motivul pentru care am abandonat facultatea..Si inca o chestie..cand ploua afara sau ninge am palmele foarte uscate(nu stiu daca ajuta chestia asta dar senzatia e la fel de insuportabila ca si transpiratia excesiva si cred ca are legatura cu presiunea aerului si umiditatea). Una peste alta as vrea sa stiu cui trebuie sa ma adreses pentru a vedea daca o simpatectomie toracoscopica mi-ar fi de folos sau daca aveti alte sfaturi utile. Va multumesc in avans si va stimez! Semnat un cetatean de 24 de ani.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Remedii și sfaturi pentru transpirația abundentă, exagerată
  •