Trauma cot, RMN

27-06-2019
alexbd
Nu este medic/terapeut
alexbd
Buna ziua, va rog un sfat.

Am cazut de la 2.5m inaltime pe ciment, in maini, dupa care am dat cu capul, umarul. Dureri coste, incheieturi, cot drept, umar drept. Investigatiile de la urgente (CT cap, radiografie toracica, membre) nu au aratat fracturi. Acum, la 3 zile dupa eveniment, durerile s-au mai redus, cu exceptia cotului drept. Mobilitatea este limitata (nu pot extinde bratul si nici sa-l string din cot) din cauza durerii mari. La extindere parca ma tine bicepsul si ceva in spatele cotului, iar cind apropii antebratul de brat apare o durere mare in zona cotului, spre lateral (exterior). Cotul este umflat putin, la miscare se aud/simt mici pocnituri/iregularitati in zona cotului. Am pus gheata, am luat Piafen si Zaldiar la indicatiile medicului. Si antebratul este umflat putin, cu ceva dureri, la fel si bratul si umarul. As dori sa merg la un control intr-un centru medical mai specializat (in alt oras), dar daca e posibil as face RMN-ul local. De aceea va rog sa-mi spuneti daca la RMN cot/brat/umar trebuie sa am anumite lucruri in vedere ca imaginile rezultate sa fie utile ortopedului in depistarea problemei. Multumesc!
9 comentarii
0
27-06-2019, ora 13:09
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
postati o radiografie de cot
0
27-06-2019, ora 13:13
alexbd
Nu este medic/terapeut
alexbd
Voi posta radiografiile, momentan nu le am (am facut cerere la urgente pentru a primi imaginile din timpul investigatiilor si dureaza citeva zile procedura). Poate miine le voi avea.
0
01-07-2019, ora 12:32
alexbd
Nu este medic/terapeut
alexbd
Radiografiile cotului pot fi accesate aici - https://imgur.com/a/aDpyMny (link extern, copy/paste in browser).
0
02-07-2019, ora 08:36
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Din imagini pare sa fie ceva in neregula, insa cateodata radiografia nu este efectuata in incidenta corecta si poate induce in eroare. Acest ceva care nu mi se pare in regula este cu atat mai mult posibil sa fie prezent daca aveti probleme la miscarea de prono supinatie ( palma sus palma jos ). In orice caz un rmn va edifica diagnosticul. Trebuie ca slice urile din rmn sa nu fie foarte depărtate
0
02-07-2019, ora 10:35
alexbd
Nu este medic/terapeut
alexbd
Ok, voi incerca sa fac RMN-ul (le voi spune despre slice-uri). Miscarea de prono supinatie pot sa o fac, dar cu mici dureri in zona antebratului... cred ca pe la brahioradial. Acea problema de care spuneti are o denumire? Unde ar fi, cum se numeste zona, ce suspectati mai exact (chiar daca e numai o eroare de RX)? Multumesc!
0
02-07-2019, ora 16:36
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Pozitia capului radial e discutabila...insa daca faceti prono supinatia e doar o incidenta putin gresita a radiografiei
0
03-07-2019, ora 11:07
alexbd
Nu este medic/terapeut
alexbd
Ok, multumesc pentru raspuns! Probabil vineri fac RMN-ul (nu-i o certitudine din cauza unor metale din corp a caror compatibilitate RMN nu a fost inca stabilita). O recomandare: e preferabil cu substanta de contrast sau fara?
0
03-07-2019, ora 15:39
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Fara
0
17-07-2019, ora 11:22
alexbd
Nu este medic/terapeut
alexbd
Acum am primit rezultatul RMN, care spune urmatoarele:

"IRM nativ de cot drept pune in evidenta:
Colectie lichidiana intraarticulara in cantitate medie, fara ingrosarea sinovialei. - a se urmari ecografic.
Fara corpi liberi intraarticulari.
Hipersemnal difuz la nivelul capului radiusului si la nivelul procesului coronoid al ulnei - a se confrunta cu examinarea radiografica sau CT pentru a exclude o fractura (un fin traiect de fractura poate fi mascat pe examinarea IRM de edemul osos).
Ligament colateral radial si ulnar, ligamentul patrat si ligamentul anular radial fara semne de ruptura.

Concluzii: se recomanda reevaluare ortopedica, urmarire ecografica si confruntare cu radiografia."

( scanarea buletinului poate fi vazuta aici - https://i.imgur.com/HOUfSHV.png )


In prezent cotul are mobilitate 90-95%, extremele (extensia si flexia) fiind limitate si apar dureri (in zona brahioradialului - durerea apare si la pronatie, spre capatul miscarii), si o senzatie de cot "tzeapan" la flexie. De exemplu nu-mi pot atinge umarul drept cu degetul mare al miinii drepte (intial distanta dintre deget-umar era de ~10cm, acum s-a redus la ~4cm [deci e mai bine]).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cotul jucatorului de tenis - primul ajutor
  •