tratament candida genitala
Buna ziua. Va scriu din nou in speranta ca ma veti ajuta cu un sfat avizat. Am urmat tratamentul pentru Candida, insa banuiesc ca nu a avut efect garantat, pentru ca, desi am urmat tratamentul cu strictete (2 ovule Lomexim - la 3 zile, spalaturi cu Tantum Rosa- cate una la 3 zile timp de 2 saptamani, Flamexim pastilute- 10 zile si Nistatina- pastile cate 2 la 8 ore timp de o sapt; precizez ca nu am consumat dulciuri, am evitat pantalonii stramti si chilotul din materiale sintetice; am avut grija sa dezinfectez de fiecare data irigatorul si lenjeria intima; am consumat cate doua iaurturi in fiecare zi), TOTUSI, sotul meu a fost in imposibilitate obiectiva de a urma tratamentul cu Nistatina- pe cale orala, avand in acea perioada dese stari de greata. In ultima zi de Flamexin, dupa ce epuizasem Nistatina si ovulele, am avut un contact sexual fara protectie. In continuare am secretie, dar nu asa de densa ca inainte. Nu are miros urat si este albicioasa, fara aspect branzos. As putea sa reiterez tratamentul, insa de data aceasta cu Lomexin 600 mg ovule si Diflucan sau Flucovim 300 mg sau alte pastile (eu si sotul) care sa aiba o durata mai scurta de administrare? Apoi voi face o noua programare pt testul Pap (mi s-a depistat o rana pe col) si o noua reevaluare a secretiei. Am primit tratamentul de mai sus in urma urmatoarelor concluzii rezultate din analiza secretiei: Ex. microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/ sau colorat): - celule epiteliale poligonale: RELATIV FRECVENTE - celule epiteliale rotunde: RARE - celule cu aspect de "clue cell": ABSENTE - leucocite: NUMEROASE - trichomonas vaginalis: ABSENT - levuri: NUMEROASE - inmugurite: PREZENTE - hife, pseudohife: PREZENTE Flora microbiana : NORMALA (flora factobacilara) Culturi secretii vaginale cu antibiograma: PE MEDIILE DE CULTURA NU S-A DEZVOLTAT FLORA MICROBIANA PATOGENA. Va multumesc mult pentru solicitudine.
4 comentarii
Pai...din cate vad eu, conform analizelor...tu n-ai avut infectie cu Candida...ci cu trichomonas.Tie medicul ti-a zis ca-i candida..?
Scrie in dreptul la "trichomonas vaginalis"- ABSENT.
ops, scuze!Am citit eu gresit!Deci, eu pt candida am folosit unguent de uz intern cu clotrimazol.Si n-am mai facut nicio spalatura...
0
14-08-2008, ora 00:00
Terapeut Naturopat Holistic Adam Elisei
Medicina naturista, complementara, alternativa
Incearca un tratament cu Lomexin ovule si probiotice gen Lactobacilus acidophilus sau bulgaricus!!! Numai bine
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 1candidoza foarte veche:((
- 2Candidoza doar cu iritatie fara scurgeri sau alte probleme cu penisul?
- 5colpita mixta cu candida.. cand pot sa-mi reiau viata sexuala?
- 12Candidoza la barbati
- 4candida si stafilococ alb nehemolitic
- 6candidoza in zona genitala
- 4candida?
- 3ce se intampla cu mine?
- 5tratament candida
- 3cum se ia candidoza?
- 9candida
- 5senzatia de arsura continua in gat
- 6Tratament pentru candidoza - il pot face si in timpul menstruatiei?
- 4Gardnerella Vaginalis
- 6infectie genitala - recomandare crema
- 12Tratamentul pt candidoza cat timp dureaza?
- 0Candida
- 2Candidoza
- 0Candidoza
- 1Candida se tot repeta!
Mai multe informații despre: Candidoza genitala
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: