tulburare afectiva bipolara | Forumul Medical ROmedic

tulburare afectiva bipolara

03-01-2013
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
buna si la multi ani!

cred ca ma sititi unii dintre voi de pe acest forum. sufar de tab din 2007. am avut nenumarate scheme de tratament si mai multe internari. ultima mea schema de tratament a fost urmatoarea: abilify 30 mg, farmataz 60mg, anafranil 75mg, depakine 1000 mg si xanax 0.5mg din luna septembrie a anului trecut. deoarece am inceput sa ma simt bine (poate chiar prea bine) am hotarat de comun acord cu doctorul meu sa mai reducem din antidepresive. in decurs de o luna am scos de tot anafranilul din schema de tratament. toate bune si frumoase, insa am cam inceput sa am insomnii noaptea, cam multa energie. medicul meu care ma trateaza lipseste pana pe data de 14 de la serviciu si nu am cu cine sa ma consult, asa ca m-am hotarat sa va cer voua parerea. ce parere aveti?
o fi din cauza ca am redus prea brusc antidepresivul sau oi fi putin hipomaniacala?
orice sfat/parere este binevenit

multumesc
26 comentarii
0
03-01-2013, ora 22:29
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca acceptati orice parere v-as sugera sa reduceti la jumatate doza de abilify care dupa prospect pare mai mult un stimulant si ar trebui luat numai dimineata !! In felul acesta farmataz (mirtazapina ) si depakine isi vor face mai usor simtit efectul sedativ mai ales daca le luati (si) seara !

Sanatate !
0
04-01-2013, ora 08:33
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Eu n-as reduce doza de Abilify, mai ales ca partenerul nostru de discutii are tulburare bipolara.As incerca sa reduc doza de antidepresiv, daca starea timica o permite.Dar cum sunt si insomnii, si mirtazapina are afect sedativ, cum bine zicea Stevens, totul devine complicat.Singura parere, asemanatoare cu a lui Stevens este sa luati Abilify, un medicament care are rol in neuroplasticitate si este deci foarte bun, dimineata, si mirtazapina seara, pentru a putea dormi.Atata pot sa va sfatuiesc, aici finnd vorba de bipolaritate si fiecare crestere si descrestere a unor doze poate avea un efect complex.Cu bine!
0
04-01-2013, ora 13:21
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
multumesc pentru raspunsuri.
abilify il iau intr-o doza unica dimineata, iar seara iau farmatazul.
am uitat sa mentionez ca de saptamana trecuta am redus si farmatazul de la 60mg la 45 mg. nu stiu daca fac bine ceea ce fac, dar ma gandesc ca nu are rost sa iau atatea antidepresive daca eu nu mai sunt in depresie. trebuia sa incep odata cu reducerea lor si am simtit ca acum e perioada potrivita.
1
04-01-2013, ora 13:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ stevens

Adesea si doctorii abia tin in frau boala bipolara.
Te rog sa nu mai dai sfaturi dupa ureche care sa trimita pacientii direct in spital.

Stiu ca intentia ta e buna, dar s-ar putea ca cineva sa te creada si sa sa ia dupa acel sfat.
In hipomanie se face exact invers de ce ai scris tu. Se mareste antipsihoticul (adica Abilify) si se scade ad.
0
04-01-2013, ora 14:26
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Tocmai ma pregateam sa-i raspund lui Robymat ! Deci Clara nu dau safaturi dupa ureche ci cantarite cat pot eu de bine ! In principiu e cum spui tu cand e pericol de manie se scade ad-ul si se mareste antipsihoticul, numai ca ce sa vezi ? In cazul de fata ad-ul e( f ) sedativ iar antipsihoticul este mai mult stimulant, de fapt este stabilizator de dispozitie si e inrudit mai mult cu amfetaminele decat cu antipsihoticele ! Deci practic ar putea renunta de tot la el si sa introduca o cantitate mica de zyprexa sau solian care sunt antipsihotice sadea !
Banuiesc ca din cauza asta are si efectul de energizare noaptea pt ca a redus ad-ul sedativ (mirtazapina) dar a pastrat integral doza de abilfy de dimineata ! De asta i-am sugerat sa o reduca pt o zi, doua sa vada cum se simte cu mai putin ! Daca merge mai bine poate renunta de tot si sa scada la jumatate si farmatazul de seara !

Cu pace Clara ! :)
0
04-01-2013, ora 14:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ stevens

Ai luat-o pe ulei de tot.
Psihiatria nu se face dupa ureche.
0
06-01-2013, ora 17:01
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Nu se reduce antipsihoticul in tulburarea bipolara, odata cu cresterea AD...Asa greu se iese din manie, ati vazut vreodata un pacient maniacal?Hmmm.Stiti cum este, eu am capatat ceva experienta buna din experientele mai putin placute ale spitalului...Am invatat despre bolile psihice si am citit si foarte mult pe tema asta, despre boala mea si despre celelalte, ca parte a culturii medicale.Totusi, daca exista indoieli e bine sa fie consultat medicul.Eu am vazut 20 de bolnavi cu schizofrenie cu care am vorbit si 30 bolnavi bipolari, sa zicem, medicul se confrunta zilnic cu aceste tipologii si are capacitatea de individualizare.Numai bine!
0
06-01-2013, ora 20:12
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Sunt perfect de acord cu voi Clara si Pulberedestele, eu v-am inteles pe voi dar voi pe mine nu, fiindca nu ati citit argumentatia mea ! Nu e vorba nici de cati bolnavi am vazut fiecare dintre noi, in mod sigur femeia de serviciu de la psihiatrie a vazut mai multi bolnavi decat noi toti de aici la un loc, dar sigur nu stie sa trateze niciunul ! :)
Este vorba despre faptul ca desi ia o cantitate mare de medicamente totusi d-na Robymat aluneca incet-incet spre manie, ceea ce inseamna in mod logic ca e de vina compozitia tratamentului !

Pana la urma doctorul va hotara ce si cum, mi-am exprimat doar o opinie ! Cu bine !
0
07-01-2013, ora 08:23
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Nu comparati merele cu perele, femeia de la psihiatrie cu un asistent medical, e o mare diferenta, dar daca vreti rationament cu tot dinadinsul, faceti-l...Nu cunoasteti psihofarmacologia asa cum am studiat-o eu, scuzati lipsa de modestie, dar in mod organizat, nu ca autodidact.Nu ia multe medicamente, stati linistit.Aici nu e un loc de a arata ca cineva e mai destept fata de altul, ci trebuia sa-i raspundem femeii.Medicamentele au mai multe efecte, intr-un context general si eu nu ma opresc la prospect.Bineinteles ca medicul va hotara.Dar scaderea antipsihoticului, a unuia bun, cu rol in neuroplasticitate, cum e Abilify nu trebuie luata in calcul.Punct.
0
07-01-2013, ora 09:35
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
dragii mei, va multumesc mult de tot de raspunsuri.
in momentul de fata mai iau 15 mg abilify, 1000 mg depakine si 15mg farmataz. Dupa vreo 2 zile am sa scot din schema de tratament si farmatazul. daca voi functiona bine doar cu 15mg abilify si depakine 1000 ma voi considera o persoana fericita, daca nu am sa maresc din nou abilify la 30 mg. sper sa rezist pana saptamana viitoare cand va veni dna dr care ma trateaza din concediu, daca nui voi merge la urgentae, ce sa fac?
am sa va tin la curent.
0
18-01-2013, ora 15:16
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
am scos complet si farmatazul din schema. acum iau doar 15mg abilify si 1000mg depakine, insa insomniile ma chinuie in continuare. si ma simt obosita in cursul zilei. asta noaptea de ex nu am dormit nici cu 2 somnifere. ce ma sfatuiti sa fac pana ajung la doctor: sa maresc doza de abilify la loc sau sa iau 30 mg farmataz? sau sa le iau pe amandoua in concentratiile de mai sus? ma gandesc ca 60 mg farmataz e chiar prea mult. pentru inceput pot incerca sa iau doar 30. e ok?
0
18-01-2013, ora 15:48
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Madam Robymat ati facut exact invers decat v-am recomandat eu, deci nu ma mir ca nu mai puteti dormi deloc !
Zisesem sa scadeti abilify pt ca e inrudit cu amfetaminele ( niste stimulante f puternice) si sa pastrati seara o doza mai mica ( mai mica de 60 de mg !) de farmataz ! In situatia data as zice sa luati 15 sau chiar 30 de mg de farmataz impreuna cu o doza mica de zyprexa sau solian ( care vi se pare mai bun pt dv), asta pt seara ! Iar maine dimineata luati doar 10 mg de abilfy si vedeti cum va simtiti peste o zi ! Sper ca am fost suficient de clar acum !

Sanatate !
0
18-01-2013, ora 15:56
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
multumesc de sfat.
dar nu am in casa altceva in afara de abilify, levomepromazina, farmataz, anafranil, diazepam, xanax si niste somnifere am uitat cum le spune.
poate pot sa combin seara farmatazul cu levo care e tot antipsihotic si somnifer si sa pastrez doza redusa de abilify.
de fapt ideea mea a fost sa scot in scurt timp toata medicatia psihiatrica, idee care nu s-a dovedit prea buna.
0
18-01-2013, ora 16:11
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Da, puteti face acel mini cocteil cu medicamentele care stiti ca v-au ajutat mai mult in trecut ! Daca vreti sa scapati de tot de medicatie, sfatul meu, repet din nou, e sa incepeti cu reducerea acelui abilify de dimineata ! Incepeti chiar de maine cu 10 mg ! Mie mi se pare ca acel medicament este cuiul lui pepelea in schema dv. !

Asteptam vesti bune !
0
07-12-2013, ora 12:49
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
hello!
Ce mai faceti? A venit din nou randul sa incerc reducerea medicamentelor. Am inceput acum 2 luni cu o pastila de anafranil si de cateva zile am redus doza de abilify de la 30 la 15. Pana in prezent sunt bine, doar ca ma doare capul, sa fie din aceasta cauza?
0
30-01-2014, ora 17:15
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Doamnee ce va mai jucati cu medicamentele aici, ba scade doza, ba mareste doza, in concluzie omul tot nu se simte bine indiferent ce ar lua sau cat ar lua...
Eu una am ametit citind acest topic, am incercat si eu in TOC (la recomandarea dr desigur) solian, seroquel, si ultimul care m-a facut praf si am dormit 36 ore, un alt gunoi numit rispolept.
Din punctul meu de vedere nicunul nu e bun. Niciunul.
Deci nu mai conteaza doza, afara cu ele din schema de tratament!
0
30-01-2014, ora 20:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ katy_p

Tulburarea afectiva bipolara este mai grava decat toc. Si necesita imperios antipsihotic. (in afara de cei care isi procura litiu si pot merge doar pe litiu)
0
31-01-2014, ora 09:41
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Clara, mai mult ca sigur ca ai dreptate, partea proasta e ca antipsihoticele au un "pomelnic" de efecte secundare, si cum in cazul altor tulburari (cum e TAB), se mai ia si pe termen lung, nici nu-mi pot imagina ce ravagii face in organism..
Poate, vreodata, sa apara alta generatie de medicamente care sa afecteze intr-o masura mai mica functionarea normala a organismului..:(
0
31-01-2014, ora 15:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ katy_p

Te rog sa nu mai scrii asa ceva pe Forum pentru ca ii poti descuraja pe cei cu tab sa isi ia medicatia.
Nu e chiar asa. Nu trebuie sa exageram.
Unii iau de 5-10-15-20 de ani antipsihotice.
Lipsa lor produce episoade psihotice/maniacale in tab sau schizo, lucru care se termina cu adevaratele ravagii.

Tie nu ti-a fost introdusa medicatia in spital, sub supraveghere medicala.
Din aceasta cauza nu le-ai suportat.
Au si ele o regula prin care sunt introduse, cu alte medicamente care sa le atenueze efectele.
Nu e chiar asa.
0
31-01-2014, ora 15:10
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Dupa cum bine ai spus, acesta este numai un Forum, unde fiecare are libertatea de a-si spune parerea, deci nu mi se pare normal sa ma rogi sa nu mai scriu, asa cum nici eu nu pot cere asta altui coleg de aici.(si nici tie)
Nu suntem doctori sa dam medicatie, se stie asta.
Eu doar mi-am spus parerea.
Multumesc!
0
31-01-2014, ora 15:29
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Nu va mai certati ca nu are rost.
Eu imi iau din nou dozele recomandate de dr. deoarece nu m-am simtit bine fara ele. Si asta spune totul.
0
31-01-2014, ora 15:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ katy_p

Draga mea,

Parerile se scriu atunci cand ai experienta si nu ca sa descurajezi bolnavii pentru care este vital sa ia antipsihotice.
Scrii pe alt topic.
Tu nu ai experienta nici cu antipsihoticele, nici cu tab, nici cu rezultatele pe care le are neluarea antipsihoticelor in tab.

Nu se cuvine sa spui unor oameni care trebuie sa ia antipsihotice toata viata ca ele fac ravagii.

Nu ai experienta cu asa ceva.

Insa revin cu parerea mea si cu parerea multor medici, cel mai bun tratament pentru tab este litiul, care este un element natural si care nu are efectele adverse ale antipsihoticelor.
0
31-01-2014, ora 15:34
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Scuze, dar am si eu oarecare experienta cu antipsihoticele, neplacuta de altfel.( si cine are ochi sa citeasca prospectul, poate vedea singur ce efecte secundare are).
Si da-mi voie sa iti amintesc, ca nu am spus sa NU ia antipsihotice, mi-am spus numai parerea in privinta lor.
Si scriu pe ce topic doresc, e optiunea mea aici.
0
31-01-2014, ora 15:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ katy_p

Nu e de bun simt sa scrii unor oameni care sunt obligati sa ia toata viata antipsihotice, ca altfel ajung la Obregia, eventual cu Salvarea si Politia, ce ai scris tu.

Nu fi turcoaica.
0
31-01-2014, ora 15:45
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Mai Clara, vad ca fiecare o tine pe a lui, si asa nu ajungem nicaieri.
O sa ma retrag din discutie.
Sanatate la toata lumea!
0
26-09-2018, ora 14:13
Hans Castorp
Nu este medic/terapeut
Hans Castorp
Am luat si eu, acum cateva zile, printr-un concurs de imprejurari, o jumatate de pastila de Levomepromazin facut la Terapia, mi l-a dat cineva cu TAB la cererea mea, sa vad cum e in legatura cu insomnia mea.Ce sa spun, a sunat telefonul de vreo 4-5 ori, a venit sotia de m-a trezit sa merg la serviciu, predau la liceu, vreo 4 ore d-abia ma miscam, in reluare, am baut o cana jumatate de cafea, i-am pus pe elevi sa copieze din carte, iar, cand am ajuns acasa pe la doua, m-am culcat pana la 6 si de la 9 pana la 7 a doua zi fara sa mai fie nevoie sa mai iau benzodiazepin si somnifer.Tare rau acest antipsihotic.Ce bromazepam, ce Imovane, apa de ploaie...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul