Tratament depresie

17-03-2019
Kidda636
Nu este medic/terapeut
Kidda636
Sufăr de depresie și iau de 3 luni tratament cu Trittico și inițial, mi-a fost benefic în sensul că am putut să fiu mai empatică și am evoluat și pe plan educațional. În ultimele 2 săptămâni, am observat că medicamentul nu mai are efect în sensul că am aceleași stări pe care le aveam înainte de tratament și simt că degeaba îl iau. Credeți că este o reacție adversă de la faptul că, în ultimul timp, am început să iau de mai multe ori xanax (țin să precizez că luam și înainte, dar numai în situații critice)?
Am renunțat să mai fac terapie cu psihiatrul meu pentru că mai mult rău îmi făcea și merg doar să iau rețeta. Să cer un medicament mai puternic sau credeți că ar trebui să merg la alt psihiatru?
13 comentarii
0
17-03-2019, ora 08:14
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna dimineața cât Tritico și Xanax luați?
0
17-03-2019, ora 11:03
Kidda636
Nu este medic/terapeut
Kidda636
Bună dimineața! Iau Trittico seara înainte de culcare si xanax cam de 2-3 ori pe săptămână.
0
17-03-2019, ora 14:11
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Ce concentrație ? Tritico 150 mg 0 0 1/3 ?
Xanax 0, 25 mg 0, 5 mg cate pe zi ?
0
17-03-2019, ora 15:29
Kidda636
Nu este medic/terapeut
Kidda636
Trittico 150 mg (o pastilă întreagă) și xanax 0, 25 mg (pastilă întreagă) doar odată pe zi.
0
17-03-2019, ora 16:57
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Eu as schimba Tritico și as crește doza de xanax
0
17-03-2019, ora 19:08
Kidda636
Nu este medic/terapeut
Kidda636
Nu aș continua cu xanax pentru că este posibil să îmi afecteze performanțele școlare. Știți o alternativă de la Trittico?
0
17-03-2019, ora 23:38
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Xanax l as da seara la culcare sunt mte înlocuitoare la Tritico dar cel mai bine un consult la alt medic
0
18-03-2019, ora 16:12
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Asa cum bine ti-a recomandat dl dr mai sus: cere parerea altui psihiatru. In plus, eu nu as recomanda psihoterapie facuta de un psihiatru, chiar daca multi au vazut oportunitatea in a obtine si un atestat de libera practica in psihoterapie (facultatea de psihologie primeste medici la formarile sau masterele in psihoterapie, chiar daca nu au facultatea de psihologie. Tocmai de asta si nu doar de asta, mi se pare o eroare sa profesezi in ambele specialitati in acelasi timp.
0
18-03-2019, ora 20:51
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Perfect de acord cu dv doamna psiholog
0
18-03-2019, ora 22:19
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
multumesc, domnule doctor!
0
19-03-2019, ora 12:32
Kidda636
Nu este medic/terapeut
Kidda636
Mulțumesc pentru sugestie. Însă terapia cu psihiatrul meu actual m-a făcut să mă simt oribil la propriu și nu cred că voi mai călca vreodată în cabinetul unui psiholog/psihiatru.
Voi urma sfatul dumneavostră de a schimba Trittico cu Xanax.
0
19-03-2019, ora 14:18
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Tritico e antidepresiv incercati seetralina 50 mg jumătate de tableta 7 zile, xanaxul este anxiolitic face altceva in organism
0
19-03-2019, ora 22:20
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Imi pare rau pentru experienta traita, dar nu e o solutie renuntarea la a merge la psihiatru. La un psiholog veti putea lucra acele probleme care va impiedica sa fiti fericita si sa functionati eficient.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul