Tulburare Obsesiv-Compulsiva. Partea a VIII-a

99 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
15-12-2008, ora 21:57
cris_sy
Nu este medic/terapeut
cris_sy
La multi ani, Sophie!
Am citit si eu articolul "Obsessing about obsessing" si m-am regasit foarte tare acolo, pentru ca eu nu mai am o obsesie propriu-zisa ci doar ganduri repetitive despre boala asta. Am gasit acolo si o modalitate de abordare pentru cazul asta, aceea de a te gandi mereu si mereu la gandul care constitiue obsesia ta. Nu e deloc usor, avand in vedere ca toata ziua reflexul meu este sa alung gandul asta sau sa-l evit, dar incerc sa fac "exercitiul" asta macar catva timp din zi.
0
16-12-2008, ora 08:31
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Roby, la inceput faci treaba cu gandurile in cap, nu ai cum altfel. Incetul cu incetul incerci din rasputeri sa te concentrezi pe ceea ce faci si gandurile vor mai pierde din putere. Crede-ma, STIU cat de greu este. Nici mie nu imi iese mereu, depinde cat de relaxata pot sa fiu la un anume moment. Eu am un fel de mecanism. In momentul in care simt ca mi se declanseaza avalansa de ganduri incerc exercitiul de respiratie si cand vine anxietatea (ca vine, nu am ce sa ii fac) ma apuc de ceva, chiar daca imi este fffff greu si sa ma ridic de jos.

Prozac, multa sanatate! Sa ne zici cum a fost la dr.

Mari, cum e cu bebe?

Cris, sanatate si tie. Cred ca toate ne regasim in articolul respectiv. Mult succes cu ceea ce incerci sa faci. Am descoperit si eu, pe pielea mea, ca cea mai buna tactica este cea de LET GO. Fara discutie. Ideea ca "asta este, vin gandurile, n-am ce sa le fac, asa sunt eu, nu au ce sa imi faca oricum". Usor de zis, greu de facut. Sa ne ajute Dumnezeu pe toate.

Sophie, cum a fost la eveniment?
0
16-12-2008, ora 11:47
simoten
Nu este medic/terapeut
simoten
La muiti ani, Sophie! Multi ani fericiti si plini!
0
16-12-2008, ora 12:16
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Gagici, multumesc tuturor pentru urarile voastre!
Sa dea Dumnezeu ca acesti multi ani sa fie frumosi ca seara de ieri.
Cata, am avut un eveniment extraordinar, un succes, a venit o gramada de lume, o gramada de ziaristi. Desi am avut emotii mari-mari toata ziua, la eveniment, cu toata lumea pe mine, camere, fotografi, etc, am dat ce-am avut mai bun din mine. Eu am prezentat practic evenimentul... desigur, toata echipa mea era emotionata... n-am mai facut noi ceva de asemenea anvergura si sa vezi ca-ti iese perfect. E extraordinar! Pentru mine e un enorm pas inainte pentru ca TOC-ul nu a facut parte din eveniment. N-a fost acolo!!!!! A scos un coltisor aseara, dar i l-am pilit pentru ca obsita franta mi-am am savurat succesul meu si al echipei mele. Ma uitam cand vorbeam la sora mea care ma privea mandra, atat de mandra. Dupa eveniment m-a sunat si mi-a zis cat de fericita a fost sa ma vada asa, succesfull! Ca in ultimele luni vorbesc mai mult de TOC decat de realizari. Asa ca un deget din mijloc mare TOC-ului si tot inainte!
Va pup si va urez si voua zile minunate. Stiu ca sunt putine in avalansa de ganduri care ne freaca pe toate, da' vom reusi cu toatele!
0
16-12-2008, ora 14:50
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Sophie ce ma bucur ca ai avut o seara super! Eu n-am avut niciodata asa o seara, dar am mai ajuns la cate un chef al firmei sau cu ai lu barbatu meu si tare bine cand arati bine, toate par ok in jurul tau si simti ca nimic nu te poate atinge. E super!
Felicitari din tot sufletul!!!!

Is cu valul intre picioare si nu-i dau drumu, chiar daca am avut neste discutii familiale si un pic m-au afectat, vorba lu Cata, le dau la spate ca trebuie sa-mi fie bine mie...pentru mine si pentru copil.

