transpiratii excesive nocturne

14-03-2007
someil
Nu este medic/terapeut
someil
Va salut!
Rugaminte mare, ce afectiuni pot avea ca simptom transpiratia excesiva noaptea?
Este vorba de un barbat, 60 ani.
"Boala" a debutat cu greturi, stare generala proasta, transpiratie excesiva noaptea, frisoane puternice, fara febra. Diagnostic pus de doctor> infectie urinara si viroza. Tratament antibiotic, antiinflamatoare.
Analizele relativ bune (nu le-am vazut sa pot da valorile lor), doar colesterolul si trigliceridele mai mari. Imagine radiologica pulmonara normala.
Acum la 3 saptamani dupa episodul asta, persista transpiratia pe timpul noptii si este si destul de palid. Nu spune dar se vede pe fata ca nu e in regula.
Va rog sa ma indrumati ce analize, investigatii mai pot face. Ce afectiuni ar putea fi luate in calcul.
9 comentarii
0
20-03-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca nu prezinta tuse sau scadere in greutate, este putin probabil sa fie vorba de tbc, mai ales daca radiografia pulmonara este normala. Daca analizele urinare si sangvine nu indica o infectie inca nerezolvata, se pot face teste pentru hormonii tiroidieni; uneori hipertiroidia poate determina transpiratii si senzatie de caldura excesiva.
0
25-03-2007, ora 00:00
starchoice
Identitate neconfirmată
starchoice
In medicina chineza acest simptom este clar un deficit de Inn. Sigur acest Inn trebuie ajutat, adaugat atat alimentatie tip Inn cat si fitoterapie cu plante de tip Inn.
-*


(*modificat de administrator)
0
24-09-2008, ora 00:00
pawn
Nu este medic/terapeut
pawn
Deficit de yin insemnand o alimentatie saraca in legume si fructe, nu?
Intreb pentru ca si eu am inceput sa am transpiratii nocturne abundente; a debutat ca o raceala, m-am dus la doctor unde, in urma radiografiei, mi s-a spus ca este pneumonie stanga si mi s-a prescris antibiotic timp de 10 zile. Sunt in a 8-a zi si...nimic ! Nu mai am febra dar transpir groaznic...
Si, da, consum extrem de putine vegetale, ca sa revin la ce posta prietenul de mai sus.
0
02-04-2009, ora 15:12
Liliana_Dragomir
Nu este medic/terapeut
Liliana_Dragomir
buna ziua.am un baietel de 7 ani si imi transpira foarte mult noaptea.in urma cu 2 saptamani a fost racit.IN momentul de fata ia ISOPRINOSINE pt ridicarea imunitatii sa fie aceste pastile cauza.mentionez ca dupa fiecare raceala tratata la un interval de 2-3 saptamani dupa raceala are aceste transpiratiiexcesive nocturne mai ales in zona cap si spate VA MULTUMESC
0
08-04-2009, ora 19:17
elena4ilici
Nu este medic/terapeut
elena4ilici
Buna seara,

Sunt pentru prima data pe acest Forum. Am nevoie de ajutorul dvs. Am facut de curand analizele pentru mine si sotul meu. Din pacate la el avem urmatoarele analize subliniate : limfocite - 21.23; trombocitocrit -0.17; vsh- 20; fier 20.82; aslo- 244.67.
Ideea este ca in ultima vreme transpira abundent noaptea, face febra (37-38) si a scazut in greutate
0
21-04-2009, ora 19:38
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Desi mai rar la adulti, transpiratiile si scaderea in greutate sepot datora unei anemii, avand in vedere fierulmic. E bine defacut si dozari pentru hormoni tiroidieni, o crestere a acestora putand justifica simptomele.
0
07-08-2009, ora 10:43
luk-1952
Nu este medic/terapeut
luk-1952
autor Luk-1952
Am 57 de ani, sunt barbat si am o stare generala relativ, buna. Nu sunt supraponderal, nu am probleme cu inima.Nu sufar de plamani si analizele sunt in parametri corecti, deci nu poate fi vorba de o infectie.Totusi de cativa ani transpir abundent, aproape in fiecare noapte mai ales la nivelul capului si trunchiului, chiar de 3-4 ori. Am desfasurat o activitate foarte stresanta, dar de cateva luni lucrez altceva, si totusi, simptomele persista. Cauza ar putea fi spondiloza? Cunosc si alte persoane care se plang de acelasi lucru. Ii rog pe cei care stiu un tratament, de preferinta naturist, sa ne dea un sfat. Multumesc anticipat
0
22-09-2009, ora 15:51
luk-1952
Nu este medic/terapeut
luk-1952
va rog mai multe detalii in legatura cu deficitul de Inn. Inteleg ca este un dezechilibru, dar as dori sa stiu mai mult. Va multumesc
0
16-03-2011, ora 09:35
ionela13
Nu este medic/terapeut
ionela13
buna ziua.
de cateva zile ma trezesc noaptea transpirata excesiv in zona capului si trunchiului fapt ce se intampla de cateva ori pe noapte. mentionez ca analizele efectuate in urma cu 5 luni sunt in parametrii, ecografia tiroidiana este buna. as putea preciza unele disfunctii printre care colonul iritabil, BRGE, faringita cronica si deviatie de sept.
urmez tratament cu motilium si suplimente cu calciu si magneziu.
va rog sa imi spuneti care ar fi putea fi cauza acestot transpiratii, doar nocturne, si ce as putea face sa nu mai apara, precum si daca considerati ca este cazul unor noi investigatii.
va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.