Tremur imvoluntar al membrelor inferioare.

17-02-2019
Vali Stampe
Nu este medic/terapeut
Vali Stampe
Buna dimineata, am 16 ani si duc o viata intre mediul sportiv si mediul de "stagnare" sa zic asa.

Acum 2-3 zile, Am iesit la o plimbare cam aproximativ dupa o ora de la un duș.

Afara au început sa-mi tremure picioarele dintr-o data si a durat 2-3 minute. Nu am bagat de seama si dupa ceva timp am plecat spre casa si am stat liniștit cam 1-2 ore, apoi m-au reapucat frisoanele si tremuratul, mi-au tremurat picioarele timp de 15-20 de minute timp in care simteam o durere de cap in special in spatele capului, deasupra cefei si tin sa precizez ca imi ardea foarte tare fruntea. (palmele imi erau reci, la fel si membrele inferioare).

Intr-un final am adormit si m-am trezit in toiul noptii leoarca de apa si ametit, fruntea imi ardea, durerile de cap fiind incontinuare persistente.

Astazi, nu am reusit sa scap de durerea de mai sus si tin sa precizez ca sunt in continuare ametit si atunci cand schimb temperatura camerei ma reapuca tremuratul si nu se opreste pana cand nu intru sub patura.

Alte informații:

- Sunt fumător "mediu" - Prin mediu ma refer la consumul a 7-10 tigarete pe zi.
- Am 1, 74 inaltimea si 82kg.
- Tin sa precizez ca in seara respectiva am. consumat circa 250ml de alcool(bere)
- Consumul de cofeina in viata mea este aproape inexistent, totodată in ultimele 7zile am baut cate o cafea zilnica.
- Beau bauturi energizante(cate un energizant pe zi cam de o luna, pot spune ca mi-a devenit un obicei foarte neadecvat)

Multumesc.
1 comentarii
0
19-02-2019, ora 02:17
musaraf1
Nu este medic/terapeut
musaraf1
Buna ziua,


Ati luat temperatura? Tremuraturile sunt impreuna cu febra sau nu?
Tremorul este impreuna cu o stare de agitatie, anxietate - ca un atac de panica?

Daca nu, tremorul poate fi de la stimulente (cafea sau energizante).
Ar fi bine sa intrerupeti energizantele.
Puteti incerca un supliment de magneziu, cum sunt plicurile de Anticarcel.

Daca problema persista, se agraveaza, apar simptome noi - mergeti la medic, desigur.
Daca durerea de cap este severa, mergeti la medic in mod special.
Cu febra - la infectioase, cu atac de panica - la psihiatrie, fara febra, fara panica - la neurologie.

S-ar putea sa nu fie nevoie decat de intreruperea stimulentelor.

Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: