tratament keratoconus

156 comentarii 1 2 ..... 456 Înainte ›
0
14-06-2012, ora 09:08
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Pentru Claudiu : De ce nu faci tu publice rezultatele spectaculoase ale operatiei de KR prin metoda Pictor?Sa vada lumea medicala minunea. de ce nu sar cei operati in apararea ta sa puna poze pe toate siteurile de profil sa arate evolutia pozitiva a bolii dupa aceasta renumita operatie? Tu si angajatul tau Arcibasev te folosesti de topografiile de a doua zi in a demonstra minunea, dar minunea dureaza o saptamina si keratoconusulu revine. De ce nu pui de exemplu topografiile lui David Rotaru ( care si-a pus topografiile pina la 6 luni pe facebook) sa vedem cum sa vindecat la un an jumate de la operatie ? La jumate de an keratoconusul era tot acolo.
Claudiu vorbeste cu PLUTO si merge-ti si aduce-ti pacienti din SUA.
Voi habar nu aveti ce este keratoconusul :
"Aflati aici mai multe despre metode de tratament al Keratoconusului, boala ce constă în deteriorarea progresivă a structurii epiteliului corneean"- Asta scrie pe site la voi si asta spune tot despre voi.
0
14-06-2012, ora 09:10
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Claudiu referitor la faptul ca sunt singurul circotas mai citeste aici:

Poate te uiti si tu pe forumul asta :http://forum.romedic.ro/prod/keratoconus_02838.html/

Citeste ce scria : alex24my

al
Bai incep sa ma enervez si i-mi pier vremea cu tine, incerca sa te concentrezi si sa pricepi ca: marea noastrat problema a celor care avem keratoconus si care suntem in stadiul 3 si 4 este ca, CORNEA NOASTRA A DEVENIT PREA SUBTIRE SI RISCA SA SE PERFOREZE.
Pe mine nu ma ingrijoreaza asa tare faptul ca mi scazut acuitatea vizuala ci ca trebuie sa fiu atent sa nu am o perforatie corneeana, acuitatea vizuala este 100% cu lentile deci nu am de ce sa fiu ingrijorat.Prin procedura pe care o recomanzi tu se imbunatateste acuitatea vizuala (in cel mai fericit caz) si nu se ingroasa corneea
AI PRICEPUT ? Asta este si motivul pentru care nu se recomanda celor in stadiul 3 si 4. Ma repet si-ti spun ca keratomia radiala sau circulara sunt doua proceduri care se recomanda celor care au miopie(care au corneea normal de groasa) si carora le trebuie doar o corectura a curburii corneei. Dr Arcibasev de care vb tu foloseste un cutit de diamant nicidecum cine stie ce tehnologie avansata AI PRICEPUT?
Nu este corect sa-ti dai cu parerea tu care nu ai keratoconus pentru ca nu sti care sunt prioritatile si ingrijorarile noastre AI PRICEPUT
Daca vrei sa te informezi despre procedura de care vb tasteaza circular keratomy si radial keratomy in google ai sa vezi de ce nu este recomaandata celor cu keratoconus (gasesti si studii despre cei care ai facut aceasta interventie si ai sa observi ca mai mult de 50% au avut nevoie ulterior de transplant de cornee iar ceilalti nu au avut decit o mica imbunatatire a vederi si nicidecum ca sau vindecat.
Citeste intii de a-ti da cu parerea AI PRICEPUT?

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
florinel86:
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
salut Rock

mai din cate comentarii ale tale am ciciti pana acum in nici unul dintre acestea nu am vazut sa spui la cineva ca sa mearga singur la clinica aceasta din Budapesta ci i-ai indrumat pe fiecare sa te sune pe tine ca ii duci u si ca le dai cazare ieftina si ca mai esti si translator si ABERRANTA mi se pare chestia ca doctorul acesta nu vrea sa dezvaluie secretul dupa care vindeca el acest keratoconus. acum daca ne gandim bine daca el ar scrie acolo unde trebuie (ca nu stiu unde se fac publice descoperirile) crezi u ca nu ar primi suficienti bani si suficienta faima. daca pe toate forumurile internationale se scrie ca aceasta crunta boala a ochilor Keratoconus nu se poate vindeca prin metode stiintifice nu vad cum elar putea savindece si fara sa faca public acest lucru. NU ZIC ca acest doctor nu ar vindeca ; NU ZIC ca acest doctor nu a studiat cel mai mult in oftalmologie dar inca o data nu inteleg de ce nu face public acest lucru

deci in concluzie din punctul meu de vedere m-i se pare ca toate aceste mesaje scrise de tine numai din interes; Iincaodata iti zic nu te contrazc ca nu e asa. dar incearca sa faci publica aceasta problema daca zici ca e vindecabila boala pentru ca foarte multi dintre noi suferim de acasta teribila boala

multumesc si sper sa nu te superi
Sanatate multa la toata lumea

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
david_rotaru:
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

buna seara.si eu am keratoconus de la varsta de 14 ani (acum am 21).m-am operat la ochiul stang acum o luna si jumatate in budapesta, la clinica dr.arcibasev.am decis sa operez prima data ochiul stang pentru k era mai avansat decat dreptul (stadiul 3-4 la stangul si stadiul 3 la dreptul) si pentru a vedea ce rezultate va avea operatia pt.k am fost oarecum sceptic (si sunt si in continuare) si pt k 3500 de euro e o suma destul de mare pe care o investesti...macar sa fie investita cu folos.a doua zi dupa operatie a fost o imbunatatire usoara a vederii, de la 5% la 16%, nu spectaculoasa cum spun unii aici pe forum.la controlul de o luna vederea a ramas tot la valoarea de 16%.medicul era foarte increzator de reusita operatiei spunandu-mi k vindecarea decurge corect si k rezultatele vor aparea in timp.mie unul mi-a lasat impresia k stie ce face si sunt increzator in continuare.acum las timpul sa treaca. am inteles k dupa 6 luni o sa vad cu adevarat o imbunatatire a vederii.sa speram k va fi bine si nu vor aparea complicatii.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
keratoconus2011
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Am fost la control si ce este drept mi-a dat acele declaratii cu riscuri inainte ca sa ma operez. Problema este ca atunci cand am fost la acel control informativ mi-a zis un lucru iar dupa un an mi-a zis altlucru. problema sta cam in felul urmator. Cu un ochi vaedeam mai bine iar cu altul prost. La controlul informativ mi-a zis ca imi va rezolva ochiul cu care vedeam ceva mai bine si voi ajunge sa vad "fara nicio problema 90%" iar cu celalal nu-mi garanteaza cine stie cedar ca voi vedea mult mai bine cu elt Dupa foarte mult timp de asteptare dupa opeartie, cam un an de zile...problema sta in felul urmator cu ochiul care vedeam ceva mai bine vad foarte foarte prost, iar cu cel care vedeam prost a ramas tot asa. deci per total am facut o eroare pentru ca vedearea care o aveam acum un an de zile nu o mai am acum.
la toate controalele imi zicea ca vad din ce in ce mai bine. Eu sincer sa va spun ma enervam cand auzeam astfel de cuvinte pentru ca eu stiu cel mai bine cum vad.
In legatura cu domnul Arcibarsev as avea cateva nelamuriri. le aveam si inainte de operatie dar ca orice bolnav care are o boala dureroasa (a noastra sub aspect psihic) spera ca apuca minunea de picior cand cineva ii spune ca il poate rezolva, chiar daca in spatele acelui cineva se ascunde un mare srlatan, moartea un raufacator, etc.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
pavelM
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Au fost comentarii interesante ale domnului claudiu care, bine inteles si-a uitat iar parola si a postat cu un alt user...ideea era ca domnul Arcibasev este extrem de bogat, face totul din pasiune si ca nu este nimeni nemultumit...ca comentariiledin pagins 7 sunt false, cei cs keratoconus 2011, wolfy, florinel86, sau doamna in cauza de care a zis si profy02 care nici el nu este multumit...sunt impostori si mincinosi.
De fspt operatia doamnei a fost un real succes chiar daca rezultatul interventiei nu a fost cel asteptat !!!
Pt claudiu: rusinica!!!
Pt wolfy: citeste bine forumul si ai sa vezi ca nu esti singurul nemultunit.
Pt bolnvii de keratoconus si toti oamenii de bine: sarbatori fericite, multa sanatate si Dumnezeu sa ne ajute!
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
alinnush82
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Vazand pe forum de dr Artsybashev si colegii sai din italia, rusia, etc am inceput sa sap mai ales intre medici din strainatate dar nu inteleg de ce metoda lui nu apara ca o solutie la tratarea acestei boli nici pe un grup de discutii de specialitate international, din america, anglia, italia etc nu romanesc, peste tot ca solutii de vindecare a bolii se precizeaza in ordine lentile dure, crosslink, inele, transplant, nici vb de cheratomie radiala foarte curios eu nu zic ca nu ar fii o solutie dar nu se regaseste nici unde si nu inteleg de ce. mi-as putea-o explica ca pe o metoda personala pe care dr ar fii descoperit-o si din care vrea sa faca bani numai el- care nu o spune la alti eu personal dupa deja atia ani in care sufar f tare de aceasta boala cred ca nu se poate vindeca complet desi pe forum se zice ca s-ar putea marturie sta si postarea lui maria70 parca care zice ca dupa o perioada si-a imbunatatit vederea dar nu s-a vindecat. am fost pe un site rusesc al unui doctor rus despre care se pomeneste pe acest forum nici el nu spune ca vindeca boala ci numai faptul ca o trateaza -interesat de ce dr dela budapesta o trateaza complet. eu fac parte dintr-un program international de cercetare a bolii derulat in mai multe tari din eu si america(din pacate nu si ro), urmarirea se face de mai multi medici din lume din eu america, etc le-am adresat intrebarea referitoare la metoda dr Artsybashev inca nu am primit nici raspuns care sa ma multumeasca,
0
15-06-2012, ora 13:10
gedalkc
Nu este medic/terapeut
gedalkc
Poate recomanda cineva o clinica in Bucureşti de unde se pot cumpara lentile okp si lentile de contact RGP sclerale?
0
28-08-2012, ora 17:20
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
M-am uitat si eu pe topografiile de succes de la Arcibasev :
La Constantinescu Radu la ambii ochi valorile la cilindru au crescut dupa un an de zile.
La Chis Dan Florin ( OD ) valoarea la cilindru a crescut
La Gadalean Rares valorile cilindrului au scazut sub o unitate.
Si tendinta se pastreaza si la ceilalti pacienti.
0
05-09-2012, ora 11:56
helpkeratoconus
Nu este medic/terapeut
helpkeratoconus
Raspuns ptr " Poate recomanda cineva o clinica in Bucureşti de unde se pot cumpara lentile okp si lentile de contact RGP sclerale? " Eu nu am auzit de vreo clinica din Bucuresti unde sa gasesti Lentile sclerale sau lentile OKT.
Nu am auzit de lentile OKP, presupun ca ai vrut sa scrii OKT?
0
03-10-2012, ora 13:08
taviy
Nu este medic/terapeut
taviy
am keratocon stadiul 2-3 la ambii ochi. am fost la Cluj la domnul dr. Demea Horea. mi-a prescris lentile de contact. la inceput mi se inroseau ochii si ma dureau dar acum le port 12-14 ore pe zi. diferenta de la ochelarii pe care ii purtam la lentile este imensa. cu ochiul stg. cu ochelari nu vedeam sa citesc la tv la o distanta de 2 m. cei care vorbesc sigur nu au incercat. va recomand sa incercati si nu veti ezita. si nu in ultimul rand vreau sa ii multumesc domnului dr. Demea.multa sanatate !
0
03-10-2012, ora 14:03
helpkeratoconus
Nu este medic/terapeut
helpkeratoconus
Ne poti da mai multe detalii despre tipul de lentila pe care il porti ?
0
05-10-2012, ora 17:22
taviy
Nu este medic/terapeut
taviy
Lentlie tip Rose K2. aici gasesti mai multe detalii. http://www.roseklens.com/page/17-about-the-lenses
0
06-10-2012, ora 14:23
dhorea
Identitate neconfirmată
dhorea
Inventatorul acestor lentile este Paul Rose, profesor emerit de optometrie din Noua Zelanda. Lentilele Rose K2, poarta numele lui ( " Rose " ) si fac referire la keratocon ( de unde initiala " K " ) fiind a doua generatie de astfel de lentile ( de unde initiala " 2 " ).
Aceste lentile s-au impus pe plan mondial datorita inovatiei lui Paul Rose de a creste fluxul de lacrimi pe sub lentile, a schimbat designul si a ridicat marginile lentilei. De aceea apare referirea de edge lift ( E.L. ) pe toate prescriptiile de lentile Rose K2.

Cu aceasta inventie Paul Rose a devenit milionar. Actualmente calatoreste 5 luni pe an in toata lumea, fiind angajat de concernul Menicon sa invete medicii si optometristii cum sa faca fittingul acestor lentile in keratocon. In rest pescuieste ( fiind pasionat de prinderea pestilor mari marini ).

Paul Rose ca si persoana, este deosebit de modest si sclipitor ca inteligenta, pedagog deosebit. Am avut sansa sa-l cunosc la Spitalul de Oftalmologie XV-XX in Paris si sa ma invete in mod direct cum sa fac fittingul de lentile Rose K2.

Nota ! Lentilele sclerale si mini-sclerale eu le folosesc ca si a doua optiune in managementul keratoconului, dupa ce incerc lentilele Rose K2. Motivul este ca sunt mai scumpe ca si pret, desi tin mai mult ca durata de folosire.
0
01-11-2012, ora 18:16
adistan0
Nu este medic/terapeut
adistan0
Domnule doctor Horea,

M-am operat la Archibasev in Feb 2010, am avut Keratoconus Gr 3 la OS si 4 la OD
Vad excelent cu stangul si foarte bine cu dreptul. Sunt foarte multumit de operatie.
Dar citind aici diverse opinii ma intreb pe buna dreptate daca nu ar fi bine sa am si o parere din "tabara cealalta".
Pana acum am fost la control regulat la medicii oftalmologi de la medicina muncii unde s-au declarat multumiti de ce vad, Asemenea si ultima topografie din Martie 2012.
Am rugamintea de a ma programa la un control la dvs.
Va rog sa-mi spuneti cum va contactez.
Cu stima.
0
06-11-2012, ora 14:45
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
Stimati pacienti
Incepand cu data de 01.01.2013 costul unei operatii de keratoconus, la clinica Arcibasev Budapesta, se mareste la 4000 eur/ochi.
Claudiu Maxin rep. clinicii.
0
26-11-2012, ora 16:47
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
AdiStan nu te-ai saturat sa tot faci pe catelul care latra ca Arcibasev te-a scapat de keratoconus?
Pune topografiile sa vedem minunea. Imi place ca faci un cuplu minunat cu seful tau : Intii anunti tu minunea care ti s-a intimplat tie dupa care vine seful tau si anunta scumpirea operatiei.
0
22-05-2013, ora 12:49
adistan0
Nu este medic/terapeut
adistan0
Nu ma ascund in spatele nici unui pseudonim sau user din acest forum.
Dar nici nu stau sa port o polemica fara sfarsit si inutila cum este cea de pe forum.
Toti cei care vor sa ma contacteze sa pot intalni personal cu mine si le pot arata tomografii, etc.
Doar dati-mi un mesaj pe email si stabilim toate detaliile.
Bafta tuturor!
0
23-05-2013, ora 11:34
helpkeratoconus
Nu este medic/terapeut
helpkeratoconus
Domnule AdiStan daca un bolnav de Keratoconus ar fi gasit solutia in aceasta operatie de la Budapesta sigur si-ar fi exprimat bucuria cu voce tare si ar fi impinzit netul cu topografiile care sa ateste aceasta reusita dar din pacate acest personaj de la Budapesta cu complicitatea oamenilor de teapa ta au reusit sa pacaleasca pacienti din Romania sa se opereze acolo, iar rezultatul ptr acesti oamenii a fost zero.

Si ca o precizare Tomografii se fac la creier iar ptr Keratoconus se fac Topografii.
0
03-06-2013, ora 15:46
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
Adi Stan doar iti pierzi vremea discutand cu acest individ demn de mila! "helpkeratoconus, cadgjobsro, ionelkeratoconus"care sant defapt una si aceeasi persoana! cred ca nu mai are baterii la elicoprerul de jucarie si se plictiseste saracu de el. problema este ca deja o inceput sa hartuiasca telefonic pacientii incercand sa-i comvinga asupra faptului ca au facut o gresala apeland la dr.Arcibasev. si-a creat chiar si o pagina pe facebook nu i dau numele deoarece sigur o stie multi dintre voi.
.ma tot gandesc.si ma minunez... cat de cretin trebuie sa fie pt a-si pierde vremea cu asa ceva?! are un singur scop in viata "sa-l detroneze pe Arcibasev"
( Tot ce trebuie sa faceti e sa-i inchideti telefonul in nas cand va suna exemplarul acesta)
acest link : http://www.arcibasevklinika.ro/forum-keratoconus/keratoconus/keratoconus/ abia ca sant cateva postari si am aprox 2000 de vizualizari dintre care aprox 900 sant de pe acelasi id ( adica aceasi persoana) trimitindu-mi mesage disperate sa-i arat topografii. ( binenteles sant sterse mesajele lui deoarece nu permit murdarirea site-ului meu cu mizeria lui)
datorita acestui fapt nu mai postez topografii a pacientiilor pe site deoarece s-a ajuns la un nivel f mare de hartuire telefonica a pacientilor.
Deci ce vreau sa spun este ca acea persoana are probleme psihice mai mari decat cele la nivel de cornee doar ca a incurcat forumurile si pacientii. Imi pare f rau pt el ca nu poate fi ajutat cu problemele psihice in aceasta klinika.

Claudiu M "Arcibasev klinika"
0
03-06-2013, ora 15:53
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
cat despre "dhorea" no coment
omu isi face reclama lui. bafta in continuare!. pana-n prezent se descurca bine.
0
19-06-2013, ora 11:52
helpkeratoconus
Nu este medic/terapeut
helpkeratoconus
Stii care e diferenta dintre tine si doctorul Horea ? El le reda vederea la 1000 RON iar tu ii minti pe pacienti la 5000 de euro.
Daca faceam eu pagina de facebook sigur tu nu aveai loc acolo, dar din cite vad eu pagina amicului tau e acolo.
Te intrebi de ce lumea intreaba de Topografii, asa cum ii spuneam si angajatului tau ADI, Topografia e principala analiza la keratoconus si ea iti zice daca boala avanseaza, stagneaza sau chiar da inapoi. Deci Topografie nu Tomografie.
0
19-06-2013, ora 15:39
helpkeratoconus
Nu este medic/terapeut
helpkeratoconus
Claudiu m-ai facut curios si am dat sa intru si eu pe site-ul tau " Arcibasev " si se pare ca nu m-ai functioneaza.Eram curios si eu sa vad topografiile alea pe care le ai promis de ceva timp ( conform declaratiilor tale de pe siteul tau). Dar vad ca nu ai stat degeaba si ai facut un Site mai frumos si mai mincinos. Apropo, pe acest forum dar la un alt topic un coleg de al tau scria ca o sa vina cu documente legate de succesul operatiei KR.poate vorbesti sa le faca rost.Ai inchis vechea pagina ca au inceput oamenii sa comenteze acolo si ai facut una noua sa mai prostesti oamenii ?
Vezi ca nivelul stintei a depasit stadiul de a taia cornea cu sabia. A ajuns in Romania operatia cu laser pentru Keratoconus, de asemenea s-a mai descoperit un strat al corneei, a fost introdusa o noua tehnologie pentru Crosslinking ( asta e de pe pagina de facebook KeratoconusRomania ), deci lucrurile s-au mai schimbat.

Si repet si pentru tine si pentru ham ham ( Adistan) :Tomografii se fac la creier iar ptr Keratoconus se fac Topografii.
0
24-06-2013, ora 00:06
fadwow
Nu este medic/terapeut
fadwow
Salut, am fost diagnosticat cu KR, stadiul 3, de aproximativ 2 ani jumătate, la ochiul stâng. Am folosit lentila de contact în tot acest timp, cât mi-a permis ochiul, şi picături(lacrimi artificiale, Hyabak). Am făcut consultul la Oftalclinic şi doctoriţa Mihaela Constantin îmi spune la fiecare consultaţie că ochiul este în acelasi stadiu(3), dar mă sfătuieşte să fac operaţie de Crosslinking. Mi-e teamă nu de operaţie în sine, ci de efectele negative ale operaţiei, mi-e teamă să nu fac mai rău ochiului. Ce ştiţi despre această clinică, respectiv această doctoriţă? Dar despre operaţia de Crosslinking? Mă sfătuiţi să fac alt consult la altă clinică şi dacă da, unde(în Bucureşti)? Orice sfat/lămurire este bine venită.
Vă mulţumesc anticipat!
0
31-07-2013, ora 11:34
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
pt helpkeratoconus

Salutare ' helpkeratoconus'
Esti informat gresit domnule, nu mi-am inchis site-ul, este tot acelasi. Site-ul celalalt de care vb tu (mai frumos si mai mincinos) este o alta persoana/e din ungaria pe care eu nu le/o cunosc si incearca sa-mi fie concurent ! Defapt sint doua site-uri concurente! Site-ul meu a fost inchis o perioada pt ca am fost hakerit un pic, dar am revenit cu el imbunatatit. deci multumesc celor in culpa!.
Ap de topografii...da am promis ca o sa postez dar din pacate nu mai am acest drept datorita unor carcotasi care imi hartuiesc pacientii. deci si cele care exista in momentul de fata vor disparea cat de curand.
Si despre asa numitul coleg...
Nu am nici un coleg!!!! Pacienti care ofera credibilitate acelor persoane o fac pe propria lor raspundere!!! Eu nu le cunosc, nu shtiu cine sant si nu-mi asum nici o responsabilitate la ceea ce vorbesc ei in numele clinici Arcibasev, sau la ce fel de servicii ofera ei in numele clinici Arcibasev !!!.
Gasiti absolut orice informatie pe site-l meu legat de klinika sau operatiehttp://www.arcibasevklinika.ro/optical_surgery.php
referitor la boala daca nu va satisface site-ul meu, aveti Wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/Keratoconus
aici aveti descris mtodele folosite pt aceasta boala, unele dintre ele fiind metoda Keratotomiei Radiare a lui Feodorov care o practica dr.Arcibasev.
Va doresc multa sanatate tuturor
Claudiu M
0
31-07-2013, ora 11:51
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
PS:
Imi cer scuze! am uitat sa mentionez!
Operatia de Keratoconus la clinica Arcibasev nu mai are reducere de pret pt pacienti din Romania! Incepand cu luna Iunie pretul este de 5000 eur/ochi, daca nu a fost efectuata nici o alta interventie inainte. Daca a fost efectuata o alta interventie inainte, gen: Cross-Linking, Inele F, Laser, transplant etc atunci operatia poate fi mai scumpa, in functie de dificultatea situatiei.
Toate cele bune!
Claudiu M
0
02-08-2013, ora 12:35
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Ce mai faci Claudiu ? E ieftin la tine acolo, cu banii astia iti faci transplant. Acum ai gasit scuza sa nu mai pui topografii ca vine lumea peste bolnavii taiati in bucati de magicianul Arcibasev. Daca aveai unul vindecat de keratoconus cu metoda Arcibasev puneai tu topografia fara nume sa iti faci reclama, dar cum nu ai nici o topografie mai bine gasesti scuze sa nu pui topografii.
Pluto ce mai face ?
0
05-08-2013, ora 10:59
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
imi era dor de tine! cadgjobsro
pt fiecare 0, 1bani care-i ai tu eu am 1-2 topografii cu pacienti super ok dupa operatie. cred ca eshti o persoana f bogata :)
dar asta nu e treaba ta cate topografii am eu de-a pacientilor, iar treaba mea nu e sa fac un shouwroom de topografii. cine are incredere vine cine nu... fiecare e liber sa-si aleaga metoda care o vrea pt el, exact cum si tu eshti un om liber si iti permiti sa scri ce vrei tu pe forumuri.
sa fi sanatos mai " cadgjobsro " indiferent cine eshti si d-zo cu tine :) ca datorita tie are asa mare rating forumu asta :)
0
20-08-2013, ora 08:58
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Ma bucur ca iti era dor de mine asa cum eu ma bucur ca banii de care amintesti tu sunt la mine in buzunar si nu ti-am dat tie. Si acum ma felicit ca am facut cale intoarsa de la super clinica cu un doctor si o asistenta care cere 5000 euro ptr citeva taieturi pe cornee total inutile.Tu ai zis un mare adevar "cine are incredere vine cine nu..." Daca la momentul asta cineva isi permite sa dea 5000 euro pe incredere si nu pe rezultate atunci acel cineva are o problema.
PS. pentru cei ce vor neaparat sa viziteze cabinetul : Acest medic fantoma nu este deloc calm precum pare la prima vedere ci din contra. Pune-ti intrebari incomode si o sa vedeti reactia lui.
0
21-12-2013, ora 23:57
david_rotaru
Nu este medic/terapeut
david_rotaru
Salut! Revin si eu pe forum dupa 3 ani de la operatia facuta de marele macelar Arcibasev.Acum cam tind sa-i dau dreptate lui cadgjobsro.Am fost la un control la Westeye si comparand topografia de acum cu cea de acum un an (2 ani de la operatie), facuta la Oftalmestet, ambele Pentacam, se pare ca boala cam incepe sa-si faca iar de cap...razele de curbura s-au marit usor, iar grosimea corneei a scazut cu vreo 10 microni.Vederea a scazut si ea putin, de la 15% la 10%.Deocamdata nu sunt mai rau fata de cum eram inainte, dar sunt dezamagit de faptul ca una mi s-a spus inainte de operatie si alta s-a intamplat, am fost mintit practic.Deci, oameni buni, se pare ca solutia nu este Arcibasev.Evitati pe cat posibil aceasta clinica, pentru ca o sa fiti mintiti frumos de fiecare data cand veti calca pragul clinicii doar ca sa fiti lasati fara bani.Am fost de exemplu la Medsystem Oradea acum o luna jumate, la dr. Norbert Czumbel, cu gandul ca voi fi trecut pe lista de asteptare pt transplant la ochiul celalalt, dar am fost lamurit ca nu e chiar asa simplu cu transplantul, ca poti vedea mai bine sau poti vedea mai rau dupa, iar in cazul meu mi-a zis ca nu recomanda, transplantul fiind recomandat in cazurile foarte grave, in schimb mi-a recomandat crosslinking.Putea sa faca si el cum a facut Arcibasev, sa-mi ia banii si gata la taiat, dar n-a facut asa, iar legat de ce face Arcibasev nici n-a vrut sa comenteze, a zis doar ca nu se recomanda keratotomia pt keratoconus.Mi-e clar acum de ce nu e recunoscuta metoda asta de lumea medicala, pt ca pur si simplu n-are rezultat, Inca o chestie dubioasa la clinica Arcibasev, e faptul ca la toate controalele la care am fost n-am vazut mai mult de 2-3 pacienti, pe cand la noi clinicile sunt pline, iar aparatura din clinica mai are putin si ajunge piesa de muzeu.Dupa ce ca cere o caruta de bani sa-ti faca 3 taieturi, nici macar un topograf performant si o imprimanta ca lumea nu e in stare sa cumpere.Rusine!
Pt. Claudiu, fratica ar cam fi cazul sa te reprofilezi, ca parca vad cum ramai fara clienti.
0
06-01-2014, ora 09:22
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Claudiu, cum mai sta treaba acum cind alt pacient care credea in miracolul Arcibasev scrie ce scrie ?
0
16-02-2014, ora 21:47
david_rotaru
Nu este medic/terapeut
david_rotaru
Acum aproape o luna am facut implant de inel keraring la ochiul drept, la clinica Westeye, la dna dr. Mihaela Simion.A doua zi dupa operatie am vazut 90%, iar la controlul de 2 saptamani am vazut aproape 100%, am gresit 2 litere de pe ultimul rand.Mentionez ca inainte vedeam 20%, deci imbunatatirea este uriasa.am fost norocos de data asta.Imi pare bine ca n-am ales sa operez si ochiul drept la Arcibasev ca as fi fost terminat, singura solutie mai ramanand transplantul.Urmeaza sa fac si crosslinking fara dezepitelizare cam peste o luna, care sper sa opreasca evolutia.Cea mai mare bucurie e ca pot conduce masina dupa 3 ani de pauza in care asteptam miracolul metodei Arcibasev.In cazul meu s-a folosit doar un inel(un semicerc) pe care nu-l simt absolut deloc, iar efectul de halou pe timp de noapte este foarte redus, De asemenea restrictiile pt. efort fizic dureaza doar 2 saptamani, dupa care se pot face orice activitati, chiar si mers la sala de forta.Singura restrictie permanenta este frecatul la ochi, dar asta cred ca ar trebui sa fie valabila si in cazul unui ochi sanatos.Deocamdata sunt super multumit de rezultat.Sper sa fie de durata.
Sanatate multa tuturor!
0
29-09-2014, ora 19:57
fightkeratoconus
Nu este medic/terapeut
fightkeratoconus
COLLAGEN CROSS LINKING (CLX) Acest tip de tratament, este utilizat în Europa de 12 ani, se află în faza de inceput a testărilor clinice din Statele Unite. S-a demonstrat că este mai sigur şi mai eficient dacă este realizat cu îndepărtarea epiteliomului şi poate stopa progresia keratoconusului. Acest tratament este recomandat pentru pacienţi care prezintă keratoconus progresiv sau ectasia, în urma operaţiei Lasik, pentru stabilizarea corneei. Această procedură constă în urmatoarele etape:
- Îndepărtarea stratului superior al corneei, sub anestezie locală.
- Se pun picături cu vitamina B2 (riboflavin) în cornee până când acestea penetrează întreagă corneea şi apar dovezi de penetrare în camera anterioară a ochiului;
- După ce penetrarea a fost confirmată, pacientului este aşezat cu ochiul deschis sub o lampă specială, ce emite radiaţii UV(ultraviolet) cu o lungime a undelor predeterminate pentru aproximativ 30 de minute. În timpul acestui proces sunt întărite legăturile covalente, dintre fibrele corneei, întărindu-se astfel întreaga cornee. O lentilă de contact bandaj este aplicata pe ochi, iar pacientul primeşte antibiotice şi picături anti-inflamatorii. Pacientul este ţinut sub observaţie de către medicul oftalmolog pentru câteva luni de la procedură.
Mulţi pacienţi observă o îmbunătăţire a vederii după 3-6 luni, iar studiile europene sugerează că doar 5-8% dintre pacienţi necesită încă un tratament.
0
29-09-2014, ora 19:59
fightkeratoconus
Nu este medic/terapeut
fightkeratoconus
Diamond Ophtalmic Surgery (DOS) este o tehnică chirurgicală practicată cu mare succes de Doctorul Academician rus Artsybashev S.V, fiind simplă şi originală, bazată pe Know How-ul personal, rezultat a unei experienţe bogate în domeniul chirurgiei refractive constând în peste 27 de ani de practică intensă în care s-au efectuat peste 30 000 de intervenţii chirurgicale oculare. DOS reprezintă o alternativă de succes pentru pacienţii care doresc să evite transplantul de cornee - ca ultimă soluţie, în urmatoarele situaţii de risc:
- afecţiuni ale sistemului imunitar;
- reacţie alergică a organismului;
- din cauza bolii de diabet zaharat;
- respingere de către organism a corneei implantate ca organ de aparteneţă străină;
- necorespunderea formei corneei donatorului cu cea a pacientului;
Toate acestea limitari sunt excluse cu succes prin originala metoda chirurgicala Diamond Ophtalmic Surgery. DOS se deosebeşte substanţial de metoda keratotomiei radiale (RK) clasice inventată de Academicianul rus Dr. Svyatoslav Fyodorov şi aplicată cu succes în întrega lume aproape 30 de ani, prin următoarele criterii:
- acuitatea vizuală îmbunătăţită semnificativ
- durata de expunere foarte redusă;
- reducerea dimensiunilor inciziilor;
- diminuarea traumatismelor;
În esenţa metoda Diamond Ophthalmic Surgery este o intervenţie de natură mecanică, fără a adăuga sau scoate ceva din structura corneei. Prin inciziile efectuate se redestribuie presiunea globului ocular de pe zona centrală spre pereferia corneei. Astfel corneea revine în poziţia ei iniţială şi inflamaţia se retrage considerabil chiar în prima zi după intervenţie, iar inciziile efectuate antrenează sistemul imunitar al organismului în cicatrizarea lor, ca urmare se crează o structură de rezistenţă care conferă corneei o durabilitate şi putere în timp. Din cauza că inciziile au dimensiuni microscopice, cicatrizarea acestora nu afectează forma neteda a corneei, astfel îmbunătăţirea acuităţii vizuale este resimţită imediat după intervenţie. Incizia, în cazul metodei DOS, este foarte subţire şi datorită acestui fapt vindecarea are loc într-un interval de timp scurt, ca urmare îmbunatatirea substanţiala a opticii vizuale este resimţită chiar în momentele imediat postoperatorii.
O durată de expunere mult mai redusă contribuie la un impact mult mai redus asupra pacientului şi astfel duce la o perioadă de vindecare mult mai scurtă. Durata unei intervenţii chirurgicale efectuate de Dr. Artsybashev cuprinde între 30 de secunde şi 2 minute, pe când o intervenţie prin metoda clasică durează între 15 şi 30 de minute. De asemenea si perioada de vindecare a inciziilor este semnificativ mai scurtă. Perioada de vindecare completă este redusă considerabil, inflamaţiile corneei disparând substanţial chiar în urmatoarea zi postoperatorie. În cazul metodei clasice RK, rezultatele nu devin stabile decât după 1-2 săptămâni după operaţie, şi în unele cazuri, chiar după o lună de zile. - perioada de reabilitare mult mai scurtă.
0
29-09-2014, ora 20:00
fightkeratoconus
Nu este medic/terapeut
fightkeratoconus
KERATOPLASTIE - Transplantul de cornee Băncile de cornee din marile oraşe colectează corneele sănătoase şi analizează cererile de la chirurgii oftalmologi pentru pacienţii care solicită transplant de cornee. De exemplu Sri Lanka o tara cu 20 de milioane de locuitori, este una dintre cei mai mari furnizori de cornee din lume, cu aproape 3.000 de donaţii pe an. Tot acest mechanism complicat este foarte bine organizat pentru ca operaţiile de transplant a coerneei sunt foarte răspândite în întreaga lume. Corneea are un grad de risc mai mic în ceea ce priveşte respingerea de către organism dupa transplant comparativ cu alte organe, deoarece ea nu are nevoie sa fie alimentată cu sânge. Respingerea organelor străine are de obicei loc din cauza incompatibilităţii organismului donatorului cu cel al bolnavului, legat anume de procesul circulţiei sanguine şi de factorul de imunitate a organismului pacientului.
Transplantul de cornee este o opţiune finala, extrema pentru pacienţii care prezintă cicatrici în centrul corneei sau care sunt intoleranţi la lentilele de contact, deoarece corneele lor sunt prea abrupte.
Pacienţii pot alege pentru translanturile lor fie tehnica LASIK, fie tehnica PRK. După operaţie mulţi dintre pacienţii dobândesc 20/30 sau chiar o mai bună vedere cu această combinaţie de proceduri.
Uneori pacienţii care au suportat un transplant de succes cu o cornee clară tot nu văd bine şi nu pot tolera lentilele de contact. Motivul este că suferă de astigmatism în urma transplantului. Acest lucru poate fi corectat prin keratotomia astigmatică (AK) şi mai apoi urmată de Excimer Laser PRK dacă este cazul. Limitarile acestei metode constau în prezenţa afecţiunilor ale sistemului imun sau a reacţiilor alergice ale organismul uman, ceea ce cauzează în unele cazuri respingerea corneei donatorului sau provoaca o cicatrizare abrazivă pronunţată, în final obţinându-se o intoleranţă a ochiului pentru lentile de contact.
Cu toate că marea majoritate a intervenţiilor de transplant corneean sunt finalizate cu succes, probabilitatea unui transplant eşuat rămâne, ca şi în celelalte intervenţii de transplant. În cazul unei intervenţii nereuşite se poate încerca un al doilea transplant. Cazuri de reapariţie a keratoconusului în corneea transplantată s-au întâlnit, dar mai rar.
O pierdere totală a acuităţii vizuale, de asemenea nu este exclusă, dar iaraşi în cazuri de excepţie. Pentru transplant de cornee se recurge numai în acele cazuri, cand pacientul nu este în stare sa poarte lentile de contact sau acuitatea vizuală nu devine suficient de satisfăcătoare chiar şi în urma celei mai calificative intervenţii chirurgicale.
Transplantul de cornee înlătură problema modificării progresive a formei corneei afectate de keratoconus, dar corectarea acuităţii vizuale a ochiului operat de obicei se efectuiaza cu ajutorul ochelarilor sau a lentilelor de contact. În majoritatea cazurilor este necesar de utilizat lentile rigide permiabile pentru corectarea unor iregularităţi semnificative a corneei, ca urmare a efectuării transplantului de cornee straină. Această problemă apare de obicei ca urmare a necoincidenţei formelor corneei donatorului cu cea a pacientului şi nu depinde atât de mult de nivelul profesional al chirurgului oftalmolog.
După efectuarea transplantului de cornee se aplica un bandaj pe ochi, care poate fi scos, de obicei, după 1-2 saptamâni de la operaţie, dar şi după aceasta vederea nu este suficient de clară. Vor fi nevoie de cateva luni de zile pentru ca vederea să se stabilizeze în aşa masură, ca să fie posibil de potrivit ochelari sau lentile de contact. Cazurile în sine sunt atât de diferite între ele, astfel încât criteriile de timp menţionate trebuie considerate extrem de generale şi aproximative.
Adaugă un comentariu / răspuns
156 comentarii 1 2 ..... 456 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: