Tratament cu duphaston - ovare micropolichistice, cervicita

09-01-2008
fifty1980
Nu este medic/terapeut
fifty1980
Buna ziua. Am 27 de ani, am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice, cervicita, mi s-a prescris un tratament cu duphaston (din ziua 5 pana in 25 a ciclului menstrual, timp de 3 luni) intrucat imi doresc sa raman insarcinata. Sunt in a 14-a zi de menstruatie si a 8-a de tratament. Sanii au devenit durerosi, tensionati si s-au intarit, plus ca am simptome ca inainte de menstruatie. Urmatorul meu condult la ginecolog este abia pe 4 februarie. As vrea sa stiu daca aceste stari sunt in urma tratamentului si daca sunt normale. Va multumesc.
7 comentarii
0
09-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Esti in perioada ovulatiei(este ziua maxima a fertilitatii).
E momentul cel mai prielnic sa va atingeti scopul.
Bafta !
0
09-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Duphaston poate da asemenea reacţii adverse. Dacă situaţia durează mai mult de 5 zile, continuaţi să luaţi tratamentul până în ziua 25, dar apoi nu-l mai reluaţi la ciclul următor.
0
23-10-2011, ora 10:35
giulia 26
Nu este medic/terapeut
giulia 26
buna ziua, iau duphaston de aproximativ 5 luni pt ca nu am un ciclu regulat si am hotarat sa fac un bebe, tin sa mentionez ca am fost diagnosticata cu ovare polichistice, este destul tratamentul cu duphaston si cum ar trebui sa le iau pt a ramane insarcinata ca momentan le iau din ziua 16 pana in 25, 2 pastile/zi
0
19-05-2012, ora 11:04
serban ana
Nu este medic/terapeut
serban ana
Buna giulia 26 ! citind cele scrise de tine ma regasesc si eu, in urma controalelor la medic mi'sa recomandat ratamentul cu duphaston din ziua 15 - z 24, 2 pastile/zi. Ce faci a reusit sa ti'se indeplineasc visul ?
0
20-05-2012, ora 22:16
giulia 26
Nu este medic/terapeut
giulia 26
buna ana!nu am reusit inca :(, acum fac un tratament pentru stimulare ovariana si vedem daca reusim, daca nu va trebui sa fac ceva operatie la ovare, laparoscopie parca se numeste.dar tu ce probleme ai?
0
20-05-2012, ora 22:49
serban ana
Nu este medic/terapeut
serban ana
Buna ! ce tratament faci pt stimulare ovariana ( in ce consta si din ce zi se incepe), la mine s' a descoperit in urma stimularilor ovariene cu ova-mit ca foliculii nu ajung la dimens care trebuie dar nu a stiut sa'mi spuna din ce cauza, spunandu'mi ca e o dereglare hormonala, dar lucrul asta il stiam si eu din mom ce menstruatia e neregulata. De unde esti, si la ce dr. mergi ?
0
21-05-2012, ora 22:26
giulia 26
Nu este medic/terapeut
giulia 26
de maine incep tratament cu clostibelgyt pentru stimulare, trebuie sa iau din ziua 3 pana in ziua 7, sper sa dea rezultate ca deja m-am saturat de controale, sunt din maramures(sighet)si merg la controale la cluj, la o clinica particulara, tu de unde esti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: