Tratare tesut sub dinte (apical)

28-09-2021
leodav
Nu este medic/terapeut
leodav
Buna ziua,
In urma cu aproximativ un an jumate am avut dureri la ultima masea de langa cea de minte din partea de jos dreapta. Durerea nu era clara deaorece simteam ca ma doare de fapt o masea de sus (radia durerea). Aparent imi murise un nerv in canal (nu e prima data cand patesc asta fara sa imi dea semne serioase pana nu e prea tarziu). Canalele au fost curatate si tratament cu antibiotic ca dupa cam o saptamana sa imi fie inchise canalele si alte 3 zile si maseaua.
Trec lunile, iar in Mai anul acesta o durere pulsanta imi apare in aceeasi zona. Dupa radiografie se vede ca am infectie sub masea (probabil datorita acelui nerv care a murit in canal). Se scot pivotii, se intra din nou pe canale pentru a curata (un miros puternic si presiune apare in acel moment). Se curata canalele, se pune tratament dar nu imi este dat antibiotic de aceasta data. Dupa o alta saptamana (fara dureri) se inchid canalele si maseaua.
Saptamana trecuta mancam un biscuite si imi crapa o bucatica din plomba si cred ca si din dinte, moment din care apare si acel miros pe care il stiam. Astazi merg la alt dentist, explic situatia dar acesta doar imi inchide cu plomba partea picata.
Ma poate ajuta cineva cu cateva sugestii si un medic dentist care a mai lucrat cu asemenea situatie in Timisoara?
In cursul acestei saptamani voi merge sa fac si o radiografie.
Nu vreau sa pierd maseaua.
Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomanda un stomatolog sau cauta unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Retratamentul endodontic
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.