Apropo de ganduri, e f buna terapia prin munca, asta functioneaza cand esti mai mult anxios decat depresat. Eu cand sunt depresiva is moale si am tendinte de interiorizare sau izolare. Dar cand sunt anxioasa is pusa pe treaba si sa mor ca atunci imi ies cele mai bune mancaruri. Prajituri, nu:))
Ma iau cu treaba, apoi imi imaginez scenarii faine si parca mi-s comutate gandurile de la o anumita obsesie sacaitoare. Atunci e bine:))
Stiti care e cea mai mare dorinta a mea, sa fim toate bine de Sarbatori. Sincer!
Sa venim si sa povestim pe unde am petrecut, dar fara ganduri suparatoare, fara depresii si anxietati. Poate nu e mult ceea ce cer si Doamne -Doamne ne ajuta!
Ce bine ar fi!!!
0
16-12-2008, ora 15:42
cris_sy
Nu este medic/terapeut
cris_sy
Buna,
Cata, acolo sfatul e mai mult decat un "LET GO", este de cheama-le si nu le mai da drumul.
"The exposure part is simple; you want to make sure that there is no way to get the thought/image out of your
mind." E foarte greu, dar daca il practic si doar cateva minute pe zi, tot e ceva...
0
16-12-2008, ora 16:30
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Prozac, multumesc de felicitari.
Chiar daca ce s-a petrecut acolo suna pompos, asta e meseria mea si in ultimele luni nu m-am mai putut bucura de fructul muncii mele. Nu ce important cat de sclipicios e ceea ce facem noi, ci sa ne simtim bine, ce pusca mea? Chef la firma, plimbat prin parc, luatul cinei, o conferinta de presa sau o discutie cu o amica... indiferent de activitate, actiunile noastre trebuie sa ne umple viata cum o faceau odata... Poate si mai frumos! Asta e si dorinta mea de Sarbatori!

Am avut luni de zile cand invidiam pe oricine pentru simplul fapt ca doarme noaptea, ca nu are toc, ca nu are ganduri. Of, Doamne, cat de aiurea te poti simti in momentele naspa. Mi se mai intampla si acum s-o fac...

Cris, eu am pus linkul acolo. Asta cu obsessing about obsessing... si m-a obsedat vreo doua zile ideea ca trebuie sa ma gandesc mereu la treburile astea. Drept pentru care m-am adaptat si nu le mai dau la toate "reject" ci "IGNORE"! Na, altele sunt nasparlii si le dau Reject, Fuck, Go Away si asa mai departe. Usor usor ne revenim noi!
0
17-12-2008, ora 14:05
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Buna fetelor, am tot fost ocupata si nu am mai apucat sa scriu. Aseara am cam luat apa dar azi a fost ok - bine, io cand am ce face sunt bine.
Citesc acum o carte despre arta de a trai in prezent ( se numeste Wherever you go, there you are), in alte cuvinte "mindfulness". Ideea este ca ceea ce ne face cel mai rau e sa ramanem in trecut sau sa anticipam viitorul cand singurul moment pe care il avem de fapt e prezentul. De multe ori acesta trece pe langa noi fara sa observam miezul a ceea ce traim. Cartea incearca sa dea cateva strategii de a fi "awake" adica de a trai viata 100%. Nu este usor dar cred ca daca as reusi ar fi ceva super. Totul incepe cu exercitiile de respiratie care au menirea de a ne aduce in prezent de oriunde am "fugi" cu gandul. Ideea este "respir deci traiesc". Acum am ajuns la un capitol numit ceva de genul "you can't stop the waves but you can learn to surf" - in ideea ca nu poti opri gandurile dar poti invata sa functionezi cu ele. Asa sa ne ajute Dumnezeu.
0
17-12-2008, ora 14:39
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Hello,

Nici eu nu sunt atat de well precum ieri. Oboseala si stresul pentru eveniment si-au spus cuvantul si am dormit cam prost. Ma simt slabita... e normal si asta. Gandurile nu ma freaca prea tare, dar ma enerveaza starea asta de incordare. Incordare prosteasca... Oricum, azi am o inregistrare la radio si o sa fie misto. Vine si vacanta, deci numai motive de bucurie.

Sunt trista pentru ca am discutat cu cineva care sa-mi ia locul la firma, ca e clar, asa nu pot functiona. Cu fostul iubit la birou si actualul acasa sau mai mult absent... Si mi-e groaza sa-mi raspund la intrebarea: si dupa aceea ce voi face? Sigur, mi-ar fi mai usor daca acasa as avea sustinere de 100%, dar trebuie sa iau o decizie pentru mine. Indiferent ce se intampla, eu trebuie sa fac pasi singurica pentru mine. Si o sa reusesc, o sa gasesc altceva de facut, o sa-mi pun altfel in valoare calitatile.
Pup you all!
0
18-12-2008, ora 11:28
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Mai mai ce linite pe forum. Toata lumea cu pregatiri de sarbatori, ha?
Fetelor, vreau sa va intreb si eu o treaba... poate vreuna dintre voi a experiemntat asta si stie cum sa iasa la mal: ma apuca foarte des, e mai degraba o stare cronica, de incordare; Imi simt capul apasat, uneori imi vajaie urechile, ma ustura stomacul si cate un muschi imi zvacneste din cand in cand. La astea, evident, se adauga sentimentul de deprima si disperare. Am momente, zile in care trece, dupa care revine. Eu am mai trecut prin treaba asta, mi s-a spus ca sunt pur si simplu simptome ale anxietatii, mi-au trecut in timp, in luni de zile, dar ma intreb daca exista vreo smecherie sa le pot alunga mai repejor si mai eficient. E tare neplacut. Aseara am fost intr-o stare din aceasta, am luat un rivotril si am adormit. Sper si eu, ca toata lumea, sa nu mai fie nevoie sa iau d-astea... adica sa le raresc cat se poate de mult...
Merci si va pup. Azi sunt mai putin incordata!
0
18-12-2008, ora 11:29
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Mai mai ce linite pe forum. Toata lumea cu pregatiri de sarbatori, ha?
Fetelor, vreau sa va intreb si eu o treaba... poate vreuna dintre voi a experiemntat asta si stie cum sa iasa la mal: ma apuca foarte des, e mai degraba o stare cronica, de incordare; Imi simt capul apasat, uneori imi vajaie urechile, ma ustura stomacul si cate un muschi imi zvacneste din cand in cand. La astea, evident, se adauga sentimentul de deprima si disperare. Am momente, zile in care trece, dupa care revine. Eu am mai trecut prin treaba asta, mi s-a spus ca sunt pur si simplu simptome ale anxietatii, mi-au trecut in timp, in luni de zile, dar ma intreb daca exista vreo smecherie sa le pot alunga mai repejor si mai eficient. E tare neplacut. Aseara am fost intr-o stare din aceasta, am luat un rivotril si am adormit. Sper si eu, ca toata lumea, sa nu mai fie nevoie sa iau d-astea... adica sa le raresc cat se poate de mult...
Merci si va pup. Azi sunt mai putin incordata!
0
18-12-2008, ora 15:40
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Hei, salutare gagici,
Sophie e anxietate, la mine se manifesta cu un tremurat in care daca scriu se vede chiar si scrisul tremurici si urat. Ma rog, nu e foarte plastica exprimarea:))
Din pacate si eu apelez tot la medicatie cand ma apuca aceste stari, am incercat de toate si respiratie si facutul treburilor de orice gen...nu tine figura.
Iau ceva si imi trece...Sper la Dumnezeu ca acest ceva sa fie cat mai redus cu putinta si sa treaca cat mai repede. Eu mai si combin, jumatate de xanax cu pasiflora sau valeriana. Cateodata merge, cateodata nu!
Azi m-a apucat si pe mine din senin, de dimineata. Am luat o pasiflora si juma de xanax. Asta e, n-am ce sa fac. Stiu ca nu e cea mai buna solutie si incerc sa ma tin cat mai departe de benzo...dar cand apar aceste stari nu mai sunt buna de nimic. In plus, am senzatia ca se observa si ma enerveaza si mai tare ca nu vreau ca lumea sa-si dea seama ca e o problema cu mine.
Oamenii-s rai, de ceva vreme merg de la premiza asta si mai bine sa nu stie ce probleme ai, altfel...e naspa. Esti subiect de discutie si de barfa inutila care ti-ar creea tie ca persoana mai mult rau.
Asa ca..oricum TOC e o boala secretoasa, cat puteti tineti-o deoparte de "binevoitori", sper ca intelegeti ce vreau sa spun ;)
Cam atat despre mine. Ma duc acasa sa fac lista cu ce trebuie sa mai cumpar.
Va pup si maine revin.
Relax tuturor:)
0
18-12-2008, ora 16:51
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Ufff... anxietatea asta.. La mine e cand asa, cand altfel... sunt diverse tipuri unele mai usor de inghitit decat altele.
Eu imi fac griji ca iau de vreo 2 ani Rivotril... Am mai facut si pauze, dar in ultimele 6 luni am luat aproape zilnic. Acum, in ultimele saptamani nu iau zilnic, numai seara si daca sunt ok, nu iau. Da obsedata cum sunt, tot ma intreb daca oi fi drogata sau nu...
Si eu am mai luat pasiflora.. ce mai merge super e Calmoplantul. Din toate astea de plante pe care le-am incercat eu, cel mai bine am dus-o cu pasiflora si calmoplant. Heeiii, ce bine era cand luam doar asa, la vreo luna cate un calmolpant. Da' or veni vremurile acelea inapoi.
0
18-12-2008, ora 21:24
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Sophie, si eu am. Imi zvacneste capul si imi simt maxilarul inclestat, imi zvacnesc muschi de la mana, sau picior si chiar si de la fata sau imi amorteste un obraz. Naspa nene... Eu le rabd pana imi trec. Daca ma ajuta Dumnezeu nu ma mai ating de Xanax in viata vietii mele. Asa de tare speriata am fost ca sunt dependenta mai ales ca eu am in familie un dependent de heroina si e nasol rau de tot cu astea. Stiu ca sunt doua chestii dramatic diferite dar cred ca substanta nu conteaza, dependenta e dependenta. Si la mine se vede si nu ma mai pot concentra dar asta este.. zic ca ma doare capul daca ma intreaba cineva.
Azi am bifat prima zi in care de dimineata pana seara am fost ok, la modul la care nici macar nu imi mai amintesc cum e sa fi anxios si tocait. Doamne, de ar fi un inceput si nu doar o zi!
E adevarat ca sunt lata. La munca e nebunie curata, apoi cumparaturi, curatenie, ordine in casa, seara cu copilul programul de seara si am mai impachetat niste cadouri si acum vreau sa ma pravalesc. Sper sa pot dormi bine.
Fetelor, nu va mai faceti pb cu medicamentele, important este sa va simtiti bine. Voi nu sunteti ca mine, voi va puteti controla cu ele. Sunt sigura ca veti fi bine. Va imbratisez.
0
19-12-2008, ora 13:53
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Hei, Cata, ce povesti avem cu toatele... dependenta de heroina... trebuie sa fie tare dificil. Pai si eu sunt speriata de asta, ca sunt dependenta... dupa care mi-am spus ca ma gandesc aiurea pentru ca sunt momente in care luam. am scazut si frecventa si doza.
Eu am o zi mai gri, asa ca nu va povestesc. Imi propusesem, dar mai bine las sa treaca. Pup.
0
20-12-2008, ora 07:40
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Buna Sophie, mamica am vazut tarziu ca m-ai sunat ieri. Inchisesem la un moment dat telefonul si l-am uitat inchis (sonorul). Am fost cu copilul la medic ca atunci cand am ajuns acasa avea 39 febra. Beton inainte de sarbatori. Nu va zic ca m-a luat ieri amocul in trafic (care e infernal) si nu m-a mai lasat. Desi am dormit azi noapte am avut vise CIUDATE rau si pline de anxietate. M-am trezit si imi tremura mainile si sunt destul de agitata.
Dar ii multumesc lui Dumnezeu ca nu sunt cu depresie. Anxietatea imi da destula energie sa ma apuc de munca in casa. Slava Domnului!
Adevarul este ca am avut destula anticipatie ca o sa ma apuce de sarbatori asa ca... mi-am cam copt-o singura cum s-ar zice. Asta este... mergem inainte si vedem ce o iesi.
Va pup
0
22-12-2008, ora 12:17
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Salutare gashca,
Sper ca sunteti bine si in febra Sarbatorilor!
Care puteti dati un ochi si pe aici. Eu sunt binisor, oleac de anxietate dar trece...
Voi?
0
22-12-2008, ora 13:40
voicu nicolae
Nu este medic/terapeut
voicu nicolae
incercati obligeana- tinctura sau ceai.pt anxietate, paralel cu alopatele .
0
22-12-2008, ora 13:52
voicu nicolae
Nu este medic/terapeut
voicu nicolae
pentru teama de dependenta cel mai bine ar fi daca paralel cu trat. alopat.urmati o cura de dezintoxicare care ar putea consta in urmatoarele : argila ( insructiuni ), urzica, coda calului, .pt. detali.ma puteti contacta -*.am trecut prin toate astea si sint vindecat.acum ajut alti suferinzi.faceti asta ca un experiment.sant terapeut.

(*modificat de admin)
0
22-12-2008, ora 14:54
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Buna Nicolae,
Poate ne dai mai multe amanunte. Esti terapeut adica psiho-terapeut sau specializat in tratamente naturiste? Prin ce ai trecut? Prin anxietate, depresie, ganduri obsesive? Ai urmat si tratament alopat si cu naturiste? Esti medic? Scuza te rog atatea intrebari dar cred ca stii si tu foarte bine cat de multa speranta ne poate pune in suflete orice sfat si as vrea sa nu fie decat daca intr-adevar avem la ce spera. Eu chiar sunt interesata de un tratament naturist dar as vrea mai multe amanunte.

Prozaca mea draga, cu valu' fix in plex. Cam cad sub el dar.. dau din labutze. :)
0
23-12-2008, ora 10:10
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Salutare!!!
Ce faceti, cum sunteti?
Eu sunt ok. Voi cum sunteti? Baniesc ca foarte ocupate dupa numarul de mesaje si ma bucur, caci munca tine TOCu departe:)
Hai printre prajituri si sarmalute dati un semn de viata;)
Va pup apasat si spor la treaba!
0
23-12-2008, ora 17:40
cris_sy
Nu este medic/terapeut
cris_sy
Buna,
Eu sunt binisor...un pic cu frica in san, dar ma tin bine.
Am o gramada de proiecte de facut pe vacanta si nu-mi sta mintea deloc la ele :(
Sarbatori Fericite!!!
0
24-12-2008, ora 08:18
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Cris, te inteleg perfect ce spui ca nu iti sta capul la proiecte. Asa si eu. Strategia pentru asta este amanarea: adica lasa, o sa ma ingrijorez la momentul respectiv daca nu imi iese x proiect sau daca ma simt rau. Usor de spus, greu de facut.
Ideea este ca mie mi-e cam rau (cu anxietate mare) de pe la 2/3 dupa-amiaza pana seara tarziu de vreo trei zile. Sper sa nu fie debutul unei perioade ci doar cateva zile razlete. Ma cam sperie pentru ca aseara de exemplu imi tremurau rau si mainile si picioarele.
Ma bucur ca, fiind asa, am avut musafiri de sambata intr-una si am fost ok, am avut momente frumoase. Slava Domnului!
Bucuria asta pe care toti o forteaza in noi de sarbatori pentru mine e foarte greu de dus. Pe mine aceste sarbatori ma impresioneaza, ma fac sa plang, sa simt speranta in nasterea lui Iisus, cam atat. Nu gust nimic altceva si toti imi spun ca ce am domne de ce nu sunt fericita - de parca fericirea ar consta in mancare pana crapi, cumparaturi pana nu mai ai ce cumpara si bautura. Of.
0
24-12-2008, ora 12:37
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Dragele mele, va doresc un Craciun fericit!
0
24-12-2008, ora 14:09
voicu nicolae
Nu este medic/terapeut
voicu nicolae
psiho-terapeut --.stiu sigur ca intr-o zi tu cata vei fi un om care va sti, ca viata dincolo de timp va fi ca o binecuvantare, sau ca intr-o dimineata tarzie de toamna, vei sti ca dincolo de tine, noi oamenii, te vom ajuta sa cunosti o lume in care te vei regasi ; blanda, frumoasa, toleranta - si- astfel tot asa vei sti ca ai inteles sensul vietii tale -.lasa teama sa te cuprinda, nu te lupta cu ea.-Va urez ; iubiti-va cat mai puteti - mergeti la chefuri si betii- ca toate o sa se termine. ca primavara intr-o zi. LA MULTI ANI -CRACIUN FERICIT ! --
0
24-12-2008, ora 19:08
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Buna seara fetelor. Cred ca nu mai e nimeni pe aici, decat eu care nu am stare. Sunt destul de sub val, ce sa zic... multa anxietate si depresie in mijlocul acestor sarbatori in care toata lumea cica se distreaza. Sau cel putin asa spun ei... Mi-e si frica de ziua de maine, sincer... Tot imi suna in cap gandul ca am atatea, ca nu am de ce sa ma simt asa deprimata si anxioasa, ca o sa ma pedepseasca Dumnezeu pentru ca nu ma pot pune pe picioare. Nici nu mai stiu in acest moment incotro sa ma indrept cu mintea sa cer ajutor pentru ca am obosit rau de lupta. Bineinteles ca fac tot posibilul sa par ok, ma dor si obrajii de zambetele fortate. Toate strategiile din terapie parca au picat. Offff si cat m-am rugat sa fiu bine... mi-e foarte rusine de cei din jur sa fiu asa de sarbatori... stiu ca toti se asteapta de la mine sa fiu super ok. Doar n-am nici un motiv sa fiu altfel, nu?
Sper ca voi aveti un ajun mai bun.

Dle. Nicolae, va multumesc pentru cuvintele frumoase. Din pacate nu cred ca am prins tot sensul lor, imi pare rau. Iar finanul, cu betiile si chefurile m-a cam lasat masca, sincer. Poate nu e genul meu de distractie, nu stiu...
0
24-12-2008, ora 19:09
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Ma iertati, am uitat ce era mai important: Craciun fericit cu multa sanatate!
0
24-12-2008, ora 21:45
lyss
Nu este medic/terapeut
lyss
viata e frumoasa si merita traita asa cum e ea...cu urcusuri si coborasuri, cu bune si cu rele...sa incercam acum, in preajma Sarbatorilor, sa fim mai buni, sa facem cadouri, sa ne bucuram de fiecare clipa petrecuta cu cei dragi...sa nu mai despicam firul in patru...sa nu mai cautam probleme acolo unde nu sunt, sau unde sunt infime, usor de suportat si de trecut...ii avem alaturi pe cei dragi, si mirajul sarbatorilor ne invaluie pe toti...ne revedem cu mare dragoste in aceste momente frumoase cu rudele, cu prietenii...ne pregatim cu bunatati care mai de care, sa le facem o impresie buna si sa ne simtim minunat alaturi de cei dragi...cam cum ti-ai dori sa fie de sarbatori, cata?asa e datina, cu mancare si bautura din belsug, cu muzica, cu glume, cu distractie, cu rasete...simtim nevoia dupa saptamani lungi de munca asidua, sa mai respiram usurati si sa ne mai delectam cu una, cu alta...cata, fa tot posibilul sa nu te mai gandesti la toate relele...ele se vor tine ca raia dupa tine, te vei invarti in jurul cozii...la naiba cu toate emotiile astea distructive!cum vin asa vor pleca, nu le baga in seama, nu le amplifica...bucura-te de ceea ce te inconjoara, e greu, dar nu e imposibil...daca atunci cand vor veni acele stari oribile le vei inlocui cu altele mai placute, vei incepe sa te simti mai bine...nasul meu, Dumnezeu sa-l odihneasca, ca s-a dus, avea o vorba, cand eram dusa pe campii...spunea ca gandesc mult si prost...spunea sa incep mai bine sa gandesc putin si bun...da, pt ca de la o discutie aparent banala, imi storceam creierii de o mie de ori si dadeam frau liber la o suta de interpretari...la ce bun?hai sa fim altfel, hai sa incercam sa fim altfel!se poate cata, lupta-te ca vei trece cu siguranta.dar nu uita, destinda-de, bucura-te, nu te mai gandi la rele...uneori e sanatos sa fi mai, , nesimtit, , , sa nu pui toate alea la suflet...nu te mai agita atat, o sa iasa totul bine, nu-ti mai dori perfectiunea, pentru ca ea nu exista!lasa-te invaluita de iubire, de pozitiv, de tot ce e frumos...bucura-te de fiecare clipa...nu mai spune: ce sa ma bucur de crapelnita si de bautura si de cadouri? ba sa ne bucuram...sunt momente cand trebuie sa ne bucuram alaturi de toti de aceste sarbatori minunate...si sa facem ceea ce ne place...sa nu spui cata ca nu-ti place nimic!trebuie sa gasesti o portita cat de mica sa iesi din ghearele disperarii...totul sta in mainile tale...Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru sa facem noi ce ne sta in putere, sa luptam, sa ne zbatem..si sa facem ce credem noi ca e mai bine...el ne ajuta in cazuri majore, dar ce tine de noi, noi trebuie sa ne ajutam singuri...niciun psiholog sau psihiatru nu ne poate ajuta daca noi nu vrem...usor, cu rabdare, dar cu mare vointa, goneste negativismul, inlocuieste raul cu binele, o data, de doua ori, de o suta de ori, pana incepi sa simti ca incepe schimbarea...atunci simti ca renasti...
dragele mele, Sarbatori fericite, multa sanatate, implinire sufleteasca, un Craciun fericit!va sarut pe toate, tot inainte, veti infrunta totul, sunt sigura, noi, femeile, suntem luptatoare!
0
24-12-2008, ora 22:10
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Draga Lyss,
esti sigura ca intelegi mecanismul TOC? Pentru ca daca il intelegi stii atunci ca nu e chiar asa usor sa comanzi "gata ganduri, acum plecati" ci trebuie sa inveti sa traiesti cu ele fara a le lasa sa te afecteze. Ceea ce uneori devine foarte obositor. Asta spuneam eu mai sus.
Iti multumesc pentru incurajari dar te rog un singur lucru. Nu imi mai spune fraze de genul "sa nu te mai gandesti la toate relele...ele se vor tine ca raia dupa tine, te vei invarti in jurul cozii - asta este una dintre marile mele obsesii si tare as vrea sa nu o hranesc de aici.

De unde ai tras tu concluzia despre mine ca nu imi place nimic? Ba imi place aceasta sarbatoare, e una dintre cele mai frumoase din lume. Imi plac si cadourile, am dormitorul plin de cele pe care le voi oferi maine. Imi place si tocmai de asta ma oftic ca nu imi este bine. Si am sa insist pana in panzele albe ca nu e doar mancare si bautura sarbatoarea asta - ea are o cu totul alta insemnatate, orice mi-ai zice. Dar fara discutie imi place, nu asta spuneam eu in mesajele mele.

Te rog din tot sufletul meu si rog pe toti cei ce posteaza aici, avand in vedere natura foarte sensibila a tuturor celor ce citesc, ganditi-va putin inainte sa puneti pe ecran niste solutii care teoretic suna excelent, practic sunt ffff greu de realizat si pe mine una ma fac sa ma simt handicapata ca nu le pot face. Te felicit din tot sufletul daca tie ti-a iesit totul asa cum scrii, esti o eroina. Asta nu inseamna ca daca altuia nu ii iese nu incearca destul. Fiecare avem circumstante de viata care ne duc in sus sau ne trag in jos si nu putem fi judecati in afara acestora. Daca e sa fim vreodata judecati.

Sa ne dea Dumnezeu tuturor puterea de a lupta cu ajutorul Lui si de a tine mereu un zambet pe fata indiferent de cat de tare urla in noi diverse ganduri.
Craciun fericit!
0
25-12-2008, ora 12:05
mari sp
Nu este medic/terapeut
mari sp
Craciun fericit fetelor Dumnezeu sa ne lumineze gindurile si sa ne de-a forta sa luptam pentru linistea si sanatatea noastra
Adaugă un comentariu / răspuns
99 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: