transpiratie excesiva a palmelor si a talpilor

19-07-2010
sunshinegost
Nu este medic/terapeut
sunshinegost
Pai..in primul rand inca de la gradinita imi transpirau palmele atunci cand desenam, scriam, insa cu timpul acest lucru s-a accentuat foarte tare.. Imi transpira excesiv palmele si foarte des picioarele.. E FOARTE AIUREA..am fost la un control la endocrine, insa mi s a zis ca sunt in crestere si ca imi va trece..am luat multe, multe vitamine care sa fixeze calciul, magneziul, insa nimic nu a dat roade..ce pot sa zic asta zic doctorii ca ar fi:spasmofilie, lipsa de calciu..Insa nu prea cred..e ciudat ca e cumva ceva controlat, cateodata imi sunt uscate palmele cand sunt ft relaxata, insa daca ma gandesc ca uite nu mi mai transpira sau ceva de palme atunci incep si ele sa se "activeze"..Nu stiu poate e si pe baza de stres, dar ce stres as putea avea acum cand tastez acest mesaj? nu stiu ce sa mai fac..Acum fiind si foarte cald mi se si umfla mainile ingrozitor!..Urmeaza sa fac un ecograf la tiroida sa vad daca ar fi ceva in neregula si aceasta sa fie vauza, insa nu stiu!..va rog un raspuns!..Multumesc anticipat!..orice vorba e binevenita!!!
4 comentarii
0
20-07-2010, ora 13:33
nona.do
Nu este medic/terapeut
nona.do
Emisiune TV despre HIPERHIDROZA:

Pt. cine nu a reusit sa urmareasca emisiunea in direct, o poate face on line:

http://www.antena2.tv/arhiva/traieste-sanatos/2010-07-19

Se pare ca intr-adevar e prima emisiune televizata pe tema hiperhidrozei.
Am vazut ca s-au scris destul de multe mesaje si pe forum legate de hh:
http://www.antena2.tv/traiestesanatos

Poate vor binevoi si alti medici sa ia in seama si in serios boala asta. Si sa se implice in acordarea unor tratamente reale.
0
21-07-2010, ora 16:52
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
si o sa te tot plimbi pe la medici, , , , mergi la un homeopat la tine in oras! si nu te mai iradia degeaba. ce ai tu e pe fond nervos. iti dau un mesaj privat sper sa=ti fie de folos
0
17-08-2010, ora 14:06
kagome
Nu este medic/terapeut
kagome
Si eu ma confrunt cu acesta problema, dar credeam ca e cava normal...desi uneori daca e foarte cald la mine palmele se umfla si sub piele imi apar niste pete micute rosii ce ma mananca enorm.E foarte deranjant...De ce credeti ca e pe fond nervos?
0
27-10-2010, ora 20:53
sunshinegost
Nu este medic/terapeut
sunshinegost
se trateaza cu acupunctura :).am facut 2seturi de sedinte..ma simt foarte ok..s au reglat foarte multe lucruri prinre care si palmele..ma simt suuuper
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce transpirăm?
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Cum ne influențează emoțiile memoria?
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Transpirație urât mirositoare - cauze și tratament
  • Transpiri noaptea? - lista cauzelor posibile
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Monitorizarea transpirației, cu ajutorul unor senzori speciali
  •